Polskie Radio Dzieciom

Jakie rozwiązania prorodzinne oferują firmy?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 15:00
W wielu miejscach na świecie ludzie uznają sukces w odniesieniu do kwestii zawodu bądź zarobku, co sprawia, że zaczyna brakować czasu dla rodziny. Kultura ta jest widoczna także w Polsce, gdzie można dostrzec trudności z utrzymaniem równowagi między pracą, a życiem prywatnym. Jak się jednak okazuje, niektóre firmy dostrzegają ten problem coraz częściej i starają się jemu zaradzić. O tym, w jaki sposób to robią w "Strefie Rodzica" opowiedział Adam Zych, prezes Fundacji Projekt PL, która opublikowała raport : "Rozwiązania prorodzinne w przedsiębiorstwach prywatnych w Polsce".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Sposób, w jaki pojęcie kariery zawodowej jest obecnie postrzegane przez młodych ludzi różni się od wyobrażeń na ten temat z przeszłości. Przeświadczenie, że sukces należy osiągnąć do danego roku życia jest zastępowane zrozumieniem, że dla każdej osoby czas ten może się różnić. Niemniej jednak, pogoń za pieniędzmi czasami sprawia, że zapominamy o spędzaniu czasu z najbliższymi lub nawet jeśli to robimy, to myślami dalej jesteśmy w pracy. Jedną z przyczyn takiego zachowania może być np.  postrzeganie rodziny jako stałego elementu w naszym życiu, przez co uważamy ją za pewnik.  

Posłuchaj
59:56 2021_07_26 21_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 26 lipca godz. 21:00

Ekonomia zaczyna się od rodziny, ponieważ to właśnie w tej jednostce podejmowane są pierwsze decyzje z tego zakresu. Jak się jednak okazuje nierzadko zapominamy, że kwestie te są ze sobą powiązane. Dlatego też tak ważne jest, aby mówić, jak duży wpływ na ekonomię i jej wskaźniki ma sposób, w jaki prowadzi się rodzinę, ponieważ może on korzystnie wpłynąć na wzrost gospodarczy.  

Biorąc to pod uwagę niektórzy pracodawcy zaczynają skupiać coraz większą uwagę na rozwiązaniach prorodzinnych, które oferują we własnej firmie. Jednym z nich, szczególnie widocznym w okresie pandemii jest elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej lub w wybranym czasie. W tym wypadku istotne natomiast jest zaufanie między pracodawcą, a pracownikiem oraz, aby osoby korzystający z takich warunków nie były dyskryminowane i mogły zachować swoje benefity. Kolejnym rozwiązaniem jest także ochrona pracownika przed nadgodzinami, których dana osoba nie może przepracować ze względu na rodzinę.

Jaki jest zatem efekt takich rozwiązań? – W naszych badaniach wyszło, że firmy, które wprowadzały rozwiązania prorodzinne miały większy odsetek osób wracających do pracy po urlopach macierzyńskich, wychowawczych, rodzicielskich – skomentował Adam Zych. Co więcej, uwzględnione dla pracowników możliwości sprawiają, że zwiększa się m.in. ich zaangażowanie oraz lojalność. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Adam Zych, prezes Fundacji Projekt PL
Data emisji: 21.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

Zobacz także
Czytaj także

Jak kobiety mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:18
Niewątpliwie równowaga mentalna jest równie ważna jak zdrowie fizyczne. Jak się jednak okazuje, grupą społeczną szczególnie narażoną na zaburzenia psychiczne są kobiety. Co więcej, ponad 40% z nich stara się nie okazywać słabości przed młodymi osobami, podczas gdy około 1/3 matek nie pozwala sobie na płacz przy dziecku. Aby zwrócić uwagę na zdrowie kobiet powstała Kampania #wKobiecejGłowie, o której w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Weronika Trawczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót mamy do pracy po urlopie macierzyńskim. Jak się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 12:15
Rynek pracy się stale zmienia, przez co powrót do obowiązków zawodowych po narodzinach dziecka może być dla rodziców trudny i stresujący. Wynika to z tego, że z powodu przebywania na urlopie jesteśmy przez pewien czas odsunięci od firmy, możemy nie znać branżowych nowości i nie odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która zastaje nas po ponownym przyjściu do pracy. O czym warto w takiej sytuacji wiedzieć opowiedziała w "Strefie Rodzica" prawniczka, Marzena Pilarz-Herzyk.
rozwiń zwiń