X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Smaki lata na jesień i zimę. Jaka jest recepta na zdrowe przetwory?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 08:00
Chociaż przed nami jeszcze kilka tygodni ciepłej i ładnej pogody, warto rozpocząć przygotowania do powoli nadchodzącego, mniej przyjemnego okresu. Korzystając z okazji łatwego dostępu do świeżych oraz sezonowych owoców i warzyw wielu z nas może zacząć robić domowe przetwory, którymi delektować się będziemy zimą. Niemniej jednak, odpowiedni sposób ich przygotowania jest niezwykle ważny, ponieważ może uchronić nas przed groźnymi bakteriami. Czy nie prościej zatem jest kupić dżemy i powidła w sklepie? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z dr inż. Barbarą Groele, technologiem żywności z Krajowej Unii Producentów Soków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dream79/Shutterstock.com

Nierzadko osoby przygotowujące przetwory nie są do końca świadome znaczenia, jakie dany owoc lub warzywo ma na sposób jego utrwalenia. – Jeśli są w owocach, warzywach kwasy czy jest kwaśny w smaku to taki produkt nie wymaga wysokiej obróbki termicznej, czyli wystarczy pasteryzacja lub też można taki produkt zakwasić. Dodać ekstra np. kwas cytrynowy, sok z cytryny – skomentowała dr inż. Barbara Groele. Jeśli natomiast dany produkt nie jest kwaśny, poddajemy go sterylizacji, która w odróżnienia od wspomnianej obróbki termicznej odbywa się w temperaturze powyżej 100 stopni Celsjusza. Pozwala to na zniszczenie wszystkich drobnoustrojów, bakterii, np. laseczki jadu kiełbasianego.  

Posłuchaj
59:40 2021_07_27 21_00_13_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 27 lipca godz. 21:00

Do zapewnienia bezpieczeństwa produktów, zwłaszcza mięsnych, np. pasztetów niezbędne jest dodanie w procesie produkcji konserwantów. Istotne jest natomiast, że dołączane są one w bezpiecznej ilości, pod kontrolą oraz tylko wtedy, gdy jest taka konieczność i ma ona uzasadnienie technologiczne. Aby jednak dana substancja konserwująca została dodana, musi ona być najpierw zatwierdzona, co może trwać nawet kilka lat. Wynika to m.in. z tego, że wybrany konserwant jest badany względem danego produktu spożywczego, także klinicznie, by mieć pewność, że końcowy wyrób nie uczula. 

Posłuchaj
59:09 2021_07_27 22_00_16_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 27 lipca godz. 22:00

Jednym z produktów, które możemy zrobić samemu w domu jest ketchup. Po tym, jak wyczyścimy i wyparzymy dany pojemnik z zakrętką wkładamy gorące, zmieszane składniki do równie ciepłego słoiczka, dzięki czemu pozbędziemy się tlenu, który powoduje zmianę barwy w przetworach. Gdy go zakręcimy, wkładamy szkło do wody o podobnej temperaturze i pasteryzujemy. W procesie robienia własnego ketchupu istotne jest również schładzania, które umożliwia zatrzymanie witamin i wartości odżywczych. Aby tak się jednak stało, działanie wysokiej temperatury powinno nastąpić szybko. Do gotowego produktu w sklepie dodaje się również modyfikowaną skrobię, czyli ugotowany kleik, np. ryżowy, który następnie jest suszony, przez co zmieniają się jego właściwości. Dodatkowo można dołączyć także konserwant, który zapobiegnie rozwijaniu się pleśni i wydłuży okres przydatności do spożycia.

Długi termin ważności w przypadku dań dla maluchów jest wynikiem specjalnie dopracowanej technologii. Produkty te są poddawane próbom termicznym, a także bada się, jak dana żywność zachowuje się po kilku miesiącach. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia higiena i sterylność produkcji oraz jakość surowców. Bezpieczeństwo produktów oraz wdrożenie i kontrolowanie procedur zapewnia także system HACCP. 

W celu wydłużenia możliwości spożycia danego produktu korzystne jest także mrożenie. Jak się okazuje, mrożonki są jedną z lepszych metod utrwalania żywności, dzięki której straty składników odżywczych są minimalne.  Niemniej jednak, okres mrożonej żywności przechowywanej w domu jest krótszy. To dlatego, ponieważ w warunkach przemysłowych wykorzystuje się do tego inną metodę m.in. każdy owoc bądź warzywo owiewa się ze wszystkich stron. Umożliwia to także szybki proces mrożenia, co zapobiegnie wytwarzaniu się igiełek wody. Co więcej, owoce i warzywa które są twardsze zazwyczaj łatwiej mrozić, ponieważ ze względu na mniejszą ilość wody nie tracą potem kształtu.

Domowe przetwory na zimę mogą być również słodkie. Jeśli zapragniemy zrobić dżem wykorzystamy do tego całe owoce lub ich części, które następnie zanurzymy w galarecie. Powidła to natomiast owoce przetarte. Przecier ten się zagęszcza i odparowuje dużą ilość wody, a na końcu dodaje się cukier według uznania. Istotne jest jednak, że powidła robione w domu tracą cenne witaminy. Z kolei w warunkach przemysłowych, gdzie obróbka termiczna twa krócej, a odparowywanie jest szybsze, zachowuje się więcej składników odżywczych. Z owoców produkowana jest także popularna w cukiernictwie marmolada. Wielbiciele słodyczy mogą również wybrać konfitury. Te najsmaczniejsze starają się zachować jak najlepszy kształt owoców, które zanurza się w półpłynnym syropie cukrowym. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: dr inż. Barbara Groele / Krajowa Unia Producentów Soków
Data emisji: 27.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także

Czytaj także

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odwodnienie wpływa na nasz organizm?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 12:15
Około 50%-60% naszej masy ciała stanowi woda, dlatego też jest ona niezbędna dla dobrego funkcjonowania organizmu. Z racji tego, że codziennie tracimy jej pewne ilości, istotne jest aby pić dużo płynów i uzupełniać braki wody. Zwłaszcza wtedy, kiedy panuje wysoka temperatura. W przeciwnym razie może grozić nam odwodnienie. O mitach i faktach na temat wody porozmawialiśmy w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom z prof. dr hab Dariuszem Włodarkiem z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka z Katedry Dietetyki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjna apteczka. Co i jak spakować?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 17:32
Trudno przewidzieć, kiedy konieczne będzie udzielenie pomocy drugiej osoby. Jednakże ze względu na ruchliwy tryb życia jaki prowadzą dzieci, otarcia i skaleczenia są w ich przypadku nierzadko spotykane. W związku z tym, kiedy wychodzimy z nimi do parku lub udajemy się w podróż dobrze jest  zabrać ze sobą podstawowe materiały opatrunkowe, które możemy znaleźć w każdej domowej apteczce. O czym jeszcze warto pamiętać? Odpowiedzi w "Strefie Rodzica" udzielił ratownik medyczny Ariel Szczotok.
rozwiń zwiń