Polskie Radio Dzieciom

Jak rozmawiać z dziećmi o brutalności w popkulturze?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 16:26
Niektóre zjawiska popkultury budzą wiele kontrowersji. Od niedawna przedmiotem dyskusji jest serial "Squid Game", o którym mówi się, że swoją treścią i produkcją przesuwa kolejne granice. Ze względu na ukazane w nim kwestie, serial ten jest dozwolony od lat 16. Jednak pomimo to, stanowi on jeden z głównych tematów rozmów wśród uczniów, także tych młodszych. O wpływie popkultury na społeczeństwo w odniesieniu do serialu "Squid Game" opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom, Dawid Łasiński, pedagog znany jako Pan Belfer oraz Dorota Minta, psycholożka dzieci i młodzieży.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

"Squid Game" to koreański serial, w którym bohaterowie biorą udział w zabawach z dzieciństwa, np. rywalizują w grze, która w Polsce jest znana jako "Baba Jaga Patrzy". Kluczowy natomiast jest fakt, że przegrani giną i właśnie m.in. ze względu na sceny śmierci oraz panujący klimat strachu i niepokoju, produkcja ta jest dozwolona dla osób od 16 roku życia. Niewątpliwie przedstawiona tam brutalność wzbudza największe kontrowersje, jednak w dzisiejszych czasach sięganie po drastyczne środki nie jest rzadkie, gdyż w ten sposób możliwe jest przesunięcie znanych do tej pory granic, a tym samym przyciągnięcie uwagi ludzi. Zauważyć to można np. na podstawie gier komputerowych, które na przestrzeni lat stały się brutalniejsze oraz bardziej realne.

Widząc ogromną promocję i popularność serialu mogą pojawić się obawy, że ukazane tam sceny i motywy niekorzystnie wpłyną na zachowania dzieci, które będą próbowały odtworzyć sytuacje widziane na ekranie. Pozostawienie pewnych kwestii bez komentarza może szkodliwie kształtować światopogląd dzieci, w związku z czym, możemy wykorzystać ten moment na przeprowadzenie z nimi prewencyjnych rozmów z na temat szkodliwych treści i przemocy, które są obecne w internecie i telewizji. Jeśli jednak dziecko obejrzało już ten serial, dobrze jest spytać go o emocje z nim związane oraz porozmawiać o tym, co widziały. – Wiemy nie tylko z badań, ale też i z doświadczenia, spotkań z rodzicami, obserwacji relacji rodziców z dziećmi, że bardzo mało rozmawiamy z dziećmi o wartościach, o postawach. Bardzo mało w ogóle komentujemy świat wkoło, podczas gdy żyjemy w bardzo trudnych czasach – skomentował Łukasz Wojtasik. 

Posłuchaj
59:30 [DAB]Dzieciom (PCM) 25 październik 2021 21_00_26.mp3 Strefa rodzica 25 października 2021 21_00

Z drugiej jednak strony, skupiając się na brutalnych aspektach serialu nie zwracamy uwagi na szerszy kontekst, który jest ważny dla jego twórcy; w tym narracja, przedstawienie historii bohaterów oraz motywy, które doprowadziły ich do podjęcia decyzji, by narazić swoje życie w grze o pieniądze. – To jest serial obrazoburczy. To w ogóle nie jest serial o grze. To jest serial o tym, co robią z nami pieniądze, jak wpadamy w spirale zadłużenia. To jest serial o kastowości. To jest serial o problemach rodzinnych, o relacjach rodzinnych, a przede wszystkim jest to dla mnie serial o dramatycznej samotności – dodała Dorota Minta. Ciekawymi wątkami są także aspekty kulturowe, kontekst społeczny oraz przemiana bohatera. 

Posłuchaj
56:23 Strefa- Druga godzina- 25 październik 2021 22_00_29.mp3 Strefa rodzica 25 października 2021 22_00
 

W przypadku "Squid Game" niektóre wątki mogą być niezrozumiałe lub niezauważalne dla młodszych widzów, dlatego też serial ten został oznaczony odpowiednią kategorią wiekową. – To jest cały zespół ludzi, w którym też są psychologowie, którzy oglądają film i to oni decydują jaką informację przekazać i jak oznaczyć wiek. To nie jest przypadkowe. – zaznaczyła Dorota Minta. Co więcej, kiedy omawiamy z dzieckiem dane zjawisko popkultury dobrze jest wziąć pod uwagę jego wrażliwość, która jest kwestią indywidualną. Co więcej, nieodpowiednio dobrane do wieku treści mogą wywoływać niepokój wśród młodszych osób, dlatego jeśli nie chcemy, aby dzieci coś obejrzały, korzystne jest wytłumaczenie dlaczego podejmujemy taką decyzję. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński  
Gość: Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom, Dawid Łasiński, pedagog znany jako Pan Belfer oraz Dorota Minta, psycholożka dzieci i młodzieży.
Data emisji: 25.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Spektakl "Szkoła". Twórczy komentarz na temat teraźniejszej edukacji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:44
Mówi się, że radio to teatr wyobraźni, co można było sprawdzić podczas ostatniej audycji, w trakcie której usłyszeć można było zapowiedź spektaklu "Szkoła" autorstwa Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej, gościa "Strefy Rodzica". Sztuka ta jest odgrywana na deskach teatru Młyn, a jej premiera odbyła się 17 września na platformie internetowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to jest być nauczycielem? Audycja dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:21
W szkole uczniowie zdobywają wiedzę, nowe znajomości oraz odkrywają siebie. Ich przewodnikami są wówczas dorośli, którzy za pomocą dialogu i wsparcia prowadzą dzieci i młodzież przez kolejne etapy edukacji. W związku z tym, praca w zawodzie nauczyciela jest nie tylko odpowiedzialna, ale też wymagająca emocjonalnie. W Dniu Nauczyciela o swojej pracy opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Jarek Szulski, autor książki "Nauczyciel z Polski" oraz dwie nauczycielki.
rozwiń zwiń