Polskie Radio Dzieciom

Jak miałaby wyglądać edukacja klimatyczna w szkole? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 19:54
Zmiany klimatyczne to temat, który dotyczy każdego z nas. Już teraz możemy zauważyć i doświadczyć ich skutki w postaci np. anomalii pogodowych. To, jak będą wyglądały warunki atmosferyczne oraz  środowisko przyszłości zależy od naszej wiedzy oraz przeciwdziałań dotyczących zmian klimatycznych. W związku z tym, coraz częściej mówi się o konieczności wprowadzenia do szkół edukacji klimatycznej. O tym, jak miałaby ona wyglądać opowiedziały w "Strefie Rodzica" Irka Jazukiewicz z Działu Edukacji WWF i Marta Jackowska-Uwadizu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: serwis Pxhere.com

Zmiany klimatyczne to trudne zjawisko, które zawiera w sobie wiele zagadnień. Oprócz skutków pogodowych, jak np. susze, huragany, zmiany temperatury, wyróżnić można także skutki społeczne, w tym migracje. Co więcej, grupami, które są bardziej narażone na efekty zmian klimatycznych są m.in. osoby starsze, które gorzej znoszą upały oraz mieszkańcy Globalnego Południa.

Z okazji Dnia Ziemi została zainicjowana kampania na rzecz edukacji klimatycznej, której celem jest zwiększenie motywacji i świadomości społecznej na temat potrzeby jej wdrożenia w polskich szkołach. Rozpoczęło się wówczas także zbieranie podpisów pod petycją skierowaną do Ministerstwa, aby pokazać, że kwestia ta zwraca uwagę obywateli. – Przekazaliśmy wspólnie blisko 60,000 podpisów, które już wskazują na to, że społeczeństwo jest zainteresowane wdrożeniem edukacji klimatycznej – skomentowała Irka Jazukiewicz. Jako że podpisy wciąż można składać, liczba ta stale wzrasta. 

Posłuchaj
60:30 2021_10_28 21_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 28 października godz. 21:00

Na rzecz edukacji klimatycznej WWF przygotowało kilkadziesiąt rekomendacji, rozwiązań i pomysłów dotyczących wprowadzenia jej do szkół. Wynika z nich, że nauczycielom można pomóc np. poprzez systemowe wsparcie. Co prawda, istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć z uwzględnieniem zagadnień zmian klimatu podczas godziny wychowawczej, jednakże brakuje szkoleń oraz materiałów dostosowanych do różnych grup wiekowych. Obecnie, edukacja klimatyczna może być wprowadzona w ramach istniejących narzędzi, takich jak np. projekty uczniowskie lub konkursy. Skorzystać można także z edukacji horyzontalnej i nawiązywać do tego zagadnienia podczas innych przedmiotów szkolnych.

Posłuchaj
59:02 2021_10_28 22_01_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 28 października godz. 22:01

WWF postanowiło także przygotować specjalny program dla szkół podstawowych, z których korzystać mogą również edukatorzy ze świetlic, bibliotek czy przedszkoli. Jest on oparty na 3 ścieżkach, którym przewodniczą 3 zagrożone wyginięciem niedźwiedzie. Niedźwiedź polarny zachęca do poznania zagadnień związanych ze zmianą klimatu oraz sposobów, które mogą temu zapobiec. Niedźwiedź brunatny jest natomiast przewodnikiem po różnorodności biologicznej, a panda wielka proponuje scenariusze i przykłady działań edukacyjnych, które mogą zostać wykorzystane przez nauczycieli. Oprócz tego zaprasza ona do wdrożenia ekologicznych zmian w placówkach.

Centrum Edukacji Obywatelskiej prowadzi obecnie program "Globalna Szkoła. Razem dla klimatu!", w ramach którego odbywają się kursy dla nauczycieli przygotowujące ich do prowadzenia zajęć z młodzieżą, dzięki czemu pedagodzy będą mogli czuć się pewniej omawiając kwestię zmian klimatycznych. Oprócz tego prowadzone są także działania z młodzieżą m.in. w postaci projektów. – Grupa może wybrać pomiędzy założeniem redakcji i działaniem takim dziennikarskim, a zorganizowaniem akcji, która będzie przeprowadzona w szkole i/lub dla społeczności lokalnej – wyjaśniła Marta Jackowska-Uwadizu. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Irka Jazukiewicz /Fundacja WWF PolskaMarta Jackowska-UwadizuCentrum Edukacji Obywatelskiej
Data emisji: 28.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Moda na recykling

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 06:00
Jakie kroki możemy podjąć, aby dbać o środowisko i chronić przyrodę? Oprócz segregowania śmieci równie istotny jest recykling, czyli powtórne wykorzystanie odpadów. W „Podwieczorku z Filipem i Leopoldem” gospodarze audycji porozmawiali z Anną Kubisz, projektantką mody i twórczynią projektu "Moda na recykling", która na warsztatach dla dzieci i młodzieży pokazała, jakie stylizacje można stworzyć z przetworzonych surowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siostry rzeki ratują Wisłę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:42
Metody mające na celu ochronę środowiska dotyczą m.in. rzek, które nierzadko z powodu czynności człowieka są zanieczyszczane. Uwagę na społeczną wartość czystych, naturalnych rzek postanowiły zwrócić Siostry Rzeki, które razem z Cecylią Malik, gościem "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, przeprowadziły akcję na ratunek Wiśle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to jest być nauczycielem? Audycja dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:21
W szkole uczniowie zdobywają wiedzę, nowe znajomości oraz odkrywają siebie. Ich przewodnikami są wówczas dorośli, którzy za pomocą dialogu i wsparcia prowadzą dzieci i młodzież przez kolejne etapy edukacji. W związku z tym, praca w zawodzie nauczyciela jest nie tylko odpowiedzialna, ale też wymagająca emocjonalnie. W Dniu Nauczyciela o swojej pracy opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Jarek Szulski, autor książki "Nauczyciel z Polski" oraz dwie nauczycielki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat przyrody oczami dziecka. Jak mądrze przekazać wiedzę na jej temat?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:46
Jednym z rodzajów literatury dziecięcej są książki przyrodnicze, z których dzieci mogą czerpać wiedzę na temat natury i środowiska. Informacje w nich zawarte przekładają się następnie na sposób, w jaki młodsze osoby postrzegają świat, a przez to wpływają na przyszłość fauny i flory. O stosunku dzieci i dorosłych do świata przyrody opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Urszula Zajączkowska, botaniczka i poetka związana z Instytutem Badań Leśnych SGGW.
rozwiń zwiń