!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak miałaby wyglądać edukacja klimatyczna w szkole? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 19:54
Zmiany klimatyczne to temat, który dotyczy każdego z nas. Już teraz możemy zauważyć i doświadczyć ich skutki w postaci np. anomalii pogodowych. To, jak będą wyglądały warunki atmosferyczne oraz  środowisko przyszłości zależy od naszej wiedzy oraz przeciwdziałań dotyczących zmian klimatycznych. W związku z tym, coraz częściej mówi się o konieczności wprowadzenia do szkół edukacji klimatycznej. O tym, jak miałaby ona wyglądać opowiedziały w "Strefie Rodzica" Irka Jazukiewicz z Działu Edukacji WWF i Marta Jackowska-Uwadizu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: serwis Pxhere.com

Zmiany klimatyczne to trudne zjawisko, które zawiera w sobie wiele zagadnień. Oprócz skutków pogodowych, jak np. susze, huragany, zmiany temperatury, wyróżnić można także skutki społeczne, w tym migracje. Co więcej, grupami, które są bardziej narażone na efekty zmian klimatycznych są m.in. osoby starsze, które gorzej znoszą upały oraz mieszkańcy Globalnego Południa.

Z okazji Dnia Ziemi została zainicjowana kampania na rzecz edukacji klimatycznej, której celem jest zwiększenie motywacji i świadomości społecznej na temat potrzeby jej wdrożenia w polskich szkołach. Rozpoczęło się wówczas także zbieranie podpisów pod petycją skierowaną do Ministerstwa, aby pokazać, że kwestia ta zwraca uwagę obywateli. – Przekazaliśmy wspólnie blisko 60,000 podpisów, które już wskazują na to, że społeczeństwo jest zainteresowane wdrożeniem edukacji klimatycznej – skomentowała Irka Jazukiewicz. Jako że podpisy wciąż można składać, liczba ta stale wzrasta. 

Posłuchaj
60:30 2021_10_28 21_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 28 października godz. 21:00

Na rzecz edukacji klimatycznej WWF przygotowało kilkadziesiąt rekomendacji, rozwiązań i pomysłów dotyczących wprowadzenia jej do szkół. Wynika z nich, że nauczycielom można pomóc np. poprzez systemowe wsparcie. Co prawda, istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć z uwzględnieniem zagadnień zmian klimatu podczas godziny wychowawczej, jednakże brakuje szkoleń oraz materiałów dostosowanych do różnych grup wiekowych. Obecnie, edukacja klimatyczna może być wprowadzona w ramach istniejących narzędzi, takich jak np. projekty uczniowskie lub konkursy. Skorzystać można także z edukacji horyzontalnej i nawiązywać do tego zagadnienia podczas innych przedmiotów szkolnych.

Posłuchaj
59:02 2021_10_28 22_01_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 28 października godz. 22:01

WWF postanowiło także przygotować specjalny program dla szkół podstawowych, z których korzystać mogą również edukatorzy ze świetlic, bibliotek czy przedszkoli. Jest on oparty na 3 ścieżkach, którym przewodniczą 3 zagrożone wyginięciem niedźwiedzie. Niedźwiedź polarny zachęca do poznania zagadnień związanych ze zmianą klimatu oraz sposobów, które mogą temu zapobiec. Niedźwiedź brunatny jest natomiast przewodnikiem po różnorodności biologicznej, a panda wielka proponuje scenariusze i przykłady działań edukacyjnych, które mogą zostać wykorzystane przez nauczycieli. Oprócz tego zaprasza ona do wdrożenia ekologicznych zmian w placówkach.

Centrum Edukacji Obywatelskiej prowadzi obecnie program "Globalna Szkoła. Razem dla klimatu!", w ramach którego odbywają się kursy dla nauczycieli przygotowujące ich do prowadzenia zajęć z młodzieżą, dzięki czemu pedagodzy będą mogli czuć się pewniej omawiając kwestię zmian klimatycznych. Oprócz tego prowadzone są także działania z młodzieżą m.in. w postaci projektów. – Grupa może wybrać pomiędzy założeniem redakcji i działaniem takim dziennikarskim, a zorganizowaniem akcji, która będzie przeprowadzona w szkole i/lub dla społeczności lokalnej – wyjaśniła Marta Jackowska-Uwadizu. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Irka Jazukiewicz /Fundacja WWF PolskaMarta Jackowska-UwadizuCentrum Edukacji Obywatelskiej
Data emisji: 28.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Moda na recykling

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 06:00
Jakie kroki możemy podjąć, aby dbać o środowisko i chronić przyrodę? Oprócz segregowania śmieci równie istotny jest recykling, czyli powtórne wykorzystanie odpadów. W „Podwieczorku z Filipem i Leopoldem” gospodarze audycji porozmawiali z Anną Kubisz, projektantką mody i twórczynią projektu "Moda na recykling", która na warsztatach dla dzieci i młodzieży pokazała, jakie stylizacje można stworzyć z przetworzonych surowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siostry rzeki ratują Wisłę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:42
Metody mające na celu ochronę środowiska dotyczą m.in. rzek, które nierzadko z powodu czynności człowieka są zanieczyszczane. Uwagę na społeczną wartość czystych, naturalnych rzek postanowiły zwrócić Siostry Rzeki, które razem z Cecylią Malik, gościem "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, przeprowadziły akcję na ratunek Wiśle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to jest być nauczycielem? Audycja dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:21
W szkole uczniowie zdobywają wiedzę, nowe znajomości oraz odkrywają siebie. Ich przewodnikami są wówczas dorośli, którzy za pomocą dialogu i wsparcia prowadzą dzieci i młodzież przez kolejne etapy edukacji. W związku z tym, praca w zawodzie nauczyciela jest nie tylko odpowiedzialna, ale też wymagająca emocjonalnie. W Dniu Nauczyciela o swojej pracy opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Jarek Szulski, autor książki "Nauczyciel z Polski" oraz dwie nauczycielki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat przyrody oczami dziecka. Jak mądrze przekazać wiedzę na jej temat?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:46
Jednym z rodzajów literatury dziecięcej są książki przyrodnicze, z których dzieci mogą czerpać wiedzę na temat natury i środowiska. Informacje w nich zawarte przekładają się następnie na sposób, w jaki młodsze osoby postrzegają świat, a przez to wpływają na przyszłość fauny i flory. O stosunku dzieci i dorosłych do świata przyrody opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Urszula Zajączkowska, botaniczka i poetka związana z Instytutem Badań Leśnych SGGW.
rozwiń zwiń