!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 23:03
Widzieć świat oczami dziecka – czy jesteśmy jeszcze w stanie przypomnieć sobie, jak to jest? W powrocie do dziecięcego zachwytu nad światem może pomóc nam medytacja. Autor książki "Zachwyć się. Naucz się medytować od wielkich filozofów" definiuje medytację jako stan, w którym budzi się fascynacja, a usypia rządza.
Medytacja służy dostrojeniu się do codzienności, a nie przeciwstawianiu się jej
Medytacja służy dostrojeniu się do codzienności, a nie przeciwstawianiu się jejFoto: shutterstock.com/Avesun

Na ogół codzienność nie sprzyja ekscytacji. Są w życiu chwile, w których czujemy zachwyt, jednak oddzielamy je od tego, co towarzyszy nam na co dzień. Marcin Fabjański podpowiada, co zrobić, aby przyjemność sprawiały nam także sprawy doczesne, z którymi mierzymy się każdego dnia. Autor wspomina, że w czasie dzieciństwa zachwyt czekał na nas za każdym rogiem - w krzewach, w światłocieniu,  w porywie wiatru czy w nowym zapachu. 

Posłuchaj
58:56 2022_02_18 21_01_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem? Cz.1

 

Filozoficzna medytacja to dociekanie, stawianie ciągłych pytań i szukanie odpowiedzi w rzeczywistości. Medytacja służy dostrojeniu się do codzienności, a nie przeciwstawianiu się jej. W świecie pełnym płytkich bodźców potrzeba odkrywania odwiecznej tajemnicy istnienia zeszła na drugi plan. Na przestrzeni lat zmieniło się pojęcie sukcesu – porównujemy się do innych, chcąc mieć więcej i lepiej. W antyku mówiło się z kolei o rozkwitaniu, które miało przybliżać do prawdy. 

Posłuchaj
59:45 2022_02_18 22_00_38_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem? Cz.2

 

Filozofem jest każdy, kto zachował w sobie pierwotną potrzebę spojrzenia na rzeczywistość w sposób nieskażony rozwiązaniami dyktowanymi przez świat. Filozofia pozwala docierać do istoty rzeczy, a także wchodzić w głąb samego siebie. Jedną z korzyści zarówno obcowania z filozofią, jak i medytacji jest uwrażliwienie egzystencjalne.

Medytację powinno się rozpocząć od intencji, która pomoże nam na chwilę odciąć się od problemów i zadań. Mowa tu o uwolnieniu umysłu, ale też ciała. W polu uwagi ma pojawić się najpierw fizyczna obecność. Później przychodzi czas na ujście napięć i rozluźnienie umysłu. „Tak jak niebo pozwala chmurom przepływać, tak mój umysł pozwala teraz przepływać myślom – nie czepiając się ich i nie próbując w jakiś sposób ich obrabiać” – tłumaczy Marcin Fabjański. Ta uwaga naturalnie i bez wysiłku zacznie wracać do ciała. Wtedy to po raz pierwszy od czasów dzieciństwa dostrzeżemy, co dzieje się w naszym ciele i umyśle. Audycja: Strefa Rodzica

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Marcin Fabjański – filozof i pisarz, autor książki "Zachwyć się. Naucz się medytować od wielkich filozofów".
Data emisji: 16.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


 

Zobacz także
Czytaj także

Poczucie własnej wartości – jak je budować?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 15:39
Poczucie własnej wartości to uogólnione przekonanie o swoim całokształcie mimo wad i potknięć. Samoocena to poddawanie ocenie samego siebie na konkretnych obszarach. Więcej o tym, jak budować siebie i swoje najbliższe środowisko w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Racjonalne gospodarowanie czasem wolnym [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 12:28
W dzisiejszym świecie trudno jest nie mieć grafiku wypełnionego po brzegi. Pęd i presja środowiska towarzyszą nam na co dzień. W wolnych chwilach oczekujemy przede wszystkim wytchnienia i odpoczynku. Co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać czas wolny?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobry sen. Jak zadbać o swój rytm okołodobowy? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 11:38
Problemy ze snem kojarzą się nam najczęściej z bezsennością czy budzeniem się w nocy, jednak obejmują również nadmierną senność. Trudności z zasypianiem mogą być spowodowane nadmiernym pobudzeniem, które często jest spowodowane natłokiem myśli czy obowiązków w ciągu dnia. Niekiedy problemy ze snem są powiązane z zaburzeniami nastroju lub zaburzeniami lękowymi. Kolejnym powodem jest rozregulowanie rytmu okołodobowego.
rozwiń zwiń