Polskie Radio Dzieciom

Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 23:03
Widzieć świat oczami dziecka – czy jesteśmy jeszcze w stanie przypomnieć sobie, jak to jest? W powrocie do dziecięcego zachwytu nad światem może pomóc nam medytacja. Autor książki "Zachwyć się. Naucz się medytować od wielkich filozofów" definiuje medytację jako stan, w którym budzi się fascynacja, a usypia rządza.
Medytacja służy dostrojeniu się do codzienności, a nie przeciwstawianiu się jej
Medytacja służy dostrojeniu się do codzienności, a nie przeciwstawianiu się jejFoto: shutterstock.com/Avesun

Na ogół codzienność nie sprzyja ekscytacji. Są w życiu chwile, w których czujemy zachwyt, jednak oddzielamy je od tego, co towarzyszy nam na co dzień. Marcin Fabjański podpowiada, co zrobić, aby przyjemność sprawiały nam także sprawy doczesne, z którymi mierzymy się każdego dnia. Autor wspomina, że w czasie dzieciństwa zachwyt czekał na nas za każdym rogiem - w krzewach, w światłocieniu,  w porywie wiatru czy w nowym zapachu. 

Posłuchaj
58:56 2022_02_18 21_01_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem? Cz.1

 

Filozoficzna medytacja to dociekanie, stawianie ciągłych pytań i szukanie odpowiedzi w rzeczywistości. Medytacja służy dostrojeniu się do codzienności, a nie przeciwstawianiu się jej. W świecie pełnym płytkich bodźców potrzeba odkrywania odwiecznej tajemnicy istnienia zeszła na drugi plan. Na przestrzeni lat zmieniło się pojęcie sukcesu – porównujemy się do innych, chcąc mieć więcej i lepiej. W antyku mówiło się z kolei o rozkwitaniu, które miało przybliżać do prawdy. 

Posłuchaj
59:45 2022_02_18 22_00_38_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem? Cz.2

 

Filozofem jest każdy, kto zachował w sobie pierwotną potrzebę spojrzenia na rzeczywistość w sposób nieskażony rozwiązaniami dyktowanymi przez świat. Filozofia pozwala docierać do istoty rzeczy, a także wchodzić w głąb samego siebie. Jedną z korzyści zarówno obcowania z filozofią, jak i medytacji jest uwrażliwienie egzystencjalne.

Medytację powinno się rozpocząć od intencji, która pomoże nam na chwilę odciąć się od problemów i zadań. Mowa tu o uwolnieniu umysłu, ale też ciała. W polu uwagi ma pojawić się najpierw fizyczna obecność. Później przychodzi czas na ujście napięć i rozluźnienie umysłu. „Tak jak niebo pozwala chmurom przepływać, tak mój umysł pozwala teraz przepływać myślom – nie czepiając się ich i nie próbując w jakiś sposób ich obrabiać” – tłumaczy Marcin Fabjański. Ta uwaga naturalnie i bez wysiłku zacznie wracać do ciała. Wtedy to po raz pierwszy od czasów dzieciństwa dostrzeżemy, co dzieje się w naszym ciele i umyśle. Audycja: Strefa Rodzica

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Marcin Fabjański – filozof i pisarz, autor książki "Zachwyć się. Naucz się medytować od wielkich filozofów".
Data emisji: 16.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


 

Zobacz także
Czytaj także

Poczucie własnej wartości – jak je budować?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 15:39
Poczucie własnej wartości to uogólnione przekonanie o swoim całokształcie mimo wad i potknięć. Samoocena to poddawanie ocenie samego siebie na konkretnych obszarach. Więcej o tym, jak budować siebie i swoje najbliższe środowisko w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Racjonalne gospodarowanie czasem wolnym [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 12:28
W dzisiejszym świecie trudno jest nie mieć grafiku wypełnionego po brzegi. Pęd i presja środowiska towarzyszą nam na co dzień. W wolnych chwilach oczekujemy przede wszystkim wytchnienia i odpoczynku. Co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać czas wolny?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobry sen. Jak zadbać o swój rytm okołodobowy? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 11:38
Problemy ze snem kojarzą się nam najczęściej z bezsennością czy budzeniem się w nocy, jednak obejmują również nadmierną senność. Trudności z zasypianiem mogą być spowodowane nadmiernym pobudzeniem, które często jest spowodowane natłokiem myśli czy obowiązków w ciągu dnia. Niekiedy problemy ze snem są powiązane z zaburzeniami nastroju lub zaburzeniami lękowymi. Kolejnym powodem jest rozregulowanie rytmu okołodobowego.
rozwiń zwiń