X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak dbać o słuch na co dzień?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 21:46
Dbając o swoje zdrowie często pomijamy słuch, a na pewno nie bierzemy go pod uwagę w pierwszej kolejności, o ile sam nie da o sobie znać. Mimo to warto dbać o swój słuch chociażby poprzez unikanie smogu dźwiękowego, czyli dbanie o to, by natężenie dźwięku w pomieszczeniu, w którym przebywamy było odpowiednie.  W miejscach, w których nie mamy na to wpływu i jesteśmy narażeni na hałas, powinniśmy nosić specjalne ochronniki słuchowe. 
Dbanie o słuch to przede wszystkim higiena słuchu
Dbanie o słuch to przede wszystkim higiena słuchuFoto: Peakstock/shutterstock

Dbanie o słuch to przede wszystkim higiena słuchu. Jeśli jesteśmy zwolennikami słuchania muzyki za pomocą słuchawek, zwróćmy uwagę na sprzęt, jaki wybieramy do codziennego użytku. Oprócz monitorowania czasu, jaki poświęcamy na słuchanie muzyki w słuchawkach istotna jest także kontrola natężenia dźwięku płynącego ze słuchawek bezpośrednio do naszych uszu. 

Posłuchaj
60:02 2022_03_01 22_00_33_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak dbać o słuch na co dzień?

Długotrwała ekspozycja na dźwięki o wysokim natężeniu nie jest dla naszego słuchu obojętna i może być szkodliwa. Efektem dłuższej ekspozycji na głośne dźwięki, który można zaobserwować u zdrowego człowieka jest krótkotrwałe pogorszenie słuchu i jest to objaw zmęczenia słuchu. Może zdarzyć się jednak, że objawy będą się utrzymywały. W tej sytuacji należy udać się do laryngologa.

Pierwsze przesiewowe badanie słuchu wykonuje się u noworodków. Do pierwszego roku życia dziecko powinno zostać zdiagnozowane i wyposażone w odpowiednie protezy słuchu. Jeżeli mimo prawidłowego wyniku przesiewowego badania słuchu zauważymy, że dziecko w niewłaściwy sposób reaguje na dźwięki i nie pojawia się gaworzenie, trzeba reagować. Najcenniejsza w tej sytuacji jest obserwacja zachowań dziecka. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Elżbieta Włodarczyk – audiolog
Data emisji: 1.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Elżbieta Włodarczyk – audiolog

Data emisji: 01.02.2022

Godzina emisji: 21:00 

Zobacz także

Czytaj także

Zabawki szkodliwe dla dziecka. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 10:00
Kiedy udamy się do sklepu z zabawkami naszym oczom ukaże się niezwykle bogata oferta produktów odpowiednio dostosowanych do wieku dziecka. Towarzyszą one maluchom już od pierwszych tygodni życia oraz pomagają w poznawaniu siebie i świata. Niemniej jednak, niektóre z nich mogą być źródłem szkodliwych dla zdrowia substancji, dodawanych do zabawek z plastiku oraz tych robionych z tkanin. Więcej na ten temat dr Magdalena Cubała Kucharska w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 10:51
Żyjemy w czasach, kiedy cyfrowy świat otacza nas na każdym kroku. Komputery, które kiedyś były trudno dostępne dziś są na wyciągnięcie ręki i przyjmują formę smartfonów. Te natomiast, dzięki internetowi umożliwiają nam szybki dostęp do informacji oraz ułatwiają komunikację z innymi. Jak zatem internet i media społecznościowe przenikają się ze światem realnym oraz wpływają na zachowanie dzieci? O tym porozmawialiśmy w PR Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" z badaczem zachowań w internecie oraz profesorem na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Jackiem Pyżalskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy koronawirus może przyczynić się do rozwoju cukrzycy?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 22:46
W dobie pandemii koronawirusa w klinikach diabetologicznych odnotowano trzykrotny wzrost liczby pacjentów ze świeżo rozpoznaną cukrzycą. W grupie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 1 są zarówno dzieci, jak i dorośli. Przejście wirusowej choroby zakaźnej może przyczynić się do powstawania cukrzycy. Jednym z czynników wyzwalających, oprócz obecności chorób autoagresywnych w rodzinie, jest także chociażby stres.
rozwiń zwiń