Polskie Radio Dzieciom

Myślenie krytyczne - czy to kompetencja przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 10:54
Osoby myślące w sposób krytyczny to osoby świadome i współodpowiedzialne nie tylko za siebie, ale także za społeczeństwo, w którym funkcjonują. Myślenie krytyczne powinno rozpocząć się już na etapie szkoły, żeby uczniowie w przyszłości posiadali kompetencje przygotowujące do świata biznesu, radzenia sobie z trudnościami i osiągania sukcesów, ale też tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Od czego zacząć? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Myślenie krytyczne powinno rozpocząć się już na etapie szkoły, żeby uczniowie w przyszłości posiadali kompetencje przygotowujące do świata biznesu.
Myślenie krytyczne powinno rozpocząć się już na etapie szkoły, żeby uczniowie w przyszłości posiadali kompetencje przygotowujące do świata biznesu.Foto: Billion Photos/shutterstock.com/cc

Nie ma jednej definicji myślenia krytycznego. Pierwotnie była to sztuka zadawania pytań, jednak znaczenie tego pojęcia ewoluowało na przestrzeni lat. Wśród cech myślenia krytycznego można wyróżnić umiejętność weryfikacji źródeł informacji, odróżnienia faktu od opinii, rozpoznawania emocji i potrzeb, rozwiązywania problemów, tworzenia hipotez, dostrzegania związków przyczynowo skutkowych, myślenia o myśleniu, kwestionowania i przetwarzania informacji. 

Posłuchaj
59:27 2022_04_01 21_00_37_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Myślenie krytyczne - kompetencja przyszłości. Cz. 1

- Dzieci rodzą się z naturalną ciekawością, naturalną zdolnością, aby stać się myślicielami krytycznymi – tłumaczy Maciej Winiarek, ekspert od krytycznego myślenia. Trzeba więc dokładać wszelkich starań, by umiejętność szukania informacji i dokonywania własnej analizy nie zostały stłamszone. Zdecydowanie lepiej jest podtrzymywać naturalną dociekliwość dziecka. Rozmawiajmy, dopytujmy, angażujmy. 

Posłuchaj
58:35 2022_04_01 22_00_43_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Myślenie krytyczne - kompetencja przyszłości. Cz. 2

Otwartość na pogłębienie zrozumienia, zakwestionowanie swoich uprzedzeń i uświadomienie sobie, że realność, którą widzimy, jest tylko nasza - to podstawowe umiejętności, które należy opanować, by myśleć krytycznie. Pamiętajmy, że w myśleniu krytycznymi nie ma prawdy, są tylko różne punkty widzenia. Zdanie osoby myślącej krytycznie opiera się na wielu punktach widzenia. Chodzi więc o to, by poznać ich jak najwięcej.  

Audycja: Strefa rodzica

Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Maciej Winiarek – założyciel Instytutu Krytycznego Myślenia
Data emisji: 1.04.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej:
Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?
Gdy dziecko uczy się gry na instrumentach muzycznych. Rozmowa z pianistami
10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:55
Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 23:45
To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników. Czasem jest to wynik ciągłego porównywania się z innymi lub bycia porównywanym. Innym razem nasza samoocena jest podyktowana naszymi przeżyciami i tym, jak byliśmy traktowani. W przypadku zachowania dorosłych, wiele rzeczy ma swój początek w dzieciństwie. Tak samo jest również w tym wypadku, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat budować w dzieciach pozytywną samoocenę. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą, Agnieszkę Malinowską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy dziecko uczy się gry na instrumentach muzycznych. Rozmowa z pianistami

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 10:00
Nierzadko zdarza się, że naukę gry na instrumencie rozpoczynamy na początku szkoły podstawowej. Jeśli ktoś już wcześniej odkryje w sobie pasję do muzyki lub zainspiruje się np. muzycznie utalentowanym członkiem rodziny, może wtedy zechcieć pójść do szkoły muzycznej. Na początku pasja ta wymaga zaangażowania rodziców, a z czasem nawet i poświęceń ze strony osoby, która z muzyką wiąże swoją karierę zawodową. O nauce gry na instrumentach i muzyce opowiedzieli w "Strefie Rodzica" pianistki Karolina Marchlewska-Trzmiel oraz Aleksandra Kowalczyk i pianista Piotr Latoszyński.
rozwiń zwiń