Polskie Radio Dzieciom

Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. Problemy i wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 11:05
Do najważniejszych wyzwań z punktu widzenia nauczycieli i wychowawców należy sprawna integracja dzieci z zespołem klasowym, który zastaną. Właściwe przyjęcie jest gwarancją dobrego samopoczucia w klasie i może ułatwić chociażby poradzenie sobie z barierą językową. Dobrym rozwiązaniem są także oddziały przygotowawcze. Problem pojawia się wówczas gdy ukraińskie dziecko trafia do ostatniej klasy szkoły podstawowej czy liceum i lada moment musi napisać egzamin w języku polskim, w tym egzamin z języka polskiego. 
Najtrudniej ukraińskim dzieciom i młodzieży jest uporać się z nauką języka polskiego.
Najtrudniej ukraińskim dzieciom i młodzieży jest uporać się z nauką języka polskiego.Foto: shutterstock.pl/BearFotos

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zaproponował rozwiązania, które miałyby pomóc ukraińskim uczniom w podejściu do egzaminu. Dzieci z Ukrainy będą miały dostosowane warunki – będą miały polecenia napisane po ukraińsku, będą mogły korzystać ze słownika – wymienia Lidia Krupa. Dyrektorka szkoły w Józefowie proponuje podejście do sprawy w sposób optymistyczny.  

Posłuchaj
58:37 2022_03_30 22_01_25_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. Problemy i wyzwania.

Od decyzji rodzica zależy, czy dziecko ukraińskie włączy się w polski system edukacji, czy pozostanie w systemie ukraińskim i będzie łączyć się zdalnie ze szkołą w Ukrainie. Trudno jest powiedzieć, czy rodziny, które uciekły przed wojną wrócą do swojego kraju. Niełatwo też oszacować, czy będą miały do czego wracać. Choć w większości przypadków chęć powrotu jest, nie można jeszcze mówić o pewności.  

Najtrudniej ukraińskim dzieciom i młodzieży jest uporać się z nauką języka polskiego. To właśnie ten przedmiot może sprawiać największe problemy. Więcej o tym, jak je rozwiązywać w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.

Audycja: Strefa rodzica

Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: Oktawian Marmulewicz – dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej im. Ks. Jana Twardowskiego w Kotowicach, Lidia Krupa – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie, dr Jolanta Popińska – historyk, nauczyciel, Agnieszka Pękala – polonistka z Tychów

Data emisji: 30.03.2022
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć? 

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 14:16
Czy edukacja w Polsce różni się od edukacji w innych krajach europejskich i na świecie? Na to pytanie odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica Oktawia Gorzeńska, autorka książki projekt zmiany od frustracji do satysfakcji w pracy w szkole. Czy właściwie istnieje szkoła idealna? Jakie warunki powinna spełnić, by zbliżyć się do ideału? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina. Jak skutecznie pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 13:21
Ostatnie dni są jak zły sen, który dzieje się na jawie. Trudna, tragiczna wręcz sytuacja pokazała, jak bardzo potrzebna jest pomoc. Wielu Polaków zaangażowało się w akcje mające na celu pomoc uciekającym z pogrążonej wojną Ukrainy – przede wszystkim kobietom i dzieciom. Wielu ludzi dobrej woli dało uchodźcom dach nad  głową. Organizowane są ponadto liczne zbiórki i transporty. Jak powinny wyglądać akcje pomocowe? W jaki sposób zracjonalizować pomoc, by była skuteczna? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta z Ukrainy w Polsce. Rozmowa z wolontariuszką

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 19:51
Wojna to sytuacja bez wątpienia tragiczna – nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W jednej chwili wali się cały świat, a mieszkańcy zmuszeni są do ucieczki ze swojego kraju. Niektórzy zostawiają wszystko, inni uciekają z jedną torbą, jeszcze inni – trzymają w rękach swoje zwierzę, które jest członkiem rodziny i przyjacielem. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach jest wiele osób, organizacji i schronisk, które chcą pomagać zwierzętom z Ukrainy. O tej pomocy opowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Roberta Łącka z Przytuliska w Głownie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fazy pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jak zapobiec wypaleniu?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 10:38
Pierwsza faza pomocy nazywana jest heroiczną. Jest ona podsycona dużymi emocjami, a zaangażowanie jest efektywne. Mowa tu o uruchamianiu potencjału społeczności i mobilizacji sił. Następnie przychodzi faza miesiąca miodowego, która objawia się ufnością i nadzieją. Panuje wówczas przekonanie, że można realnie pomóc i uda się coś stworzyć.
rozwiń zwiń