!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Nieporozumienia między dziećmi. Co dają konflikty?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 14:47
Konflikty, te większe i mniejsze, są nieuniknione. Emocje, które się w nas pojawiają, trzeba wypowiadać. Nie należy tłumić własnych przekonań i liczyć, że przemilczenie pomoże. Szkodzimy wówczas nie tylko naszemu otoczeniu, ale również sobie. Konflikty w rodzinie są oznaką tego, że trwa w nas żywa relacja, w którą się angażujemy. Jeśli od razu powiemy głośno, z czym się nie zgadzamy, nie tylko unikniemy wybuchu w przyszłości, ale też będziemy mieć pewność, że druga strona wie, o co nam chodzi. 
To, co się dzieje na placach zabaw, to, co się dzieje w domu, gdzie jest rodzeństwo , to jest bardzo ważna nauka funkcjonowania w społeczeństwie dla naszych dzieci.
To, co się dzieje na placach zabaw, to, co się dzieje w domu, gdzie jest rodzeństwo , to jest bardzo ważna nauka funkcjonowania w społeczeństwie dla naszych dzieci.Foto: Zabavna/Shutterstock

Pamiętajmy, że każdy z nas jest indywidualnym bytem i wszyscy się różnimy. - Nie ma takiej możliwości, żeby nasze interesy, nasze poglądy, nasze pasje zawsze były w stu procentach tożsame z tym, jakie są te cechy u innych osób, nawet takich, z którymi jesteśmy bardzo mocno związani – tłumaczy Angelika Szelągowska Mironiuk, psycholog i psychoterapeuta systemowy, gościni audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 

Konflikty pojawiają się również wśród dzieci. Rodzice z kolei mają tendencję do pomocy w jak najszybszym rozwiązaniu sporu za wszelką cenę. Warto pozwolić dziecku uporać się z trudną sytuacją samemu. - To, co się dzieje na placach zabaw, to, co się dzieje w domu, gdzie jest rodzeństwo i kuzynostwo czy też w przedszkolu, to jest bardzo ważna nauka funkcjonowania w społeczeństwie dla naszych dzieci – podkreśla Angelika Szelągowska Mironiuk. 

Posłuchaj
57:13 2022_04_20 22_02_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Nieporozumienia między dziećmi. Co dają konflikty?

 

Rodzicom łatwiej będzie uporać się z tym, że dziecko wzięło sprawy w swoje ręce i chce rozwiązać je po swojemu, jeśli sami będą pogodzeni ze swoją własną częścią konfliktową. W sytuacjach, kiedy dziecko bierze udział w konflikcie bądź nieporozumieniu istotne jest zarówno zaufanie do swojej pociechy, jak i do siebie. Nie chodzi o to, żeby pod żadnym pozorem nie angażować się w dziecięcy konflikt, ale żeby wiedzieć, kiedy trzeba reagować. 

Pozwolenie dziecku uporać się z konfliktem to nie tylko cenna umiejętność rozstrzygania sporów w sposób twórczy i nieprzemocowy, która w przyszłości pomoże odnaleźć się w trudnych sytuacjach, ale też nauka ponoszenia odpowiedzialności za siebie. Więcej o  

Audycja: Strefa Rodzica (kliknij i poznaj cykl audycji)
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Angelika Szelągowska Mironiuk – psycholog, psychoterapeuta systemowy
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak zaakceptować siebie?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 23:08
Są takie momenty, kiedy w roli mamy nie czujemy się wystarczające. Staramy się być perfekcyjne, pomimo że tak naprawdę nie ma ludzi idealnych. Z pewnością w dążeniu do zaakceptowania siebie nie pomagają media społecznościowe, które często pokazują upiększony i nieprawdziwy świat, który może negatywie wpłynąć na poczucie własnej wartości. W celu wsparcia kobiet powstała akcja #jestemdość, o której w „Strefie Rodzica” opowiedziała jej inicjatorka i autorka bloga Matko Jedyna, Magda Mikołajczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń