Polskie Radio Dzieciom

Nieporozumienia między dziećmi. Co dają konflikty?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 14:47
Konflikty, te większe i mniejsze, są nieuniknione. Emocje, które się w nas pojawiają, trzeba wypowiadać. Nie należy tłumić własnych przekonań i liczyć, że przemilczenie pomoże. Szkodzimy wówczas nie tylko naszemu otoczeniu, ale również sobie. Konflikty w rodzinie są oznaką tego, że trwa w nas żywa relacja, w którą się angażujemy. Jeśli od razu powiemy głośno, z czym się nie zgadzamy, nie tylko unikniemy wybuchu w przyszłości, ale też będziemy mieć pewność, że druga strona wie, o co nam chodzi. 
To, co się dzieje na placach zabaw, to, co się dzieje w domu, gdzie jest rodzeństwo , to jest bardzo ważna nauka funkcjonowania w społeczeństwie dla naszych dzieci.
To, co się dzieje na placach zabaw, to, co się dzieje w domu, gdzie jest rodzeństwo , to jest bardzo ważna nauka funkcjonowania w społeczeństwie dla naszych dzieci.Foto: Zabavna/Shutterstock

Pamiętajmy, że każdy z nas jest indywidualnym bytem i wszyscy się różnimy. - Nie ma takiej możliwości, żeby nasze interesy, nasze poglądy, nasze pasje zawsze były w stu procentach tożsame z tym, jakie są te cechy u innych osób, nawet takich, z którymi jesteśmy bardzo mocno związani – tłumaczy Angelika Szelągowska Mironiuk, psycholog i psychoterapeuta systemowy, gościni audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 

Konflikty pojawiają się również wśród dzieci. Rodzice z kolei mają tendencję do pomocy w jak najszybszym rozwiązaniu sporu za wszelką cenę. Warto pozwolić dziecku uporać się z trudną sytuacją samemu. - To, co się dzieje na placach zabaw, to, co się dzieje w domu, gdzie jest rodzeństwo i kuzynostwo czy też w przedszkolu, to jest bardzo ważna nauka funkcjonowania w społeczeństwie dla naszych dzieci – podkreśla Angelika Szelągowska Mironiuk. 

Posłuchaj
57:13 2022_04_20 22_02_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Nieporozumienia między dziećmi. Co dają konflikty?

 

Rodzicom łatwiej będzie uporać się z tym, że dziecko wzięło sprawy w swoje ręce i chce rozwiązać je po swojemu, jeśli sami będą pogodzeni ze swoją własną częścią konfliktową. W sytuacjach, kiedy dziecko bierze udział w konflikcie bądź nieporozumieniu istotne jest zarówno zaufanie do swojej pociechy, jak i do siebie. Nie chodzi o to, żeby pod żadnym pozorem nie angażować się w dziecięcy konflikt, ale żeby wiedzieć, kiedy trzeba reagować. 

Pozwolenie dziecku uporać się z konfliktem to nie tylko cenna umiejętność rozstrzygania sporów w sposób twórczy i nieprzemocowy, która w przyszłości pomoże odnaleźć się w trudnych sytuacjach, ale też nauka ponoszenia odpowiedzialności za siebie. Więcej o  

Audycja: Strefa Rodzica (kliknij i poznaj cykl audycji)
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Angelika Szelągowska Mironiuk – psycholog, psychoterapeuta systemowy
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak zaakceptować siebie?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 23:08
Są takie momenty, kiedy w roli mamy nie czujemy się wystarczające. Staramy się być perfekcyjne, pomimo że tak naprawdę nie ma ludzi idealnych. Z pewnością w dążeniu do zaakceptowania siebie nie pomagają media społecznościowe, które często pokazują upiększony i nieprawdziwy świat, który może negatywie wpłynąć na poczucie własnej wartości. W celu wsparcia kobiet powstała akcja #jestemdość, o której w „Strefie Rodzica” opowiedziała jej inicjatorka i autorka bloga Matko Jedyna, Magda Mikołajczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń