Polskie Radio Dzieciom

Dzień Matki. Jakie jest moje macierzyństwo? Czy jestem wystarczającą mamą?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:44
Dzień Matki to czas, który może skłonić do refleksji na temat macierzyństwa. Nie tylko tego dnia, ale całemu macierzyństwu towarzyszą przecież pytania: jaką jestem matką? Czy jestem matką wystarczającą? Co robię dla swojego dziecka, a co robię dla siebie? Czy moja kariera zawodowa nie odbywa się kosztem dziecka? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Elżbieta Krokosz z Talent Development Institute zajmująca się rozwojem potencjału ludzi.
To my decydujemy, jak wygląda nasza relacja z dzieckiem. Może warto zastanowić się, czy zamiast ilości spędzonego z dzieckiem czasu, nie jest ważniejsza jego jakość.
To my decydujemy, jak wygląda nasza relacja z dzieckiem. Może warto zastanowić się, czy zamiast ilości spędzonego z dzieckiem czasu, nie jest ważniejsza jego jakość. Foto: shutterstock.com/VGstockstudio

Wyrzuty sumienia wywołane myśleniem, że kariera odbywa się kosztem dziecka to jedynie nasz sposób interpretowania rzeczywistości, na który mamy ogromny wpływ. Gościni Strefy Rodzica proponuje wykorzystać to, co w mamach najcenniejsze. - My zawsze na pierwszym miejscu będziemy stawiać te dzieci, zawsze, ale zawsze będziemy mieli ten konflikt wartości pomiędzy dziećmi a pracą - powiedziała Elżbieta Krokosz. Jak zauważyła, rodzicielstwo i życie zawodowe są bardzo blisko siebie. Jednocześnie proponuje nauczenie się zarządzenie własnymi wyrzutami sumienia. 

Posłuchaj
58:49 2022_05_18 22_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dzień Matki. Jakie jest moje macierzyństwo? Czy jestem wystarczającą mamą?

 

Zanim zarzucimy sobie, że pracując tracimy czas, który mogłybyśmy poświęcić dziecku, zastanówmy się, czego chcemy nauczyć swoje dzieci oraz jakie wartości chcemy im pokazać, i pamiętając przy tym, że to my jesteśmy dla nich wzorcem. Jeśli chcemy, by nasze dzieci były szczęśliwe, musimy w pierwszej kolejności zadbać o własne poczucie szczęścia. W tym miejscu należy zauważyć, że wiele kobiet ma tendencję do poświęcania się, które w rzeczywistości jest swego rodzaju oszukiwaniem samej siebie. 

To my decydujemy, jak wygląda nasza relacja z dzieckiem. Może warto zastanowić się, czy zamiast ilości spędzonego z dzieckiem czasu, nie jest ważniejsza jego jakość. Więcej o wartościach, zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym, a także o darach i talentach, z których w wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawy lub nie wiemy, jak je wykorzystywać, w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Elżbieta Krokosz – dyrektor zarządzająca Talent Development Institute
Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


 

Zobacz także
Czytaj także

Czy bycie mamą jest trudne? Rozmowa Idy Nowakowskiej z mamą [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:00
Z okazji Dnia Mamy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy podcast, w którym Ida Nowakowska rozmawia ze swoją mamą o tym, jak to jest kiedy mama młodej kobiety dowiaduje się o tym, że zostanie babcią oraz o tym, czy Ida była w dzieciństwie grzeczną dziewczynką. Nie zabraknie też wspomnień o ulubionych zabawach małej Idy oraz rozważań o tym, co jest najważniejsze we właściwym wychowaniu małego człowieka. Zapraszamy na bardzo osobistą rozmowę. [POSŁUCHAJ JUŻ TERAZ]
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mężczyzna staje się ojcem? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 11:18
Jak dziecko wpływa na relacje pomiędzy rodzicami, i jak mężczyzna staje się ojcem? Czy dzieje się to od razu, czy jest to proces, który wymaga czasu. Te pytanie zadała Ida Nowakowska, autorka podcastu "Strefa rodzica" dla Polskiego Radia Dzieciom. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak to jest być mamą?" Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 13:43
Mimo stresu, strachu i nerwów z jakimi wiąże się rodzicielstwo, dla większości kobiet bycie mamą to jedno z najpiękniejszych doświadczeń życiowych. Czy można się jednak do niego przygotować? Co prawda, kobieta może przypuszczać, jak odnajdzie się w roli mamy, jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak nasze oczekiwania. O byciu mamą opowiedziała w "Strefie Rodzica" Iwona Kilińska, autorka kampanii społecznej #Stop Krytyce Mam, blogów parentingowych oraz przewodnika "Jak to jest być mamą", którego pierwsza część ukaże się już niedługo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń