Polskie Radio Dzieciom

Ogólnopolska Kampania Społeczna "Odłącz się - Połącz się"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 12:41
Farma Iluzji to miejsce, w którym nie ma rzeczy niemożliwych i można uczyć się poprzez zabawę. To także przestrzeń pozwalająca dostrzec, że naprawdę wiele zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Co robić, jeśli wydaje nam się, że dziecko woli ekran smartfona od kontaktów z rówieśnikami? O tym w audycji "Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem była Karolina Józefowicz. 
Z założenia dzieci najmłodsze uwielbiają spędzać czas ze swoimi rodzicami i wręcz potrzebują ich obecności. Czasami wybierają one ekran tylko przez to, że rodzice nie proponują wspólnego spędzenia czasu.
Z założenia dzieci najmłodsze uwielbiają spędzać czas ze swoimi rodzicami i wręcz potrzebują ich obecności. Czasami wybierają one ekran tylko przez to, że rodzice nie proponują wspólnego spędzenia czasu.Foto: shutterstock

Karolina Józefowicz jest związana z kampanią Odłącz się - połącz się, która jest inicjatywą skierowaną przede wszystkim do rodziców dzieci najmłodszych, a także do nauczycieli. - Główną intencją jest uwrażliwienie dorosłych na dobre, zbilansowane, zrównoważone korzystanie z nowych technologii – powiedział gość "Strefy Rodzica". - Chcemy pokazać rodzicom przede wszystkim, jak z tej technologii korzystać – dodał. Mowa tu zarówno o odpowiedniej ilości, jak i o treściach, po które warto sięgać.  

Posłuchaj
59:02 2022_06_01 21_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak odciągnąć dziecko od ekranu smartfona? Cz. 1

 

Przyglądając się dzieciom najmłodszym, można zauważyć, że jeżeli mają do wyboru rodzica a smartfon, zawsze wybiorą dorosłego. Z założenia dzieci najmłodsze uwielbiają spędzać czas ze swoimi rodzicami i wręcz potrzebują ich obecności. Czasami wybierają one ekran tylko przez to, że rodzice nie proponują wspólnego spędzenia czasu. Być może smartfon zaczął zastępować kontakt z rodziną czy z rówieśnikami, ponieważ tych interakcji było za mało. 

Posłuchaj
59:31 2022_06_01 22_00_00_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak odciągnąć dziecko od ekranu smartfona? Cz. 2

 

Kampania Odłącz się – połącz się proponuje trzy kluczowe hasła, które pomagają radzić sobie z nadmiernym i niewłaściwym korzystaniem ze smartfonów. Pierwsze z nich to Uśpij ekrany – obudź relację, czyli zagłębienie się w jakość relacji i autentyczne bycie razem – ze sobą, a nie obok siebie. Kolejne hasło to Uśpij ekrany – obudź aktywność, które związane jest z włączaniem wspólnej aktywności. Trzecie hasło brzmi Uśpij ekrany – obudź wyobraźnię.

Patronat medialny nad akcją "Uśpij ekrany - obudź wyobraźnię" jest Polskie Radio Dzieciom.


Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Karolina Józefowicz – prezes Stowarzyszenia Strefa Wsparcia, psycholog, współautorka ogólnopolskich programów profilaktycznych
Data emisji: 01.05.2022
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Gdy dziecko uczy się gry na instrumentach muzycznych. Rozmowa z pianistami

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 10:00
Nierzadko zdarza się, że naukę gry na instrumencie rozpoczynamy na początku szkoły podstawowej. Jeśli ktoś już wcześniej odkryje w sobie pasję do muzyki lub zainspiruje się np. muzycznie utalentowanym członkiem rodziny, może wtedy zechcieć pójść do szkoły muzycznej. Na początku pasja ta wymaga zaangażowania rodziców, a z czasem nawet i poświęceń ze strony osoby, która z muzyką wiąże swoją karierę zawodową. O nauce gry na instrumentach i muzyce opowiedzieli w "Strefie Rodzica" pianistki Karolina Marchlewska-Trzmiel oraz Aleksandra Kowalczyk i pianista Piotr Latoszyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można nauczyć dzieci mądrego korzystania z multimediów? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 19:22
Niewątpliwie komputery i smartfony sprawiają, że nasze życie staje się prostsze. Dzięki nim możemy np. komunikować się z innymi, poznawać ludzi, kupować rzeczy oraz uczyć się. Z drugiej jednak strony, cyfrowe urządzenia mogą stanowić dla nas zagrożenie, jeżeli wykorzystuje się je nadmiernie lub w niewłaściwy sposób. O ochronie dzieci przed uzależnieniem od  komputerów i telefonów oraz mądrym korzystaniu z technologii opowiedział w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", Maciej Lisowski, autor książki "Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń