Polskie Radio Dzieciom

Jak mimo zabiegania walczyć o tu i teraz? Forum Tato.Net

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 15:00
Czerwiec to zabiegany czas, w którym – choć zaczynają się wakacje – wiele spraw się kończy i trzeba wiele wysiłku, by je zamknąć. W tym czasie załatwiania spraw, trudno być tu i teraz i poświęcić chwilę najbliższym. Tu i teraz jest tematem niezwykłej ojcowskiej inicjatywy, która funkcjonuje już od wielu lat. Tato.Net organizuje regularne spotkania dla mężczyzn, którzy są ojcami. 11 czerwca odbyło się kolejne Forum Tato.Net, a jego podtytuł "Walcz o tu i teraz", będący jednocześnie myślą przewodnią, stał się inspiracją do najnowszej Strefy Rodzica, której gościem był muzyk, producent muzyczny i twórca zespołu Dzieci z Brodą, a także ojciec dwanaściorga dzieci – Joszko Broda.
Wiosenna edycja XIII Forum Tato.Net odbyła się 11 czerwca w Legnicy.
Wiosenna edycja XIII Forum Tato.Net odbyła się 11 czerwca w Legnicy.Foto: shutterstock.com/Zoteva

Posłuchaj
59:25 [DAB]Dzieciom (PCM) 10 czerwiec 2022 21_00_06.mp3 "Walcz o tu i teraz". Forum Tatno.Net. Rozmowa z Joszko Brodą cz. 1

 

Odnajdowanie tu i teraz w relacjach ze swoimi bliskimi to bardzo przydatna umiejętność. Joszko Broda w piękny sposób opowiada o rodzicielstwie oraz o korzyściach płynących z posiadania wieloletniej rodziny. - My dajemy życie, ale to życie nam daje potem życie. Najmłodsza córka, Tosia, co najmniej raz dziennie jest przytulona przez każde z rodzeństwa i oczywiście przez rodziców, co najmniej raz dziennie każdy bierze ją na kolana i codziennie każdy chce powiedzieć jej coś ważnego. - A ponieważ nasz świat jest matematyczny, to mnożąc to, że każdy z nas zrobi to codziennie raz, jest tego już sporo, ale uwaga, nikt z nas nie ma tak, że chce przytulić Tosię codziennie tylko raz. Raz na godzinę, no i ta matematyka jest jeszcze większa” – tłumaczy gość Strefy Rodzica. 

Posłuchaj
59:23 2022_06_10 22_00_09_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "Walcz o tu i teraz". Forum Tatno.Net. Rozmowa z Joszko Brodą cz. 2

Bycie tu i teraz to odczuwanie chwili i jak najlepsze przeżywanie teraźniejszości. Jest to umiejętność, której warto uczyć także dzieci, ale żeby je nauczyć, najpierw trzeba opanować to samodzielnie i dawać im przykład, jednocześnie traktując ich jak równych sobie. Pamiętajmy, że obie strony mogą się od siebie wzajemnie uczyć. - Dzieci potrzebują być traktowane poważnie. Dzieci nie potrzebują infantylizmu, świata infantylnego. Dzieci nie czekają na słoneczko, dzieci pragną słońca, dzieci nie czekają na kanapeczkę z masełkiem, tylko na kanapkę z masłem.

 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Mikołaj Foks

Gość: Joszko Broda – muzyk i producent muzyczny

Data emisji: 10.06.2022

Czytaj dalej:
"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem
Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak oceniać zachowanie dzieci? Rozmowa z autorką książki "Nie ma niegrzecznych dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 20:03
Maluchy w wieku przedszkolnym nierzadko zmagają się z typowymi dla tego okresu trudnościami, np. są zazdrosne o rodzeństwo, unikają mycia rąk, kłamią lub marudzą. Czy to jednak oznacza, że są niegrzeczne? Ocenianie dziecka pod kątem grzeczności bardzo często jest równoznaczne z wyrażaniem opinii na temat jego dobrego lub złego zachowania. Jak się jednak okazuje, nie ma dzieci niegrzecznych. Mogą być natomiast takie, które np. nie mają energii, aby poradzić sobie z różnymi bodźcami. O zachowaniu dzieci i pojęciu grzeczności opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książki "Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:00
Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń