X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak oceniać zachowanie dzieci? Rozmowa z autorką książki "Nie ma niegrzecznych dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 20:03
Maluchy w wieku przedszkolnym nierzadko zmagają się z typowymi dla tego okresu trudnościami, np. są zazdrosne o rodzeństwo, unikają mycia rąk, kłamią lub marudzą. Czy to jednak oznacza, że są niegrzeczne? Ocenianie dziecka pod kątem grzeczności bardzo często jest równoznaczne z wyrażaniem opinii na temat jego dobrego lub złego zachowania. Jak się jednak okazuje, nie ma dzieci niegrzecznych. Mogą być natomiast takie, które np. nie mają energii, aby poradzić sobie z różnymi bodźcami. O zachowaniu dzieci i pojęciu grzeczności opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książki "Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Glow Images

Wspomniana książka jest przeznaczona dla dzieci, ale skorzystać z niej mogą także dorośli, których zaciekawić mogą sposoby rozwiązywania trudnych sytuacji z udziałem osób młodszych. – Po każdym rozdziale jest też tak zwana ramka dla rodzica, dla dorosłego, w której naświetlam, co się wydarzyło w ogóle w tym małym łebku czy w małych łebkach w opowiadaniu, tak, żeby dorośli zobaczyli to trochę inaczej, niż jesteśmy przyzwyczajeni na to patrzeć – zaznaczyła Agnieszka Stążka Gawrysiak. Dzieci natomiast będą mogły poznać historię dwóch głównych przedszkolaków, Kuby i Lenki oraz odkryć, jak poradziły sobie w trudnych sytuacjach, które mogą spotkać także ich. Pośród opowiadań można znaleźć np. historię o okłamywaniu czy impulsywności.

Skąd wiedzieć, czy dziecko jest grzeczne lub nie? Każdy z nas może mieć na ten temat różne wyobrażenie, które może wynikać z dzieciństwa. Dla jednych osób przykładem niegrzecznego zachowania może być niewstawanie, kiedy do pokoju wchodzi starsza osoba, gdyż jest to oznaka braku szacunku. Co więcej, ocenianie poziomu grzeczności u dzieci może być także zależne od kodów kulturowych oraz granic określonych i nabytych w rodzinie. 

Posłuchaj
58:43 2021_10_29 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 października godz. 21:00

Wiele zachowań dzieci wynika z ich osobowości oraz natury. Niektórzy z nas będą skupieni tylko na własnych potrzebach, lekceważąc innych, podczas gdy inni nie będą świadomi swoich emocji oraz tego, czego chcą. Co więcej, z uwagi na neuroróżnorodność i system nerwowy, jedne dzieci będą musiały znaleźć sposób na pozbycie się większej ilości energii, której nie mają pozostałe, co także może wpłynąć na ich zachowanie. Przez to mogą wymagać większej uwagi, co może skutkować określeniem ich mianem niegrzecznych. 

Posłuchaj
59:35 2021_10_29 21_59_22_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 października godz. 22:00

Jeżeli dziecko jest ugodowe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie słuchało rodziców i np. ładnie jadło posiłki. Jednakże w tym przypadku możliwe jest, że taka osoba nie rozwinie poczucia własnych potrzeb oraz straci dostęp do wewnętrznych emocji. Z drugiej strony, dzieci, które nie są ugodowe mogą także wykonywać zadania lub polecenia, ale będą to robić np. w sposób powolny lub niedokładny. Są też takie osoby, które zmagają się z nadwrażliwością, np. na dźwięki, co też nie pozwala im się grzecznie zachowywać. Oprócz tego, dziecko może mieć trudności z koncentracją lub być impulsywne.

Chociaż zdarzają się sytuacje, że dziecko kłamie, może okazać się, że robi to np. dla wygody lub w celu szybszego osiągnięcia korzyści. W wychowaniu dziecka chodzi m.in. o zamodelowanie mu wartości, postaw czy przekonań, aby w ten sposób mogło je samemu wypracować. Jeśli kilkakrotnie spotkamy się z negatywną oceną zachowania naszego dziecka, możemy to potraktować jako wskazówkę i wyciągnąć z tej informacji to, co jest dla nas ważne. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Agnieszka Stążka-Gawrysiak
Data emisji: 29.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także

Czytaj także

Pokażmy dzieciom, że mają moc sprawczą!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 16:00
Dziś w „Strefie Rodzica” będziemy się zastanawiać, jak w dynamicznie zmieniającym się świecie, kształtować u dziecka umiejętności, które będą dla niego ważne, gdy dorośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak radzić sobie z buntem dziecka

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 19:00
Bunt dziecka to prawdziwe wyzwanie dla cierpliwości rodziców. W „Strefie Rodzica” poszukamy sposobów, jak sobie z nim radzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etapy rozwoju dziecka

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 08:00
Często rozmawiamy o tym, jak dziecko zwykle zachowuje się w różnych etapach życia, "bunt dwulatka" jest tu klasycznym pojęciem. Ale warto na ten i inne rozdziały w życiu dziecka spojrzeć jak na całość. Dzisiaj spróbujemy przyjrzeć się zarówno tym etapom, jak i temu, co się dzieje pomiędzy nimi. Zapraszamy na krotki kurs psychologii rozwojowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niefarmalogiczne wsparcie dzieci z depresją

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:25
Depresja u dzieci oraz techniki uspokajające u dzieci i młodzieży były tematem wieczornej audycji dla rodziców w Polskim Radiu Dzieciom. Podczas dwugodzinnej rozmowy postaramy się zgłębić temat i rozwiać wszelkie wątpliwości z nim związane. Rozmawialiśmy m.in. o ziołach i psychobiotykach wpływających na oś jelitowo-mózgową, która ma wpływ na zachowanie człowieka, m.in stany lękowe i łagodne objawy depresji.
rozwiń zwiń