Polskie Radio Dzieciom

Akcja Szerpowie Nadziei, czyli górskie wędrówki osób z niepełnosprawnością

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 22:38
Gośćmi "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom byli Krzysztof Sobczyk i Marta Mazur, którzy opowiedzieli o niezwykłej inicjatywie związanej z górami oraz osobami z niepełnosprawnością, które nie mogą zdobywać szczytów na własnych nogach.  
Akcja Szerpowie Nadziei
Akcja "Szerpowie Nadziei"Foto: mat. promocyjne

Początki akcji Szerpowie Nadziei sięgają 2020 roku i wiążą się z historią Maćka, harcerza z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym, który – podobnie jak inni harcerze – zasłużył, by wejść na Tarnicę. Górę pokonał na plecach kolegów z drużyny. Będąc na szczycie Tarnicy Maciek powiedział, że jego marzeniem jest wejście na Giewont. Od tego się wszystko zaczęło. Okazało się, że takich osób z podobnymi marzeniami jest więcej.  

- W zeszłym roku akcja miała charakter bardzo harcerski i kameralny, ponieważ było tylko czternastu Skarbów. Skarbami nazywane są osoby takie jak Maciek, noszone na plecach Szerpów podczas górskich wędrówek. W tym roku postanowiono, żeby akcja miała większy zasięg, żeby więcej osób miało szansę dotrzeć w Tatry i ogłoszono nabory – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marta Mazur, która dołączyła do zespołu Szerpów właśnie za sprawą zorganizowanego naboru. 

Posłuchaj
60:58 2022_09_07 22_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Akcja Szerpowie Nadziei, czyli górskie wędrówki osób z niepełnosprawnością

Szerpowie często noszą na plecach równowartość swojej wagi. Jak wyjaśnił Krzysztof Sobczyk, Skarba na plecach jednej osoby nosi się od pięciu do dziesięciu minut. W zespole jest zwykle pięciu Szerpów noszących i dwóch pomocników. Rolą pomocników jest między innymi pilnowanie czasu noszenia Skarba. Po upływie czasu noszenia Skarba przez pierwszą osobę, przychodzi czas na zmianę. - Do zmiany potrzebne są cztery osoby. Ta osoba, która nosi Skarba na plecach, musi uczestniczyć w tej zmianie – tłumaczył jeden z Szerpów.

Jak przyznaje gość Strefy Rodzica, takie zmiany w często niewygodnych terenach bywają kłopotliwe, jednak efekt wynagradza wszystko. Więcej o górskich wędrówkach, które nie udałyby się bez pomocy, zaangażowania i poświęcenia Szerpów na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.   

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Krzysztof Sobczyk i Marta Mazur – Szerpowie Nadziei

Data emisji: 07.09.2022

Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Jak to jest być mamą trójki dzieci z niepełnosprawnościami?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 14:55
Agnieszka Oczkowska jest mamą trójki dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Pierwszą, dorosłą już córką jest Ewa, która cierpi na galaktozemię, czyli wadę genetyczną, która powoduje, że w organizmie tworzy się toksyna, która uszkadza różne narządy. Drugim synem jest nastoletni Franciszek, który urodził się zdrowy, ale bez prawego przedramienia. W wieku szkolnym zdiagnozowano u niego cukrzycę typu pierwszego, a następnie guz podwzgórza mózgu. Najmłodszy syn, Janek również urodził się zdrowy, ale w szpitalu został zakażony pałeczką ropy błękitnej, co spowodowało problemy z oddychaniem i uszkodzenia neurologiczne. Później przeszedł dwie sepsy, które pozbawiły go nawet podstawowych zdolności - przestał sam oddychać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami i Hospicjum Sióstr Felicjanek

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 10:56
W audycji "Strefa Rodzica" dwie wyjątkowe, silne kobiety, które potrafią działać na rzecz innych. Jedna z nich pracuje dla dzieci z niepełnosprawnościami, dla których założyła szkołę, a druga powołała do życia hospicjum i pomaga w przejściu na drugą stronę. Śmiało można powiedzieć, że zrobiły coś z niczego. Miały pomysł, szczere chęci do działania i potrzebę niesienia pomocy potrzebującym.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Rozenek o udarze i powrocie do normalności

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 09:45
Trzy lata temu Jacek Rozenek dostał udaru niedokrwiennego. Z dnia na dzień życie aktora diametralnie się zmieniło. Do szpitala trafił dosyć późno, co sprawiło, że okno czasowe na terapię się skończyło. Jak wspomina, na oddziale intensywnej terapii spędził sześć tygodni, a pierwsze dni po udarze wyglądały fatalnie. 
rozwiń zwiń