Polskie Radio Dzieciom

Jak to jest być mamą trójki dzieci z niepełnosprawnościami?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 14:55
Agnieszka Oczkowska jest mamą trójki dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Pierwszą, dorosłą już córką jest Ewa, która cierpi na galaktozemię, czyli wadę genetyczną, która powoduje, że w organizmie tworzy się toksyna, która uszkadza różne narządy. Drugim synem jest nastoletni Franciszek, który urodził się zdrowy, ale bez prawego przedramienia. W wieku szkolnym zdiagnozowano u niego cukrzycę typu pierwszego, a następnie guz podwzgórza mózgu. Najmłodszy syn, Janek również urodził się zdrowy, ale w szpitalu został zakażony pałeczką ropy błękitnej, co spowodowało problemy z oddychaniem i uszkodzenia neurologiczne. Później przeszedł dwie sepsy, które pozbawiły go nawet podstawowych zdolności - przestał sam oddychać.  
Jak wygląda życie z trójką dzieci z niepełnosprawnościami
Jak wygląda życie z trójką dzieci z niepełnosprawnościamiFoto: Shutterstock.com/Jordi Mora

W zależności od stopnia niepełnosprawności, z jaką zmaga się człowiek, pojawiają się różne trudności. Ewa walczy z wykluczeniem społecznym i wymaga opieki psychologa. Franciszek ma paczkę przyjaciół, z którymi spędza czas, również aktywnie, ale potrzebuje protezy. Jaś natomiast wymaga pełnej opieki specjalistycznej. Codzienność rodziny z niepełnosprawnościami różni się nieco od codzienności przeciętnej rodziny. Gdy w domu pojawił się respirator, pani Agnieszka musiała zrezygnować z pracy zawodowej. Jej mąż pracuje na dwa etaty.  

Posłuchaj
59:44 2022_02_01 21_00_33_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak to jest być mamą trójki dzieci z niepełnosprawnościami?

Gość Polskiego Radia Dzieciom przez lata stawiała na wysokości zadania aż do momentu, kiedy dwa lata temu sama podupadła na zdrowiu. Miała udar i choć wyszła z niego bez szwanku, pojawiła się u niej myśl, że nie jest niezniszczalna. Niedługo później zaczęła zmagać się z depresją. Dzięki wsparciu rodziny Agnieszce ostatecznie udało się wyjść na prostą. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Agnieszka Oczkowska - mama trójki dzieci z niepełnosprawnościami
Data emisji: 01.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Więcej:
Gdy dziecko rodzi się za wcześnie. Nowy podcast Idy Nowakowskiej
Człowiek bez barier. Rozmowa z Mirosławem Piesakiem

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zapobiec wadom wymowy u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 14:10
Czasami poprawna wymowa wymaga pracy z logopedą. Z badań wynika, że ponad połowa dzieci przed 7 rokiem życia ma wadę wymowy lub kwalifikuje się na terapię ze specjalistą. Natomiast pierwsze niepokojące sygnały świadczące o trudnościach mogą pojawić się już u noworodków. O tym na co zwrócić uwagę i jak pracować z dzieckiem nad poprawą wymowy opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Skiba, neurologopeda kliniczny, specjalistka wczesnej opieki logopedycznej oraz autorka książki "Na językach zwierząt. Historyjki logopedyczne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mądrze wychować dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 10:26
Życie dziecka w spektrum autyzmu znacznie różni się od tego, jakie prowadzi osoba neurotypowa. Jak pogodzić te dwa światy i osiągać obopólne korzyści? O książce Camilli Pang, a także o tym, jak z bliska wygląda świat osób w spektrum autyzmu opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Izabela Kindziuk Machnica z fundacji Ale Klasa, której podstawowym celem jest pomoc dzieciom z autyzmem oraz wsparcie ich rodzin. Książka "Explaining Humans" autorstwa dr Camilli Pang została nagrodzona prestiżową nagrodą Royal Society dla najlepszej książki popularnonaukowej.  
rozwiń zwiń