!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Koronawirus. Co zmieniło się od początku pandemii? Jak świadomie się chronić?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 23:37
Czy koronawirus w dalszym ciągu jest tak samo niebezpieczny, jak był jeszcze kilkanaście miesięcy temu? Jakie objawy czy sygnały nie powinny być bagatelizowane po zachorowaniu na koronawirusa? Jakie poważne dolegliwości mogą być konsekwencją tej choroby? Jakie badania są zalecane i kiedy warto je zrobić, u dorosłych i u dzieci.
W Strefie rodzica rozmawialiśmy o tym, jakie objawy czy sygnały nie powinny być bagatelizowane po zachorowaniu na koronawirusa?
W "Strefie rodzica" rozmawialiśmy o tym, jakie objawy czy sygnały nie powinny być bagatelizowane po zachorowaniu na koronawirusa? Foto: Africa Studio/shutterstock.com

Od niemal trzech lat codziennie słyszymy o koronawirusie. Jego obecność w naszym życiu sprawiła, że zdążyliśmy się już przyzwyczaić i przestaliśmy reagować przerażeniem. Gdy o koronawirusie zaczynało robić się głośno, był to zupełnie nowy problem dla wszystkich, również dla lekarzy. Przez te trzy lata zdążyliśmy się jednak wiele nauczyć. - Wiemy jak wirus się rozprzestrzenia, jak się przed nim chronić, mamy skuteczne szczepionki, mamy też pojedyncze leki – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Paweł Grzesiowski. Większa świadomość i możliwość skutecznej ochrony zmniejsza strach i niepewność związaną z koronawirusem. 

Według prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 maseczki powinny nosić przede wszystkim osoby należące do tzw. grup ryzyka, którym zagraża ciężkie przejście koronawirusa, a także osoby niezaszczepione oraz te, od których ostatniego szczepienia minęło dużo czasu. Warto nosić maseczkę również wtedy, gdy sami jesteśmy chorzy, a poruszamy się publicznie. Maska powinna być jednym z elementów ochrony osobistej. Nie nosimy jej przez cały czas, ale mamy ją przy sobie, by móc nałożyć ją w miejscach, gdzie jest niebezpiecznie, czyli przede wszystkim w miejscach dużych skupisk osób.  

Posłuchaj
58:47 2022_09_13 21_00_21_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Co zmieniło się od początku pandemii? Jak świadomie się chronić?

Wielu z nas przeszło koronawirusa, niektórzy nawet kilkukrotnie. Według badań i licznych obserwacji kolejne zakażenia nie muszą przebiegać lżej, a często jest wręcz przeciwnie. Można powiedzieć, że ryzyka związane z chorobą sumują się przy kolejnych infekcjach, a na powikłania najbardziej narażone są osoby niezaszczepione. „Problem polega na tym, że wirus tak szybko się zmienia, że ta odporność, którą nabędziemy po chorobie, nie chroni nas przed kolejną wersją wirusa, która zwykle pojawia się po czterech-pięciu miesiącach” – zauważa dr Paweł Grzesiowski.  

Do najczęstszych powikłań należą nie tylko te związane z układem oddechowym, ale też z układem krążenia. Uszkodzenie naczyń krwionośnych prowadzi do zawałów, udarów, zatorowości płucnej, a nawet do uszkodzenia mózgu. Więcej na temat zagrożeń i powikłań wynikających z przejścia koronawirusa w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: dr Paweł Grzesiowski – prezes Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 08:00
Polacy bardzo cenią sobie zdrowie swoje i swojej rodziny, a producenci suplementów diety wychodzą im naprzeciw. W aptece mamy do wyboru całe spektrum specyfików na niemal każdą dolegliwość. Nie brakuje także reklam, które nie tylko zachęcają do zakupu suplementów diety, ale też wskazują konsumentom coraz to nowsze przypadłości. Opakowania suplementów diety do złudzenia przypominają opakowania leków. Różnią się jednak tym, że leki to substancje przebadane, a zadaniem suplementów jest jedynie uzupełnienie niedoborów w naszej diecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim jest asystent zdrowienia?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 14:55
Asystent zdrowienia jest bardzo ważnym elementem psychiatrii i pełni istotną, choć dosyć nową, rolę w procesie zdrowienia psychicznego. Jest to ekspert, który dzięki swojemu własnemu przepracowanemu doświadczeniu kryzysu psychicznego pomaga zdrowieć innym i wspiera ich najbliższych. Rolą asystenta jest także edukowanie społeczeństwa w kwestii kryzysu psychicznego. W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Krzysztof Henczak, asystent zdrowienia, opowiedział o swoim kryzysie psychicznym, który przyszedł niespodziewanie, gdy Krzysztof był młodym, zdrowym, ambitnym i pracowitym chłopakiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Rozenek o udarze i powrocie do normalności

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 09:45
Trzy lata temu Jacek Rozenek dostał udaru niedokrwiennego. Z dnia na dzień życie aktora diametralnie się zmieniło. Do szpitala trafił dosyć późno, co sprawiło, że okno czasowe na terapię się skończyło. Jak wspomina, na oddziale intensywnej terapii spędził sześć tygodni, a pierwsze dni po udarze wyglądały fatalnie. 
rozwiń zwiń