!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Macocha, macoszka, a może macosia? Wizerunek macochy w kulturze i w książce "Niezwykła macocha"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 13:42
"Niezwykła macocha" to książka, która stała się przyczynkiem do rozmowy na temat relacji w rodzinach patchworkowych. Słowo macocha w języku polskim nie brzmi najlepiej, a ponadto niesie za sobą negatywne konotacje. Motyw złej macochy pojawia się chociażby w baśniach. Kasia Huzar-Czub zwraca uwagę na to, że słowo macocha należy oswoić i w pewien sposób odczarować, nadając mu inne konotacje. A co jeśli zamienilibyśmy słowo macocha na macoszka albo macosia?
O wizerunku macochy w kulturze w Strefie rodzic w Polskim Radiu Dzieciom
O wizerunku macochy w kulturze w "Strefie rodzic" w Polskim Radiu DzieciomFoto: Pixabay

W swojej książce zajęła się wizją macochy, która jest mocno zakorzeniona w naszej kulturze i podświadomości. Już na wstępie książki „Niezwykła macocha” poznajemy Polę, która opowiada o tym, w jaki sposób w życie jej rodziny wkroczyła macocha, Ewa. Książka zaczyna się w momencie, kiedy tata obwieszcza dzieciom, że zamieszka z nimi jego partnerka. Każdy rozdział to inny motyw baśniowy, z którym autorka rozprawia się w sposób współczesny. W poszczególnych rozdziałach znajdują się wszelkie atrybuty, które kojarzą nam się kulturowo z postacią macochy. 

Posłuchaj
59:38 2022_09_14 22_00_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Macocha, macoszka, a może macosia? Wizerunek macochy w kulturze i w książce "Niezwykła macocha"

Nie tylko macochy mają konkretny wizerunek w baśniach. Również pasierbowie i pasierbice, którzy są przedstawiani jako postacie niezwykle poszkodowane i budzą uczucia związane ze współczuciem. Często nie przedstawia się nawet ich imienia. Najczęściej pojawia się motyw dobrej pasierbicy, której macocha zazdrości urody, młodości, oraz tego, że całe życie jest przed nią, ale też miłości ojca, którą przecież próbuje wydrzeć dla siebie. Jednocześnie baśniowa pasierbica jest traktowana jako osoba, której należy zlecać najcięższe prace.  

Jak uwolnić się od tego obrazu, który – chcąc nie chcąc – funkcjonuje w naszej podświadomości? O tym w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Katarzyna Huzar-Czub. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Katarzyna Huzar-Czub
Data emisji: 14.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Czy bycie mamą jest trudne? Rozmowa Idy Nowakowskiej z mamą [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:00
Z okazji Dnia Mamy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy podcast, w którym Ida Nowakowska rozmawia ze swoją mamą o tym, jak to jest kiedy mama młodej kobiety dowiaduje się o tym, że zostanie babcią oraz o tym, czy Ida była w dzieciństwie grzeczną dziewczynką. Nie zabraknie też wspomnień o ulubionych zabawach małej Idy oraz rozważań o tym, co jest najważniejsze we właściwym wychowaniu małego człowieka. Zapraszamy na bardzo osobistą rozmowę. [POSŁUCHAJ JUŻ TERAZ]
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przejść przez rozwód i nie zwariować?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 10:39
Decyzja o rozstaniu z partnerem nie przychodzi z łatwością. Mamy poczucie, że w naszym życiu zachodzą wówczas nieodwracalne zmiany, których skutki dotykają także dzieci. Ponadto, osoby młodsze mogą obwiniać się za rozwód rodziców, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak im to wytłumaczyć w zrozumiały dla nich sposób. O tym, czym dla kobiety jest rozwód oraz jak sobie z nim poradzić opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w "Strefie Rodzica" Joanna Szulc, dziennikarka i autorka książki "Sama mama. Rozmowy o rozstaniu i samodzielnym macierzyństwie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wychowanie. Czy nastał jego koniec?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 23:46
Wychowanie to anachronizm, wychowanie opiera się na strukturach władzy, wychowanie jest przemocą, wychowanie kładzie nacisk na posłuszeństwo, wychowanie jest bezosobowe i służy tylko dorosłym, wychowanie zdejmuje odpowiedzialność z rodziców, wychowanie ogranicza potencjał, wychowanie równa wszystkich, wychowanie osłabia, wychowanie ma lobby, dzieci nie mają – to dziesięć tez na temat wychowania, o których mowa w książce "Jesteś okej taki, jaki jesteś. Koniec wychowania" autorstwa Kathariny Saalfrank.
rozwiń zwiń