Polskie Radio Dzieciom

Edukacja filmowa w kinie, w szkole i w domu

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:00
Wrzesień to doskonały moment nie tylko na kompletowanie wyprawki i zapisy na zajęcia dodatkowe, ale również na zaplanowanie udziału w długofalowych projektach edukacyjnych razem z klasą, a czasem po prostu na urozmaicenie codziennych zajęć z polskiego czy historii. Takie możliwości stwarzają różne organizacje, zajmujące się filmem.
W Strefie rodzica w PRD o edukacji filmowej dla dzieci
W "Strefie rodzica" w PRD o edukacji filmowej dla dzieciFoto: Glow Images/ East News

W Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmawiamy z Anną Ludwiniak-Surdyn ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty o rekrutacji do stacjonarnych i online programów Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, a także z Wiolettą Mrozek, która jest nauczycielem edukacji filmowej w jednej z warszawskich szkół podstawowych. 

Posłuchaj
58:54 2022_09_15 21_00_41_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Edukacja filmowa w kinie, w szkole i w domu Cz. 1

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty wywodzi się z Warszawy i z Wrocławia, jednak obecnie obejmuje swoją opieką ponad sto miast na terenie całej Polski. „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to jest siedemnaście cykli tematycznych dla wszystkich grup wiekowych począwszy od naszych najmłodszych widzów w przedszkolach poprzez podstawówki aż do szkół ponadpodstawowych” – mówi Anna Ludwiniak-Surdyn. Każdy cykl tematyczny składa się z siedmiu filmów. Dzieci i młodzież uczestniczą w seansach filmowych co miesiąc przez siedem miesięcy roku szkolnego. 

Posłuchaj
59:14 2022_09_15 22_00_14_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Edukacja filmowa w kinie, w szkole i w domu Cz. 2

Edukacja filmowa to nie tylko seanse. Wioletta Mrozek nie tylko ogląda filmy wraz ze swoimi uczniami, na podstawie których przeprowadza lekcje polegające na analizie, ale też uczy historii kina i tłumaczy, jak wygląda proces tworzenia filmu, a zdobytą wiedzę pozwala zastosować w praktyce. Przychodzi więc moment, kiedy na ręce uczniów trafia kamera – w ten sposób realizowane są podstawy produkcji filmowej. Więcej o możliwościach związanych z edukacją filmową w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Anna Ludwiniak-Surdyn – koordynatorka programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Wioletta Mrozek – nauczyciel edukacji filmowej
Data emisji: 15.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz więcej na temat: Strefa Rodzica edukacja filmowa
Zobacz także
Czytaj także

Filmy bodźcem do trudnych rozmów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 18:00
Edukacja filmowa stanowi doskonałe narzędzie wspierające proces edukacji i wychowania dzieci. Słowa i dźwięki przekazywane w produkcjach audiowizualnych mogą być dla dorosłych inspiracją do poruszenia pewnych zagadnień z dziećmi i młodzieżą, którym z kolei film pomaga lepiej zrozumieć rzeczywistość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać z dziećmi o brutalności w popkulturze?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 16:26
Niektóre zjawiska popkultury budzą wiele kontrowersji. Od niedawna przedmiotem dyskusji jest serial "Squid Game", o którym mówi się, że swoją treścią i produkcją przesuwa kolejne granice. Ze względu na ukazane w nim kwestie, serial ten jest dozwolony od lat 16. Jednak pomimo to, stanowi on jeden z głównych tematów rozmów wśród uczniów, także tych młodszych. O wpływie popkultury na społeczeństwo w odniesieniu do serialu "Squid Game" opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom, Dawid Łasiński, pedagog znany jako Pan Belfer oraz Dorota Minta, psycholożka dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogólnopolska Kampania Społeczna "Odłącz się - Połącz się"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 12:41
Farma Iluzji to miejsce, w którym nie ma rzeczy niemożliwych i można uczyć się poprzez zabawę. To także przestrzeń pozwalająca dostrzec, że naprawdę wiele zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Co robić, jeśli wydaje nam się, że dziecko woli ekran smartfona od kontaktów z rówieśnikami? O tym w audycji "Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem była Karolina Józefowicz. 
rozwiń zwiń