!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Aktywność na świeżym powietrzu bez względu na pogodę

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:57
W obecnym świecie coraz trudniej jest nam wygospodarować czas na aktywność poza domem. Jeżeli nie będziemy spędzać z dzieckiem czasu na świeżym powietrzu, ono też przestanie czuć taką potrzebę, przejmując nasze nawyki. Wówczas zamiast zabawy na placu zabaw stanie przed wyborem, co robić w domu, a wybór ten wydaje się oczywisty. Ale czy słuszny?
Ruch na świeżym powietrzu niesie za sobą wiele korzyści. Wpływa nie tylko na zdrowie, ale też na samopoczucie
Ruch na świeżym powietrzu niesie za sobą wiele korzyści. Wpływa nie tylko na zdrowie, ale też na samopoczucie Foto: shutterstock/Rasstock

Coraz częściej dzieci sięgają po gry komputerowe czy telefon z licznymi aplikacjami, które zapewniają rozrywkę, ale odbierają możliwość ruchu, dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o aktywność na zewnątrz, nie tylko dziecka, ale także własną. Joanna Nawrocka zaleca, aby zacząć od spędzania na dworze choć trzydziestu minut dziennie, bez względu na warunki pogodowe. 

Posłuchaj
59:23 2022_09_22 22_01_22_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Aktywność na świeżym powietrzu bez względu na pogodę

Ruch na świeżym powietrzu niesie za sobą wiele korzyści. Wpływa nie tylko na zdrowie, ale też na samopoczucie i relacje międzyludzkie. Aktywność fizyczna na dworze często kojarzy się dużym wysiłkiem fizycznym, ale nie musi tak być. - To często jest spokojny spacer, który pomoże uspokoić się po całym dniu, pozwoli obniżyć napięcie i wyrównać ciśnienie krwi, pobudzi apetyt, poprawi sen, a także relacje w rodzinie – zauważa gościni Strefy Rodzica. 

Ponadto aktywność fizyczna działa stymulująco na układ odpornościowy, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Spędzanie czasu na zewnątrz to nie tylko rekreacja, ale też dbanie o zdrowie własne i całej rodziny. Więcej o tym, jak wprowadzać ruch na świeżym powietrzu do codziennego rozkładu w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Joanna Nawrocka – autorka
Data emisji: 22.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Lasoterapia z dziećmi. Na co pomoże wycieczka do lasu?
Z wizytą w pasiece. Korzyści płynące z miodu i innych produktów pszczelich

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak zadbać o sen niemowlaka? Posłuchaj "Strefa rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 12:55
Co zrobić, żeby niemowlak spokojnie zasypiał? Jak zadbać o to, by dziecko przesypiało odpowiednią liczbę godzin? Duży wpływ na to, jak dziecko będzie zasypiało, a także na to, co będzie się działo w ciągu nocy ma przebieg całego dnia. Istotna jest liczba i czas drzemek oraz dzienna aktywność. Im dzieci są starsze, tym więcej potrzebują aktywnego czasu w ciągu dnia. Równie istotna jest kwestia przygotowania dziecka do snu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lasoterapia z dziećmi. Na co pomoże wycieczka do lasu?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 08:00
Pomysł na podjęcie tematu terapii lasem wziął się z rosnącego zainteresowania lasoterapią w ogóle, w tym także lasoterapią związaną z dziećmi. Koncepcja kiełkowała w głowach autorek, aż w końcu powstała książka "Lasoterapia z dziećmi" Doroty Zaniewskiej i Agaty Preuss. Ta pozycja to poradnik dla rodziców i pedagogów, którzy w pracy z dziećmi chcą stosować terapię lasem i nauczyć się korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez leśne otoczenie. W książce znajdą się inspiracje do wycieczek zarówno grupowych, jak i indywidualnych, a także podpowiedzi, które pomogą przygotować się do leśnej wyprawy tak, by była ona bezpieczna i komfortowa dla wszystkich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozszerzanie diety dziecka. Jak powinno wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 12:12
Rozszerzanie diety dziecka to temat, który szczególnie nurtuje wielu młodych rodziców. Informacje na temat rozszerzania diety można znaleźć zarówno w licznych książkach, jak i w internecie. Książka „Spokojnie, to tylko rozszerzanie diety” autorstwa Małgorzaty Jackowskiej nie tylko zbiera i porządkuje te informacje, ale też stara się je zweryfikować. Autorka przekłada język naukowy na taki, który będzie zrozumiały dla odbiorcy. Gościni "Strefy Rodzica" zajmuje się żywieniem dzieci od lat i spotkała się z przypadkami powielanych mitów, które mimo dostępnej wiedzy, wciąż są powielane.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zęby mleczne u przedszkolaka. Wszystko co warto wiedzieć o mleczakach

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:25
W jaki sposób powstają zęby mleczne? Ile zębów ma dziecko i kiedy zaczynają się one kształtować? Czy w przedszkolu powinno się myć zęby? Czy powinno nas martwić, że dziecko, które kończy przedszkole ma jeszcze zęby mleczne? Na te i inne ważne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Katarzyna Mastalerz-Kurcz z gabinetu Zębowa Wróżka.
rozwiń zwiń