!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Komunikacja przyjazna pacjentom. Pozytywna dyscyplina w szpitalach

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 17:07
Właściwa komunikacja z pacjentem, zwłaszcza pediatrycznym, odgrywa jedną z kluczowych ról w procesie terapeutycznym. Zmienia przebieg leczenia, wpływa na kondycję psychiczną dziecka oraz poziom współpracy pacjenta z personelem medycznym. Dlatego w grupa lekarzy specjalistów i rezydentów rozpocznie szkolenie nacelowane na podniesienie umiejętności komunikacyjnych. Kurs "Komunikacja Przyjazna Pacjentom" przeprowadzi Fundacja K.I.D.S. oraz eksperci Pozytywnej Dyscypliny.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o pozytywnej dyscyplinie w szpitalach
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o pozytywnej dyscyplinie w szpitalach Foto: shutterstock.com/Pressmaster

Rzeczywistość szpitalna jest dla małych pacjentów trudna, skomplikowana i często niezrozumiała. To właśnie z troski o najmłodszych pacjentów powstał kompleksowy projekt kadrę medyczną i niemedyczną, dzięki któremu działania opiekuńcze obudowane będą o dodatkowe narzędzia komunikacyjne gotowe do wykorzystania w chwilach kryzysu. Projekt przewiduje również szkolenia, specjalny przewodnik, materiały informacyjne i aktywne grupy wsparcia. Całość ułatwi kontakt z małymi pacjentami, aby zmiany była długofalowym, wspierającym wszystkich procesem. 

Komunikacja z pacjentem to temat, który przez lata był pomijany w świecie medycyny, a jest istotny szczególnie w pediatrii, gdzie oprócz kontaktu z dzieckiem jest także interakcja z rodzicem. Do tego dochodzą również emocje lekarza, który przyjmuje pacjenta. Podczas warsztatów można się było dowiedzieć, jak współpracować i budować relacje zarówno z pacjentami, jak i z ich rodzicami. – Można obejrzeć gardło i obejrzeć gardło i to, w jaki sposób to zrobić, żeby dla dziecka było to najmniej traumatyzujące, w jaki sposób do niego podejść i jak z nim rozmawiać, czasem jak z rodzicami rozmawiać to jest właśnie to, czego te warsztaty komunikacji nas uczyły – mówiła dr Aneta Górska-Kot. 

Posłuchaj
59:00 2022_10_12 21_00_38_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Komunikacja przyjazna pacjentom. Pozytywna dyscyplina w szpitalach cz. 1

– Tak naprawdę to są małe zmiany komunikacyjne, które - z tego co mówią lekarze - przynoszą duży efekt – wyjaśniła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Goc-Matyskiel. Często jest to uprzedzenie małego pacjenta, co się będzie działo, danie mu wyboru, od czego zaczniemy, pozwolenie na sprawdzenie, czy stetoskop jest zimny. – Czyli wyjście do tego małego pacjenta jak do człowieka, który nie ma takiej ilości doświadczeń jak my i ma prawo do smutku, do lęku, do różnego rodzaju obaw, ale ma też prawo do rozładowywania emocji w dostępny mu sposób – tłumaczyła ekspertka pozytywnej dyscypliny. 

Posłuchaj
59:11 2022_10_12 22_00_23_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Komunikacja przyjazna pacjentom. Pozytywna dyscyplina w szpitalach Cz. 2

Lekarz ma być przede wszystkim skuteczny czy zwyczajnie miły? A może można to ze sobą połączyć? Jak ważna w świecie medycyny jest komunikacja z pacjentem? O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Joanna Goc-Matyskiel - ekspert pozytywnej dyscypliny, dyrektor szkoły Gaudeamus, dr Aneta
Górska-Kot - ordynator oddziału pediatrycznego, Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Data emisji: 12.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Zespół nieszczelnego jelita – objawy, leczenie i zapobieganie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 15:00
W okresie noworodkowym organizm dziecka przystosowuje się do nowych warunków życia. Właśnie wtedy wykształca się u dziecka bariera jelitowa. Prawidłowe zasiedlenie jelita bakteriami stymuluje błonę śluzową jelita do właściwego funkcjonowania. Szczególnie istotne znaczenie mają tu bifidobakterie, które przez długi czas dominują u dzieci urodzonych drogą naturalną i karmionych piersią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa. Kiedy jest najlepszy moment?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 09:46
Bardzo często powodem zgłoszenia się do dentysty jest problem w jamie ustnej, który trzeba szybko rozwiązać. Taka wizyta zwykle nie jest przyjemna i wiąże się z bólem. Zamiast udawać się do stomatologa w ostatniej chwili, zdecydowanie lepiej działać profilaktycznie i zapobiegać pewnym sytuacjom. O tym, kiedy wybrać się z dzieckiem do stomatologa po raz pierwszy, a także o tym, w jaki sposób dbać o zęby dziecka w domowym zaciszu, w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem był lekarz stomatolog, Łukasz Zadrożny.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowy bliźniak - system asystowania kobiecie w ciąży. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 14:34
Już wkrótce kobietom w ciąży będzie mógł towarzyszyć "cyfrowy bliźniak", który będzie monitorował ich stan zdrowia. Bazujący na sztucznej inteligencji innowacyjny system asystowania pacjentce w ciąży opracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach międzynarodowego konsorcjum. Umożliwi on przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, jeszcze zanim pojawią się objawy. Zespół badawczy stworzy m.in. cyfrowego bliźniaka, który będzie wspierał monitorowanie stanu zdrowia pacjentki w domu i punkcie opieki. Testy kliniczne przeprowadzą specjaliści z gdyńskiej klinki Gameta. 
rozwiń zwiń