Polskie Radio Dzieciom

Jak być dobrym ojcem dzisiaj? Ojcostwo według najnowszych badać naukowych?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 23:26
Aby być dobrym ojcem, nie wystarczy przeczytanie jednego z wielu poradników. Najpierw trzeba spróbować zdefiniować współczesnego tatę i opisać okoliczności, w jakich przyszło mu żyć. Znacznie różnią się one od tych, w których dorastali dzisiejsi ojcowie. Niepewność jutra podbijana przez echa wojny toczącej się w sąsiednim państwie, społeczne oczekiwania nakładane na mężczyzn, którzy mają być jednocześnie twardzi i wrażliwi, zaangażowani w pracę i zaangażowani w rodzinę. Ról mamy i taty nie regulują już sztywne konwenanse, ale określają je indywidualne kompetencje. To zaledwie kilka zmiennych, jakie mają wpływ na zagubienie wielu mężczyzn wchodzących w ojcostwo. 
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym, jak wygląda ojcostwo według najnowszych badać naukowych?
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym, jak wygląda ojcostwo według najnowszych badać naukowych? Foto: shutterstock

- Jako rodzice nierzadko szukamy takich szybkich, jednoznacznych, niezawodnych, uniwersalnych rozwiązań -mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Kamil Janowicz - Możemy zobaczyć, jakie triumfy święcą poradniki, gdzie są porady oferujące rozwiązania, które często nie mają poparcia w badaniach naukowych, a wręcz mogą być szkodliwe dla rozwoju dziecka i relacji z nim. 

Posłuchaj
59:57 2022_10_31 21_00_17_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak być dobrym ojcem dzisiaj? Jak wygląda ojcostwo według najnowszych badać naukowych? Cz. 1

Współcześni ojcowie często mają za mało przestrzeni, żeby samemu odnaleźć się w swojej roli, ponieważ niejednokrotnie dostają gotowe wytyczne, co mają zrobić, zajmując się dzieckiem. Dobrze opisuje to funkcjonujący w badaniach termin „Maternal Gatekeeping, używany w sytuacjach  wycinania partnera z rodzicielstwa i spychania go na dalszy plan poprzez ograniczanie kontaktu, zawłaszczanie czasu z dzieckiem czy negowanie tego, co robi tata, a także nadmierne kontrolowanie, instruowanie i narzucanie. – Takie postawy ze strony matki skutkują tym, że to zaangażowanie ojca spada, że on się wycofuje na te z góry upatrzone i znane mu przypisanie społecznie i kulturowo pozycje – wyjaśnił na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Kamil Janowicz. 

Posłuchaj
58:43 2022_10_31 22_00_53_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak być dobrym ojcem dzisiaj? Jak wygląda ojcostwo według najnowszych badać naukowych? Cz. 2

 

Mimo wszystko w obecnych czasach mamy znacznie większą przestrzeń na różnorodność. W poprzednich dekadach wzorce były bardziej konkretne i choć teraz też spora część rodziców sięga do tradycji, coraz więcej ojców stawia jednak na więź emocjonalną z dzieckiem. Również pracodawcy wykazują większe zainteresowanie wspieraniem ojców, co oznacza, że większa jest nie tylko świadomość, ale też zapotrzebowanie.  

Czy zatem współcześni ojcowie mają trudniejszy start? Jakie potrzeby formułują względem nich dzieci? Co o ojcach XXI wieku mówią badania naukowe? Ile twarzy ma dzisiejszy tata i która z nich jest prawdziwa? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Marcin Perfuński

Gość: dr Kamil Janowicz – psycholog, tutor

Data emisji: 31.10.2022

Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:
"Nie mów mi jak". Inspirująca akcja społeczna wspierająca rodziców
Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Spotkanie ojców o uważności i męstwie, czyli XIII Forum Tato.Net

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 16:52
Goście z Polski i świata, setki ojców i niewyczerpane źródło inspiracji. Organizatorzy i uczestnicy zgodnie przyznają, że Międzynarodowe Forum Tato.Net to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Forum odbędzie się po raz XIII, w sobotę 13 XI w Łochowie k. Warszawy. Temat spotkania to "UWAŻNOŚĆ & MĘSTWO. Walcz o tu i teraz!" Dzień wcześniej podczas uroczystej Gali MAX zostaną wręczone wyjątkowe nagrody – Statuetki MAX przyznawane w trzech kategoriach: ojciec, dzieło, instytucja. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być ojcem obecnym w życiu dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 22:15
Bycie ojcem obecnym nie należy do najłatwiejszych zadań. To  właśnie o ojcach mówi się najczęściej, że są w życiu dziecka nieobecni, niewystarczająco obecni albo, owszem, obecni, ale w sytuacjach, które dobrze się kojarzą, unikając trudnych tematów. Wówczas to na matkę spada ciężar tematów trudnych oraz sytuacji, które nie należą do przyjemnych, a przez to nie tylko nie są doceniane, ale także burzą wizję matczynego ideału. Idealny w oczach dziecka zwykle jest tata, bo zagra w piłkę, zabierze na przejażdżkę rowerową albo na deser lodowy. Czy to wystarczy, by móc nazwać się ojcem obecnym? Na to pytanie odpowiedzieli goście audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzina i praca. Jak znaleźć balans?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:43
Celem Work-Life Balance jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą i życiem rodzinnym, by żaden z elementów nie był dominowany przez drugi, ale wręcz umacniany. Harmonia pomiędzy tymi dwoma ważnymi aspektami życia pomaga w znalezieniu niezbędnego czasu na wychowanie dzieci przez oboje rodziców. Harmonia jest opcją idealną, my żyjemy raczej w dążeniu do tego ideału albo w rozdarciu. Nie jest to kwestia równowagi, czyli rozłożenia sił po równo. 
rozwiń zwiń