!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Z wizytą w Muzeum - Dom Rodziny Pileckich

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 12:20
Muzeum Dom Rodziny Pileckich mieści się w domu rodzinnym Marii Pileckiej – żony Witolda Pileckiego. Zostało powołane uchwałą Rady Miasta Ostrów Mazowiecka w kwietniu 2016 roku, a niedawno, 2 listopada miało miejsce wielkie otwarcie. – Projektując to muzeum i wystawę mieliśmy na myśli przede wszystkim starszą młodzież i ich rodziny – mówił dyrektor muzeum – Tak staraliśmy się opowiedzieć tę historię, żeby ona była zrozumiała dla młodych ludzi, bo wyszliśmy z założenia, że jak będzie dla nich zrozumiała, to będzie zrozumiała dla wszystkich. Wystawa jest dwujęzyczna, polsko-angielska. 
Wystawa O Marii i Witoldzie Pileckich z okazji otwarcia Muzeum - Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
Wystawa "O Marii i Witoldzie Pileckich" z okazji otwarcia Muzeum - Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi MazowieckiejFoto: PAP/Radek Pietruszka

Muzeum podzielone jest na części jasne i ciemne. Wystawę w całości zwiedzają najczęściej uczniowie od klasy siódmej bądź ósmej, natomiast z młodszymi dziećmi wystarczy odwiedzić jedynie jasne sale. – Możemy mówić o Witoldzie Pileckim jako człowieku, możemy mówić o jego dzieciństwie, które jest też niesamowite, nawet pierwszy mundur, który Witold Pilecki nosił, to był mundur harcerski – tłumaczyła kierowniczka Działu Historyczno-Edukacyjnego. 

- O Witoldzie Pileckim mówimy bardziej w tych jasnych barwach, bardziej mówimy o bohaterskim człowieku i żołnierzu, pokazujemy wcześniejsze lata dzieciństwa, miłość z Marią, miłość do zwierząt, to, że miał ulubionego konia, który się nazywał Bajka i to też jest ta opowieść, którą dzieciom można pokazać. Druga część wystawy jest poświęcona Marii i Ostrowi Mazowieckiej – dodała. Ta część wystawy znajduje się w domku i niemal w całości jest w jasnych barwach. 

Posłuchaj
59:54 2022_11_16 21_00_21_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Z wizytą w Muzeum - Dom Rodziny Pileckich

Muzeum nie ogranicza się więc jedynie do historii Witolda Pileckiego i tematach trudnych. Wiele jest tam także o barwnej społeczności ostrowskiej z dwudziestolecia międzywojennego. Obiekty, które można zobaczyć w tej części wystawy cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci. Nieodłącznym elementem muzeum jest także ogród, a wewnątrz budynku można znaleźć nawiązania do ogrodnictwa – rodzice Marii Ostrowskiej prowadzili gospodarstwo ogrodnicze. 

Więcej o historii Muzeum, jego misjach i działalności w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: Karolina Kolbuszewska - kierownik Działu Historyczno-Edukacyjnego Dom Rodziny Pileckich, Karol Madaj - dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Data emisji: 16.11.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 22:43
Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie mów mi jak". Inspirująca akcja społeczna wspierająca rodziców

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 12:56
Czy dobre rady są młodym rodzicom potrzebne? "Nie mów mi jak" to hasło, które w wielu przypadkach przychodzi nam z trudem. To właśnie młodzi rodzice najczęściej słyszą „złote” rady z każdej możliwej strony. W gąszczu przeróżnych informacji łatwo się jednak zagubić, a tym samym trudniej wsłuchać się w samego siebie. O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Agnieszka Dąbrowska-Jedynak, autorka jednego z e-booków w akcji "Nie mów mi jak", a także doradczyni rodzicielska i ekspertka Porozumienia bez przemocy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek - nie tylko wystawy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 12:02
Główny oddział Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek znajduje się przy ulicy Podwale 15, a oddział wystaw czasowych działa pod adresem Krzywe Koło 2/4. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji muzealnych, Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek proponuje liczne wydarzenia, między innymi wystawę MAZOWSZE W SPÓDNICY, warsztaty rodzinne DOMEK Z SERCEM, zajęcia w ramach programu edukacyjnego Z KLASĄ W MUZEUM, a także projekt badawczy, którego celem jest utworzenie interaktywnej mapy-wystawy on-line, przybliżającej funkcjonowanie przemysłu zabawkarskiego na Mazowszu w XX wieku. 
rozwiń zwiń