Polskie Radio Dzieciom

Jak przeżyć rodzinne święta i nie zwariować? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 13:45
Przygotowania do świąt pochłaniają mnóstwo naszego czasu, a także cierpliwości. Czasem bywa tak, że kiedy siadamy przy świątecznym stole, emocje biorą górę. Mogą one dojść do głosu również przed świętami, jak i niedługo po nich, ponieważ są one ważne z różnych powodów, nie tylko związanych z samymi obchodami, ale też prywatnymi wspomnieniami i skojarzeniami dotyczącymi tego, jak święta wyglądały kiedyś w domu rodzinnym. Jest to bagaż przeróżnych doświadczeń, często pięknych, ale niekiedy też tych mniej przyjemnych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Monkey Business Images/shutterstock.com

Często dotrzymujemy do świąt niezałatwione konflikty, a kiedy spotykamy się podczas wigilijnej wieczerzy, nagromadzone urazy biorą górę. To napięcie, które gromadzi się w nas w związku z przedświątecznymi przygotowaniami tylko potęguje napiętą atmosferę przy stole. Często siadamy do stołu bardzo zmęczeni. – Święta to nie jest dobra okazja do wyjaśniania sobie różnych zaległych konfliktów czy urazów – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Elżbieta Grabarczyk.  

Posłuchaj
59:34 2022_12_15 22_00_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak przeżyć rodzinne święta i nie zwariować?_Strefa Rodzica 15 grudnia godz. 22:00

 

Święta w wielu przypadkach spędzamy wielopokoleniowo. – Każde pokolenie ma własne wspomnienia i własne wyobrażenia oraz oczekiwania dotyczące tego, jak święta powinny wyglądać – dodała psycholog. Dla jednych pewne tradycje są szczególnie ważne, a inni uważają je za zbędne. Na przestrzeni lat możemy zauważyć, jak bardzo zmienia się sposób obchodzenia przez nas świąt. Coraz częściej staramy się urządzać święta w duchu zero waste. Tradycja cały czas ewoluuje, pewne elementy zostają dodane, inne zaś zanikają.  

Święta Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy w gronie rodziny, zarówno tej najbliższej, jak i nieco dalszej – Siadamy przy stole nie tylko z osobami, których dawno nie widzieliśmy, ale siadamy przede wszystkim z tymi, z którymi spotykamy się na co dzień – zauważyła Elżbieta Grabarczyk. Nawet jeśli mamy niezakończone spory, przy wigilijnym stole staramy się tego nie okazywać, jednak mamy to z tyłu głowy. Bywa również tak, że w rodzinie pojawia się osoba, która dotychczas nie spędzała z nami świąt.  

Jakich tematów lepiej unikać w czasie wigilijnej wieczerzy? W jaki sposób podzielić się obowiązkami w rodzinie? Jak nie dać się ponieść świątecznej gorączce i skupić na tym, co naprawdę ważne - na odpoczynku w gronie rodziny? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Elżbieta Grabarczyk – psycholog

Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Wybuch złości ze strony rodzica? Z pomocą przychodzi rozmowa naprawcza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 23:43
Wybuch złości powoduje często wyrzuty sumienia, a to z kolei generuje kolejne napięcia. Gdy oddalamy się od dziecka w złości, ważne są powroty i umiejętność przyznania się do błędu. Rozmowa naprawcza ma na celu wyjaśnienie, że wybuchy złości się zdarzają, a jako rodzice bierzemy odpowiedzialność za swoje działanie, dając dzieciom przy tym cenną lekcję.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak budować relacje za pomocą gier?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 14:45
Pojęcia "miłość", "piękno", "dobro" mogą dla każdego oznaczać coś innego. Różnice w rozumieniu tych samych słów pokazują, jak bardzo wszyscy się różnimy. Taki stan rzeczy nie ułatwia wzajemnej komunikacji, która jest podstawa tworzenia relacji. Z pomocą przychodzą gry z serii Mi JA MY się, które dają grającym narzędzia, dzięki którym mogą się oni komunikować tym samym językiem i łapać nić porozumienia. O tym, jak w nie grać, by wygrywać relacje, mówiły w audycji "Strefa Rodzica" twórczynie tych gier, Elżbieta Goślicka oraz Danuta Wilczarska-Szefarczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego nie potrafimy odciąć emocjonalnej pępowiny z dorosłym dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:45
Nieodcięta pępowina u osób dorosłych - dlaczego nie wszyscy dorośli się usamodzielniają, czy to kwestia wychowania, strach przed rzeczywistością, czy może zbyt silnego przywiązania do rodzica? Czy fakt, że matka chce uczestniczyć w życiu swojego dorosłego dziecka jest czymś niewłaściwym? Dokąd sięga ta granica i kiedy mamy do czynienia z przesadą? Na te pytania odpowiedziały w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Sabina Zalewska oraz Anna Koźlik.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zadbać o higienę cyfrową w święta

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 22:37
Już niebawem zasiądziemy przy wigilijnym stole, być może podzielimy się opłatkiem, zjemy barszcz z uszkami albo obejrzymy "Kevina", a potem zaczniemy wysyłać SMS-y z życzeniami do najbliższych. Skoro już weźmiemy już smartfony w dłonie, to zapewne rzucimy okiem na powiadomienia i nagle okaże się, że wigilia została spędzona z nosem w smartfonie, ale nie musi tak być.
rozwiń zwiń