!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak budować relacje za pomocą gier?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 14:45
Pojęcia "miłość", "piękno", "dobro" mogą dla każdego oznaczać coś innego. Różnice w rozumieniu tych samych słów pokazują, jak bardzo wszyscy się różnimy. Taki stan rzeczy nie ułatwia wzajemnej komunikacji, która jest podstawa tworzenia relacji. Z pomocą przychodzą gry z serii Mi JA MY się, które dają grającym narzędzia, dzięki którym mogą się oni komunikować tym samym językiem i łapać nić porozumienia. O tym, jak w nie grać, by wygrywać relacje, mówiły w audycji "Strefa Rodzica" twórczynie tych gier, Elżbieta Goślicka oraz Danuta Wilczarska-Szefarczyk.
Jak budować relacje za pomocą gier?
Jak budować relacje za pomocą gier?Foto: Glow Images/East News

Wszyscy utrzymujemy jakieś relacje, ale nie wszyscy robimy to świadomie. Trudno się temu dziwić, skoro od najmłodszych lat mało kto nas tego uczy. W domu często sami rodzice mają z nimi problem, w szkole - praktycznie nie są przedmiotem edukacji, a na poziomie rówieśniczym raczej się ich nie analizuje, tylko praktykuje i to w zwykle nieuporządkowany sposób, a relacje wymagają umiejętności zarządzania swoimi emocjami i myślami, komunikacji wewnętrznej z samym sobą i zewnętrznej - z innymi.  

Posłuchaj
59:13 2022_06_20 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak budować relacje za pomocą gier? Cz. 1

"Ja od zawsze, od kiedy pamiętam zastanawiałam się, jak to się dzieje, że niektóre osoby potrafią się porozumiewać prawie z każdym i robią to, wydawałoby się, tak naturalnie, z lekkością, z wdziękiem, w związku z tym mają też większą moc wpływania na innych, łatwiej im ich przekonać, natomiast niektóre osoby mają z tym problem. Zawsze mnie to fascynowało i zaczęłam się przyglądać temu z bliska i coraz dokładniej" - mówi gościni Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, Elżbieta Goślicka. "Okazało się, że czasami samo wypowiedzenie, co jest problemem, pomagało ten problem rozwiązać, a czasami go rozwiązywało - dodaje. Co za tym idzie - brak rozmowy może być powodem naszych problemów. 

Posłuchaj
59:00 2022_06_20 22_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak budować relacje za pomocą gier? Cz. 2

Nie ma rozmów nieważnych czy nieistotnych. Każda rozmowa tworzy relację, a dobra komunikacja ma ogromne znaczenie i może gwarantować wiele w każdej dziedzinie życia. Jak zauważa Danuta Wiilczarska-Szefarczyk, o relacjach i bliskości coraz częściej zapominają rodzice, zrzucając całą winę na smartfony, tablety i komputery. Tymczasem wiele zależy od tego, jak wiele jest w dorosłych egoizmu i egocentryzmu. Gościni Polskiego Radia Dzieciom mówi o rodzinach - cieniach, którym na pierwszy rzut nic nie brakuje, a jednak nie ma w nich relacji budowanych na empatii, nie ma czasu dla dzieci, a jest ogromna samotność.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Marcin Perfuński

Gość: Elżbieta Goślicka - trenerka komunikacji i zarządzania, Danuta Wilczarska-Szefarczyk - pedagożka i terapeutka Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo
Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 10:51
Żyjemy w czasach, kiedy cyfrowy świat otacza nas na każdym kroku. Komputery, które kiedyś były trudno dostępne dziś są na wyciągnięcie ręki i przyjmują formę smartfonów. Te natomiast, dzięki internetowi umożliwiają nam szybki dostęp do informacji oraz ułatwiają komunikację z innymi. Jak zatem internet i media społecznościowe przenikają się ze światem realnym oraz wpływają na zachowanie dzieci? O tym porozmawialiśmy w PR Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" z badaczem zachowań w internecie oraz profesorem na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Jackiem Pyżalskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:43
Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:09
Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń