Polskie Radio Dzieciom

Piotruś Pan – chłopiec w ciele dorosłego mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 09:15
Piotruś Pan to dorosły mężczyzna, który nie chce dojrzeć, nie potrafi tworzyć poprawnych relacji, jest uroczy i lubiany przez wszystkich. W większości przypadków relacje Piotrusia Pana są dosyć płytkie, oparte na sympatii i kompletnym braku odpowiedzialności za to, co robi. Osoba z syndromem Piotrusia Pana nie potrafi podjąć decyzji, zwykle przerzucają odpowiedzialność za swoje czyny i niepowodzenia na innych, żyje tu i teraz bez myślenia o tym, jakie konsekwencje wynikają z tego, co robią.  
Syndrom Piotrusia Pana używany jest w odniesieniu do mężczyzn, którzy nie chcą dorosnąć, choć z podobnym problemem borykają się też kobiety. Wówczas określane są wiecznymi dziewczynkami
Syndrom Piotrusia Pana używany jest w odniesieniu do mężczyzn, którzy nie chcą dorosnąć, choć z podobnym problemem borykają się też kobiety. Wówczas określane są wiecznymi dziewczynkamiFoto: Isidr☼ Cea via Foter.com / CC BY-NC-ND

Piotrusiów Panów jest w obecnym świecie zdecydowanie więcej, ponieważ postawy rodziców się zmieniły, ewoluowało podejście do praw dziecka, w którym prawa znacznie przyćmiły obowiązki. Ponadto popkultura serwuje nam coraz to nowsze obrazki przedstawiające dojrzałych mężczyzn z pięknymi domami i drogimi samochodami, którzy zmieniają kobiety jak rękawiczki i świetnie się przy tym bawią. Nie bez znaczenia w syndromie Piotrusia Pana jest relacja matka-syn. 

Posłuchaj
59:48 2023_03_22 20_59_55_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Piotruś Pan – chłopiec w ciele dorosłego mężczyzny_Strefa Rodzica 22 marca godz. 21:00 

– Można powiedzieć, że to zjawisko wynika przede wszystkim z bardzo szybkich zmian społecznych. Są to zmiany rewolucyjne, ponieważ w ciągu kilku dekad całkowicie zmieniła się rola mężczyzny – wyjaśnił Michał Kot, socjolog. Coraz więcej ról, które jeszcze do niedawna należały do mężczyzn, przejęły kobiety. Dzisiejszym mężczyznom trudno jest znaleźć sobie miejsce w świecie, w którym kiedyś schematyczne, przypisane do konkretnej płci role coraz bardziej się zacierają.  

Dlaczego syndrom Piotrusia Pana dotyczy mężczyzn? Co sprawia, że jest ich coraz więcej? Jak mądrze tworzyć relację z takim człowiekiem i czy w ogóle jest to możliwe? Na te i inne pytania odpowiedziały w Strefie Rodzica Małgorzata Terlikowska oraz Anna Andrzejewska, a także Michał Kot z Instytutu Pokolenia. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji!

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Małgorzata Terlikowska -  redaktor, przez lata dziennikarka radiowa, mama piątki dzieci, Anna

Andrzejewska - etyk, pisarka, mama, Michał Kot – socjolog, Instytut Pokolenia 

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak odnaleźć siebie w życiu? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 14:28
Poczucie własnej wartości jest nierozłącznie związane z kochaniem samego siebie. Cokolwiek by się z nim działo wcześniej, w każdej chwili życia można się o nie zatroszczyć, nakarmić je i złapać z nim kontakt. Jest z tym łatwiej, gdy mamy obok siebie ludzi, którzy pokażą nam, jak to robić. Ale to nie wszystko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys wieku średniego. Po czym go rozpoznać? "Strefa rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 14:01
Kryzys wieku średniego to pojęcie zaproponowane w latach sześćdziesiątych na podstawie badań artystów w kryzysie. Odnosił się do objawów, takich jak przygnębienie, niezadowolenie z życia, poczucie samotności, pragnienie ucieczki od codziennych obowiązków, zauroczenie osobą inną niż dotychczasowy partner/partnerka oraz nagły pociąg do używek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja u mężczyzn - objawy i przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 09:15
Depresję możemy rozpoznać na podstawie trzech osiowych objawów, tj. spadek nastroju, spadek napędu i niemożność ucieszenia się z życia, tzw. anhedonia. Objawy te muszą utrzymywać się przez pewien czas. Do tego dochodzą objawy dodatkowe, jak np. lęki, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu, zaburzenia libido i wiele innych. Mimo to u mężczyzn depresja może objawiać się w inny sposób. 
rozwiń zwiń