Polskie Radio Dzieciom

Czy można stosować akupunkturę także u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 15:59
Akupunktura to jedna z technik stosowanych przez medycynę chińską do tego, żeby przywracać zdrowie. Polega na wbijaniu specjalnie przygotowanych igieł do akupunktury w odpowiednie punkty na ciele. Akupunkturę wykonuje się w odpowiedzi na różne dolegliwości, ale nie tylko. Za pomocą tej metody możemy przywracać równowagę i dbać o dobrostan człowieka. W jaki sposób? O tym w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy z Izą Miętką - akupunkturzystką, prezeską Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Czy akupunkturę można stosować także u dzieci? O tym w audycji PR Dzieciom
Czy akupunkturę można stosować także u dzieci? O tym w audycji PR DzieciomFoto: Shutterstock

Według medycyny chińskiej na skórze człowieka znajduje się 365 punktów akupunkturowych oraz punkty dodatkowe. – One są zlokalizowane na różnych kanałach, czyli meridianach, których mamy 12 – wyjaśniła Iza Miętka, gość Polskiego Radia Dzieciom. Igły do akupunktury różnią się od tych, za pomocą których robi się zastrzyki czy pobiera krew. Te do akupunktury są zdecydowanie cieńsze, by ukłucie było jak najmniej bolesne lub całkowicie bezbolesne. 

Akupunktura jest nie tylko dla dorosłych. Mogą z niej korzystać także dzieci. U maluszków akupunkturę stosuje się zwykle na problemy z brzuszkiem, trawieniem, kolkami, ale też na wszelkie infekcje związane z górnymi drogami oddechowymi czy problemy z ulewaniem. Ponadto akupunktura wzmacnia odporność, wycisza, korzystnie wpływa na trawienie i wspiera rozwój psychiczny i fizyczny. Akupunktura może też być stosowana obok innych terapii. 

Posłuchaj
58:53 2023_04_18 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czy można stosować akupunkturę także u dzieci?_Strefa Rodzica 18 kwietnia godz. 21:00

 

O ile w przypadku niemowląt wbijanie igiełek nie powinno stanowić problemu, starsze dzieci mogą nie być chętne na tego typu zabieg. W takich sytuacjach igły do akupunktury zastępowane są magnetycznymi kuleczkami. – Taki magnesik będzie stymulował poprzez działanie pola elektromagnetycznego na to miejsce – tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom akupunkturzystka. 

Do przeprowadzenia akupunktury potrzebujemy specjalisty, który łączy doświadczenie z wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Nieco łagodniejsza od akupunktury jest akupresura, która odbywa się bez użycia igieł i opiera się na ucisku konkretnych punktów palcami. Więcej o tym w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji! 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Iza Miętka - akupunkturzystka, wykładowczyni w szkole akupunktury i prezeska Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
Data emisji: 18.04.2023
Godzina emisji: 21:00 

Czytaj dalej:
Jak przeciwstawić się wewnętrznemu krytykowi i uwolnić swój potencjał?
Moje wewnętrzne dziecko - czyli kto?

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Medytacja odstresowuje mózg

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 00:01
Święta to okres zadumy i wyciszenia - jak sugeruje amerykańska neurolog Sara Lazar, regularne wyłączanie umysłu daje dobre efekty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:15
Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moje wewnętrzne dziecko - czyli kto?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 15:08
Każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Coraz częściej mówi się o wewnętrznym dziecku, a w szczególności o wewnętrznym dziecku, które nie jest do końca szczęśliwe i zaopiekowane, jednak co to właściwie oznacza? Przez całe dzieciństwo jesteśmy uczeni tego, jak wyzbyć się dziecięcości i dążyć do ideału, jakim jest dorosłość. Gdy mówimy o kimś, że jest niedojrzały, nie mamy przecież na myśli komplementu.
rozwiń zwiń