Polskie Radio Dzieciom

Rekrutacja do szkół średnich – kalendarz i punktacja

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 11:50
Już niebawem bo 23 maja, ósmoklasiści napiszą swój pierwszy w życiu ważny egzamin. Po nich przyjdzie czas na rekrutację do szkół średnich. W tym roku sytuacja może być szczególnie trudna, ponieważ niespełna osiem lat temu do szkoły poszły zarówno siedmiolatki, jak i połowa rocznika sześciolatków, co sprawia, że o miejsce w szkołach średnich może nie być łatwo.
Rekrutacja do szkół średnich  najważniejsze informacje. O kalendarzu rekrutacji i punktacji w audycji Polskiego Radia Dzieciom
Rekrutacja do szkół średnich – najważniejsze informacje. O kalendarzu rekrutacji i punktacji w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: PAP/Lech Muszyński

Przejście ze szkoły podstawowej do ponadpodstawowej to duża zmiana w życiu młodego człowieka. Zarówno sam egzamin ósmoklasisty, jak i następujący po nim proces rekrutacji do szkół średnich, to czas stresujący nie tylko dla dzieci, ale też ich rodziców. Harmonogram rekrutacji w danym roku szkolnym określa właściwy dla danego województwa kurator oświaty. 

W gestii organów prowadzących publiczne szkoły jest już samo przeprowadzenie rekrutacji, czyli zabezpieczenie odpowiedniej liczby miejsc w szkołach ponadpodstawowych, jak również np. stworzenie powszechnego systemu elektronicznej rekrutacji – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Andrzej Kulmatycki – dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie. 

Posłuchaj
59:26 2023_04_27 21_00_33_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Rekrutacja do szkół średnich – najważniejsze informacje. O kalendarzu rekrutacji i punktacji_Strefa Rodzica 27 kwietnia 2023

Możliwość składania wniosków do wybranych szkół rozpoczyna się 15 maja. Pierwszy etap postępowania rekrutacyjnego zamyka się 29 maja. W tym czasie uczniowie wybierają szkołę pierwszego wyboru oraz szkoły kolejnych wyborów. Po otrzymaniu świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie uzupełniają złożone wcześniej wnioski. Jest na to czas od 23 czerwca do 12 lipca. 

W przypadku województwa mazowieckiego 21 lipca szkoły ponadpodstawowe podają do wiadomości publicznej informacje o liście kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej placówki. Wtedy kandydaci zakwalifikowani muszą jeszcze potwierdzić swój wybór i między 21 a 26 lipca powinni zanieść do wybranej szkoły oryginał świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu. Później przychodzi czas na rekrutację uzupełniającą.

Jak wygląda kalendarz rekrutacji oraz punktacja w Warszawie, a jak w mniejszych ośrodkach? W jaki sposób nadrobić brakujące punkty? Jakie są warunki stawiane przez szkoły, a jakie przez dzieci i rodziców? O tym w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom w rozmowie z zaproszonymi gośćmi. 
Zapraszamy do wysłuchania załączonej powyżej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Temat: Rekrutacja do szkół średnich – kalendarz i punktacja
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: Andrzej Kulmatycki - dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie, p. Ewa Orłowska z Zespołu Szkół im. Mrongowiusza w Olsztynku
Data emisji: 27.04.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Praca i nauka w szkole metodą projektu. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 18:44
Jak przenieść najlepsze doświadczenia biznesowe, organizacyjne i lata praktyki w kształceniu przywódców na rzeczywistość szkolną? Jak wykorzystać realizowane dla potrzeb biznesu badania nad skutecznością, zaangażowaniem i motywacją w rzeczywistości uczniów i nauczycieli? O pracy i nauce metodą projektu, a także o książce "Metoda projektu. Podręcznik" opowiedzą w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia dzieciom jej autorki, Hanna Buchner i Justyna Józefowicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy da się polubić łacinę? O nauczaniu łaciny w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 10:47
Już od kilku lat w dokumentach programowych publikowanych co roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki powtarza się hasło edukacja klasyczna. Nie chodzi o nieunowocześnianie sposobu nauczania, pozostanie w ławkach i siatce godzinowej, ale oznacza to zaznajamianie uczniów z kulturą antyczną – łaciną, a kiedyś również starożytną greką. Od przyszłego roku język łaciński ma szansę stać się jednym z tzw. drugich języków obcych, których uczniowie uczą się w ostatnich klasach szkoły podstawowej i w liceum obok wiodącego języka obcego, którym jest zwykle język angielski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja outdoorowa. Jak wygląda w Polsce nauka poza murami szkoły?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 13:20
Edukacja outdoorowa to dziedzina pedagogiki, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jest to edukacja w terenie, o której mówi się, że jest to pedagogika przygody czy pedagogika przeżyć. – Chodzi o to, by wszystko to, co może być nauczane na dworze, było nauczane na dworze – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Katarzyna Jämsä. Edukacja outdoorowa daje wiele możliwości w zależności od tematu przewodniego zajęć. Po więcej zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń