Polskie Radio Dzieciom

Rówieśnicza pomoc edukacyjna – jak działa?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 17:35
Oprócz przedmiotów znanych z systemowej szkoły, w nieszkole są lekcje nietypowe, jak chociażby lekcja niewychowawcza, podczas której uczniowie mają realny wpływ na życie nieszkoły; łacina, astronomia, spotkania dotyczące tego, jak zostać influencerem oraz jak radzić sobie z dużą ilością nauki i stresu przed egzaminami. Grafik ogłaszany jest co tydzień i zmienia się w zależności od potrzeb. 
W nieszkole są lekcje nietypowe, jak chociażby lekcja niewychowawcza, podczas której uczniowie mają realny wpływ na życie nieszkoły; łacina, astronomia.
W nieszkole są lekcje nietypowe, jak chociażby lekcja niewychowawcza, podczas której uczniowie mają realny wpływ na życie nieszkoły; łacina, astronomia.Foto: SeventyFour/Shutterstock

Przez wiele lat korepetycje były jedyną formą pomocy edukacyjnej. Wraz z rozwojem internetu i wzrostem popularności mediów społecznościowych pojawiły się kolejne możliwości rówieśniczej pomocy edukacyjnej. To już nie tylko spotkania online z korepetytorem nawet z drugiego końca świata. Takie wsparcie edukacyjne odbywa się także w mediach społecznościowych, na zamkniętych grupach czy w aplikacjach, w których tworzą się już prawdziwe społeczności. 

Posłuchaj
58:39 2023_05_01 21_00_42_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Rówieśnicza pomoc edukacyjna – jak działa?_Strefa Rodzica 1 maja godz. 21:00

Jednym z takich miejsc jest nieszkoła, która znajduje się w przestrzeni internetowej i jest dostępna całą dobę. Są tam różne kanały tekstowe i głosowe, w które można wejść w zależności od potrzeb. Jest możliwość zarówno wysłuchania lekcji, jak i rozmowy. Są również kanały do przesyłania notatek oraz kontaktowania się z rówieśnikami. One także przez cały czas są otwarte. Nieszkoła funkcjonuje też w wakacje. 

Założycielka nieszkoły "rzuciła" szkołę w wieku dziesięciu lat. Edukacja domowa dała jej wiele możliwości i czasu na szukanie swojej ścieżki. – Dzięki edukacji domowej jestem osobą otwartą na próbowanie – mówiła o sobie Julia Wojtkowiak. Jakub Krzymiński w nieszkole prowadzi zajęcia z matematyki, polskiego, angielskiego, biologii, informatyki, psychoedukacji, a nawet eksperymentów chemicznych i przez cały czas poszerza swoją wiedzę. 

O tym, jak wyglądają zajęcia w nieskzole, jak uczniowie pomagają sobie nawzajem w nauce, dlaczego młodym łatwiej zaciekawić dzieci edukacją oraz jakie korzyści płyną z edukacji domowej opowiedzieli w Strefie Rodzica młodzi współtwórcy projektu Nieszkoła w Twoim domu – Julia Wojtkowiak oraz Jakub Krzymiński. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji!

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Julia Wojtkowiak, nastolatka, która prowadzi projekt NieSzkoła, Jakub Krzymiński - opiekun grup wczesnoszkolnych w nieszkole, osobisty mentor prowadzący indywidualne ścieżki pod egzaminy
Data emisji: 1.05.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak zachwycić dzieci polskimi naukowcami? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 20:16
Wszyscy wiemy, kim był Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie, ale zapominamy o innych Polakach, którzy zasłynęli np. założeniem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej czy skonstruowaniem łazika księżycowego użytego podczas 3 misji Apollo. Tak więc, chociaż polscy naukowcy od zawsze mieli duży wpływ na rzeczywistość i nie raz ją kształtowali, niewiele osób o nich wie. Wynika to m.in. z faktu, że mało się o nich mówi, a przez to maleje zainteresowanie sprawami naukowymi, zwłaszcza wśród dzieci. O tym, jak to zmienić opowiedział w "Strefie Rodzica" Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, prowadzący kanał "Nauka. To lubię" oraz autor Akademii Superbohaterów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersytet Sukcesu otwiera drzwi do IT młodym kobietom w trudnej sytuacji życiowej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 11:34
1 marca ruszyła V edycja bezpłatnego programu edukacyjnego, dzięki któremu kobiety w trudnej sytuacji życiowej mogą zdobyć nowy zawód w IT. Więcej w "Strefie rodzica" W Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekrutacja do szkół średnich – kalendarz i punktacja

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 11:50
Już niebawem bo 23 maja, ósmoklasiści napiszą swój pierwszy w życiu ważny egzamin. Po nich przyjdzie czas na rekrutację do szkół średnich. W tym roku sytuacja może być szczególnie trudna, ponieważ niespełna osiem lat temu do szkoły poszły zarówno siedmiolatki, jak i połowa rocznika sześciolatków, co sprawia, że o miejsce w szkołach średnich może nie być łatwo.
rozwiń zwiń