Polskie Radio Dzieciom

Alkoholizm w rodzinie. Co z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 14:36
Z alkoholu nie warto robić tematu tabu. – Stąd moja myśl, żeby napisać książkę na taki trudny temat, żeby nie udawać, że tego tematu nie ma, bo jest powszechny i ważny – wyjaśnił Artur Gębka. Oswajając ten temat z dzieckiem, mamy szansę na większą świadomość w tym zakresie. „Butelka taty” może być przyczynkiem do bardzo ważnych rozmów.
Sytuacja w domu może mieć odzwierciedlenie w codzienności dziecka poza domem
Sytuacja w domu może mieć odzwierciedlenie w codzienności dziecka poza domemFoto: Shutterstock

"Butelka taty" traktuje o zagubieniu oraz tych trafnych i mniej trafnych sposobach na radzenie sobie z problemami, które często wylewają się na całą rodzinę. Książka ta ma dość uniwersalny charakter. Na czytających ją dorosłych, którzy wzrastali w rodzinie z problemem alkoholowym, robi niemałe wrażenie pod kątem emocjonalnym, ponieważ w każdym z nas jest dziecięca część, która może dojść do głosu. Jest w formie krótkich, ale mocnych i konkretnych rozdziałów.  

Posłuchaj
58:55 2023_05_04 21_00_55_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Alkoholizm w rodzinie. Co z dzieckiem?_Strefa Rodzica 4 maja godz. 21:00

- Zależało mi na tym, żeby to nie była długa książka, ponieważ temat jest trudny i nie chciałbym, żeby dzieci były w nim zanurzone za długo, ale jednocześnie żeby mogły się w nim odnaleźć lub zrozumieć te trudności - mówił o formule książki jej autor - Przeplatana jest pięknymi ilustracjami Agaty Dudek, która bardzo zrozumiała temat i symbolicznie zaznaczyła wiele akcentów.

Mimo symbolicznej butelki, książka ma charakter uniwersalny. - Jest to książka o tym, jak problemy rodziców spływają na dzieci i gdzie jest rola dziecka, kiedy rodzic zmaga się z problemem, nie tylko w kontekście szeroko rozumianych uzależnień, ale w ogóle trudności psychicznych osób dorosłych i ich wpływu na dzieci – wyjaśnił autor.

Alkoholizm w rodzinie. Co z dzieckiem?

Bardzo często dzieci z rodzin, w których obecny jest alkohol zmagają się z pewnymi obciążeniami i trudnościami, m. in. są to nieprzewidywalność, czujność i brak poczucia bezpieczeństwa, poczucie braku miłości i bliskości oraz lęk o rodzica czy rodzeństwo. Wobec tego dzieci przyjmują różne role, które często zostają z nimi w dorosłym życiu. Żyjąc w rodzinach z problemami, wypracowywane są sposoby funkcjonowania, które pomagają przetrwać, ale kiedy zagrożenie mija, te mechanizmy nie znikają. 

Jeżeli widzimy zmianę w zachowaniu dziecka z naszego otoczenia, potraktujmy to jako sygnał, że coś może dziać się w jego życiu – nie tylko w rodzinie, ale chociażby wśród rówieśników czy w szkole. Czasami wydaje nam się, że niewiele możemy zmienić, ale sama świadomość, że jest dorosły, do którego dziecko może przyjść i powiedzieć o swoich trudnościach czy obawach jest ważna, nawet jeśli z tego nie skorzysta. 

Rodzic przestał pić i co dalej?

Często wydaje się, że rezygnacja z alkoholu rozwiąże wszystkie dotychczasowe problemy. W rzeczywistości jednak dopiero wówczas problemy, które dotychczas były zagłuszane przez alkohol, dochodzą do głosu. Z tego powodu kluczem do wyjścia z uzależnienia jest towarzyszący mu proces terapeutyczny. 

- Osoby, które same wychodzą z uzależnienia to osoby, które bardzo często przerywają proces, czyli, np. piły alkohol, nie piją alkoholu, tylko że to nie jest sedno problemu, bo czasem chodzi o jakieś mechanizmy, niezaspokojone potrzeby – tłumaczył psychoterapeuta. Osoba, która była uzależniona i nie pije alkoholu bez procesu terapeutycznego może wejść w inne uzależnienie lub pozostać w destrukcyjnych mechanizmach objawiających się w inny sposób.

O tym, jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy, jak wygląda życie w rodzinie z problemami, w jaki sposób poradzić sobie z problemem alkoholowym, który dotyka nie tylko alkoholika, ale całą jego rodzinę oraz o książce "Butelka taty" autorstwa Artura Gębki w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Artur Gębka - psycholog, psychoterapeuta, autor
Data emisji: 4.05.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Macierzyństwo DDA i DDD. Rozmowa z Ewą Podsiadły - Nabitą w butelkę

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 12:51
Sytuacja w domu może mieć odzwierciedlenie w codzienności dziecka poza domem. W przypadku Ewy Podsiadły, gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, zmiana była diametralna. Zmiana z dziewczynki, która zawsze była miła, uśmiechnięta i serdeczna, nie miała problemów w szkole i była jedną z lepszych uczennic. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

System patologicznego posłuszeństwa – jak się z niego uwolnić?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 12:49
W rodzinnym domu dowiadujemy się, że w zasadzie jako dzieci głosu nie mamy i dla własnego dobra powinniśmy być posłuszni rodzicom. W szkole jesteśmy nieustannie obserwowani, oceniani i musimy bezrefleksyjnie wykonywać polecenia nauczyciela, którego autorytetu nie można podważać. W życiu zawodowym mamy zaś nad sobą przełożonego, któremu zdajemy raporty z wykonanej pracy, a gdy uda się nam skończyć ją wcześniej, to nie odpoczywamy, tylko narzucane są nam kolejne obowiązki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak powstają emocje i jak je czytać?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 11:07
Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się "przyglądać"? Jak identyfikować emocje u dzieci i czym są emocje w stadzie? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Borys Bińkowski, autor książki "Szkoła od Nowa - Czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 15:14
Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
rozwiń zwiń