Polskie Radio Dzieciom

Czy cisza jest potrzebna? Jak trenować cieszę w czasach hałasu?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 14:12
Czasy, w których przyszło nam żyć to czasy pełne bodźców. Dzieci i młodzież nadużywają rożnego rodzaju elektroniki, a to z kolei powoduje problemy z koncentracją. Wiele osób jest zabieganych i przemęczonych, jednak wcale nie musi tak być. Rozwiązaniem okazuje się trening ciszy, który pomaga odpuścić, przestać gnać i nauczyć się balansować swoje życie w taki sposób, by być z niego zadowolonym. 
Czy cisza jest potrzebna tematem audycji PRD
Czy cisza jest potrzebna tematem audycji PRDFoto: Julija Sulkovska/Shutterstock

- To przebodźcowanie, które jest tak powszechnie omawiane jest zupełną prawdą. Ja zachęcam dzieci, młodzież i rodziców do tego, żeby odeszli trochę od technologii - tłumaczyła autorka książki "Trening ciszy dla dzieci" - To przebodźcowanie dotyczy także rożnego rodzaju hałasu, który jest wszechobecny w dzisiejszym świecie. Jeżeli rodziny mieszkają w dużym mieście, to są bardzo na ten hałas narażone. Poza hałasem ważne jest to, żeby nabyć liczne kompetencje psychologiczne będąc dzieckiem, m. in. nauczyć się wyciszania, nawet w trudnych, skomplikowaniach i wymagających przemyślenia sytuacjach. 

Posłuchaj
58:43 2023_06_01 21_00_17_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czy cisza jest potrzebna? _Strefa Rodzica 1 czerwca godz. 21:00

W swoich książkach Paulina Mechło zachęca do rozwijania zdolności skupiania uwagi również w sytuacjach powodujących lekki dyskomfort. W książce "Trening ciszy dla dzieci" zawarte są ćwiczenia, które wykonuje się w skupieniu. Bohaterem jest Móżdżek, który towarzyszy dziecku przy wykonywaniu zadań, wspiera, motywuje, chwali, a przede wszystkim zachęca, żeby dziecko rozwiązywało rożnego rodzaju łamigłówki rozwijające procesy poznawcze, które są w dzisiejszym świecie niezwykle potrzebne.  

Trening ciszy zwraca uwagę na nasz wewnętrzny spokój. Pozwala dostrzegać trudności u innych i otwiera na niesienie pomocy oraz szerzenie dobra. Psycholog i neurolingwistka podkreśla, jak ważna w życiu człowieka jest akceptacja siebie i innych, a także umiejetność odróżniania prawdy od fikcji. W kontekście zdrowia psychicznego ważny jest nie tylko kontakt ze sobą i z innymi ludźmi, ale też z naturą. 

Jak za pośrednictwem zabawy w atrakcyjny sposób uczyć dzieci wyciszenia, koncentracji, uważności i lepszego zapamiętywania? Na to pytanie odpowiedziała w Strefie Rodzica Paulina Mechło. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji! 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Paulina Mechło - psycholog, neurokognitywistka, autorka
Data emisji: 01.06.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak powstają emocje i jak je czytać?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 11:07
Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się "przyglądać"? Jak identyfikować emocje u dzieci i czym są emocje w stadzie? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Borys Bińkowski, autor książki "Szkoła od Nowa - Czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:15
Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
rozwiń zwiń