Polskie Radio Dzieciom

Wakacyjna dieta rodziny. Co jeść na co dzień, a co w podróży?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 12:32
Wakacje to czas, w którym nie brakuje świeżych warzyw i owoców. W lato częściej mamy ochotę na lekkie posiłki. Pamiętajmy, że już teraz za sprawą naszej diety wpływamy na to, jak będziemy czuć się jesienią i zimą, kiedy dostępność warzyw i owoców będzie znacznie mniejsza. W wakacje postawmy na sezonowość i korzystajmy z tego, co natura przygotowała dla nas na tę porę roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Milan Ilic Photographer/shutterstock.com

Nasze wybory żywieniowe wpływają na to, jaki mamy nastrój. Są takie wybory, które poprawią nastrój na chwilę, ale i takie, które będą trzymać nasze samopoczucie w ryzach przez dłuższy czas. Do tych na chwilę należy m. in czekolada. Jeśli po nią sięgamy, wybierajmy taką z dużą zawartością kakao i niewielką ilością cukru.  

Posłuchaj
59:28 2023_06_13 21_00_36_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wakacyjna dieta rodziny. Co jeść na co dzień, a co w podróży?_Strefa Rodzica 13 czerwca godz. 21:00

Do produktów, które są w stanie poprawić nasz nastrój na dłużej są m. in. ryby, które zawierają kwasy omega-3, a także oliwa, olej rzepakowy i olej lniany czy orzechy włoskie. Kolejnym elementem powinny być produkty bogate w witaminy z grupy B, czyli np. kasze. Świetnym uzupełnieniem diety na poprawę humoru jest aktywność fizyczna, również na wakacyjnym wyjeździe.  

Jedzenie w podróży. Co najlepiej podać dziecku?

Wakacje wiążą się z wyjazdami, a sama jazda może trwać godzinami. Tak jak u każdego człowieka, również u dziecka może pojawić się choroba lokomocyjna. Rolą rodziców jest pomóc dziecku w jak najlepszy sposób, a środki zapobiegawcze należy zacząć wdrażać jeszcze przed podróżą.  

Nie jest dobrym pomysłem długa podróż o pustyń żołądku ani po obfitym posiłku. - Warto zadbać o lekki posiłek, może to być nawet kromka chleba lub bułka posmarowana delikatnie masłem, z plasterkiem ulubionej wędliny bądź też pasty. Z pewnością unikamy rzeczy ciężkostrawnych, tłustych, wszelkich opcji z dodatkiem sosów na bazie śmietany czy majonezu, ponieważ to może zwiększyć uczucie mdłości i nasilić ewentualne wymioty, które miałyby się pojawić – tłumaczyła dietetyk.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem, szczególnie w upalne dni jest nawodnienie. Zawsze powinnismy mieć przy sobie butelkę wody, w przypadku choroby lokomocyjnej - najlepiej niegazowanej. - Można zadbać o jakąś herbatkę miętową, a u starszych dzieci o herbatkę z dodatkiem imbiru, ponieważ on może zmniejszyć uczucie mdłości, ale to jest kwestią bardziej indywidualną – mówiła Magdalena Czyrynda-Koleda. W przypadku długich podróży warto postawić na lekkie przekąski w formie owoców, musów owocowych, świeżych warzyw, kanapek. Jeśli nie mamy ze sobą lodówki turystycznej, unikajmy kefirów, jogurtów i koktajli na bazie mleka.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska 
Gość: Magdalena Czyrynda-Koleda - dietetyk
Data emisji: 13.06.2023
Godzina emisji: 21:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

KLIKNIJ I SŁUCHAJ CO GRAMY TERAZ


Zobacz także
Czytaj także

Smacznie i zdrowo - dieta nie tylko dla alergika

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 17:35
Jak sposób odżywania się i codzienne nawyki mogą stać się stylem życia i pomóc w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia? Jak zdobywać wiedzę o zdrowym życiu nie będąc specjalistą w tej dziedzinie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medycyna funkcjonalna i stylu życia w trosce o zdrowe i długie życie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 13:29
Zbilansowana dieta jest jednym z fundamentów naszego zdrowia. Ma wpływ nie tylko na fizyczność, ale też na to, jak się czujemy. Nie powinno w niej zabraknąć żadnego z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, w tym witamin oraz makro- i mikroelementów. Nie ma czegoś takiego jak dieta krótkoterminowa. Zamiast stosować kolejną dietę na chwilę, po której wrócimy do starych nawyków żywieniowych, wprowadźmy trwałe zmiany do swojego stylu życia. Z pomocą przychodzi też medycyna funkcjonalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choroby wątroby - czy tylko u dorosłych? 

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 14:17
Wątroba jest organem, który cierpi bezboleśnie, ponieważ praktycznie nie jest unerwiona. To właśnie dlatego tak często zdarza się, że osoby nawet z ciężko chorą wątrobą przez lata nie wiedzą, że coś im dolega. Jeśli z wątrobą dzieje się coś bardzo niedobrego, zwykle dowiadujemy się o tym pośrednio, za sprawą innych objawów. 
rozwiń zwiń