Polskie Radio Dzieciom

Dziecko alfa. Czym jest instynkt alfa u dzieci? 

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 07:00
Dziecko alfa przybiera rolę przewodnika i stara się przejąć dowodzenie w rodzinie. Nie idzie na kompromisy i nie przeprasza. Pojęcie to bazuje na zjawisku instynktu alfa, który jest naturalny dla każdego człowieka. Czym jest syndrom dziecka alfa i skąd się bierze? Odpowiedź w tekście poniżej. 
Dziecko alfa. Czym jest instynkt alfa u dzieci tematem audycji PR Dzieciom.
Dziecko alfa. Czym jest instynkt alfa u dzieci tematem audycji PR Dzieciom.Foto: Shutterstock.com/antoniodiaz

Każdy człowiek rodzi się z pasującym do siebie zestawem dwóch instynktów: instynktu alfa i instynktu zależności. Pierwszy z nich to prowadzenie, dowodzenie, dawanie wskazówek i opiekowanie się, natomiast drugi to przyjmowanie tego, co zapewnia pierwszy. Owe instynkty nie zanikają w dorosłych relacjach, jednak nie są ścisłe związane z daną osobą. To sytuacja decyduje, kto jest w danym momencie alfą, a kto zależny. 

Instynkt alfa u dzieci 

Instynkt alfa może być większy lub mniejszy w zależności od dziecka, co nie zmienia faktu, że każde dziecko potrzebuje opieki. - Jeśli ja decyduję i przewodzę, to znaczy, że po mojej stronie jest ta odpowiedzialność, żeby odczytywać wskazówki, które wysyła mi dziecko - tłumaczyła Joanna Bylinka-Stoch. Niektóre dzieci świetnie odnajdują się w relacji, w której podążają za rodzicem, inne chcą działać samodzielnie. 

Posłuchaj
58:59 2023_06_23 21_00_20_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dziecko alfa. Czym jest instynkt alfa u dzieci? Strefa Rodzica 23 czerwca godz. 21:00

Jeżeli rodzic nie reaguje odpowiednio wcześnie na wysyłane przez dziecko sygnały, zaczyna ono wchodzić w rolę własnego opiekuna - wtedy nie mówimy już o instynkcie, a o syndromie alfa, czyli zestawie cech, które zaczynają się pojawiać u dziecka, które świadczą o tym, że coś w nim zadecydowało, że trzeba przejąć stery i zaopiekować się sobą samym.

⁃  Mimo że sam instynkt nie może się rozwijać, to zachowania na bazie tego instynktu faktycznie mogą ewoluować i w toku tego rozwoju dziecko może coraz lepiej realizować te zachowania, do których popycha instynkt alfa, np. maluch, który zaczyna próbować, robić coś po swojemu; to jest też instynkt, który pcha rozwój tożsamości i niezależności. W zabawie zaś dziecko uczy się realizować instynkt opiekuna. 

Olbrzymie znaczenie dla rozwoju dojrzałości dziecka ma liczba osób dorosłych, z którymi ono od urodzenia ma bliski kontakt. Im więcej jest osób sprawujących rolę opiekuna alfa, tym większa różnorodność, a tym samym bardziej dynamiczny rozwój mózgu i szybsza integracja. Więcej o tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Joanna Bylinka-Stoch - psycholog, psychoterapeuta
Data emisji: 23.06.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Zobacz także
Czytaj także

Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:38
Terapia krótkoterminowa ukierunkowana na rozwiązanie opiera się na sprawie, z którą przychodzi klient lub która wynika w trakcie rozmów. Nie problemowi poświęca się całą energię, a poszukiwaniu rozwiązań. - To klient jest ekspertem od swojego życia, to on ma już pewne doświadczenia, swoją historię, swoje umiejętności, które może wykorzystać, żeby ten problem, z którym się boryka rozwiązać, żeby wygenerować taką wizję dobrej przyszłości – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aga Rogala – Terapeuta jest od tego, żeby mu pomóc nakreślić kroki, które są konieczne do wykonania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak powstają emocje i jak je czytać?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 11:07
Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się "przyglądać"? Jak identyfikować emocje u dzieci i czym są emocje w stadzie? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Borys Bińkowski, autor książki "Szkoła od Nowa - Czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 15:14
Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
rozwiń zwiń