!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Otyłość międzypokoleniowa. Czy można się od niej uwolnić?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 13:43
Ponad sześćdziesiąt procent Polaków ma problem z wagą powyżej normy. Co czwarte dziecko ma nadwagę lub otyłość. Czy otyli dziadkowie i rodzice to także otyłe dzieci? Bohaterka ostatniej Strefy Rodzica udowodniła, że zbyt duża waga przedstawicieli poprzednich pokoleń nie przesądza o losie najmłodszych członków rodziny. Swoją receptą na pokonanie otyłości podzielił się gość "Strefy Rodzica" w PR Dzieciom. 
Otyłość u dzieci - jak ją zwalczyć?
Otyłość u dzieci - jak ją zwalczyć?Foto: Shutterstock

Otyłość to często problem przekazywany z pokolenia na pokolenie. Mowa tu nie tylko o predyspozycjach genetycznych, które traktowane są jako główny powód otyłości

międzypokoleniowej, ale też o niewystarczającej aktywności fizycznej, zbyt dużej podaży kalorii i niewłaściwych nawykach. Popełnianie błędów żywieniowych może mieć wiele przyczyn, także o podłożu psychologicznym. 

Posłuchaj
59:19 2022_01_11 21_00_17_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Otyłość międzypokoleniowa. Czy można się od niej uwolnić? Cz. 1

Jednym ze sposobów, który może znacznie ułatwić walkę z otyłością jest poddanie się operacji bariatrycznej, która w wielu przypadkach przynosi spektakularne efekty. Przez zmniejszenie żołądka pacjent może przyjąć znacznie mniejsze ilości pokarmów, a co za tym idzie - mniejszą liczbę kalorii. 

Posłuchaj
59:13 2022_01_11 22_00_37_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Otyłość międzypokoleniowa. Czy można się od niej uwolnić? Cz. 2

Jak powinna wyglądać dieta osoby po operacji bariatrycznej? Kiedy można zacząć wprowadzać aktywność fizyczną? Co dzieje się ze skórą osoby, która schudła wiele kilogramów? I wreszcie - czy operacja jest w stanie uchronić potomstwo przed klątwą otyłości? Po odpowiedzi na te i inne pytania odsyłamy do załączonej audycji. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: Pani Ania, osoba walcząca od lat z otyłością.
Data emisji: 11.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Jak odwodnienie wpływa na nasz organizm?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 12:15
Około 50%-60% naszej masy ciała stanowi woda, dlatego też jest ona niezbędna dla dobrego funkcjonowania organizmu. Z racji tego, że codziennie tracimy jej pewne ilości, istotne jest aby pić dużo płynów i uzupełniać braki wody. Zwłaszcza wtedy, kiedy panuje wysoka temperatura. W przeciwnym razie może grozić nam odwodnienie. O mitach i faktach na temat wody porozmawialiśmy w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom z prof. dr hab Dariuszem Włodarkiem z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka z Katedry Dietetyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Jak zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 14:12
Patrząc na dzisiejsze czasy ktoś mógłby powiedzieć, że światem nie rządzi już tylko pieniądz, ponieważ na równi z nim stoi jeszcze wygląd. Rozkwit mediów społecznościowych pokazujący wyidealizowane, nierzadko przerobione zdjęcia sprawił, że wiele z nas czuje bezustanną presję, by wyglądać jak najlepiej. To natomiast może prowadzić do niezdrowych oczekiwań wobec siebie. Dla osób, które nie czują się ze sobą w pełni dobrze powstały specjalne karty dające wskazówki, jak o siebie zadbać pod kątem fizycznym i psychicznym. O ich dokładniejszym przeznaczeniu opowiedziały w "Strefie Rodzica" autorki kart, Natalia Mialik i Maja Słowińska, trenerka personalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uniknąć chemii w żywności? Czy to dziś możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:00
Chociaż zdrowe odżywianie jest ważne, nie zawsze wiemy, co ono dokładnie oznacza. Okazuje się bowiem, że sprawdzanie składu produktów nie wystarczy. Co więcej, żywność przetworzona negatywnie wpływa na nasz organizm i chociaż dorośli odczuwają jej skutki po dłuższym czasie, u dzieci mogą występować one szybciej. O jedzeniu bez chemii opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Julita Bator, autorka książek o zdrowym stylu życia, w tym książki "Zamień chemię na jedzenie".
rozwiń zwiń