Polskie Radio Dzieciom

Punkty w rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 09:05
Rozwój ruchowy dziecka to proces. Jest on bardzo złożony i zależy od wielu wewnętrznych i zewnętrznych czynników. Najważniejsze z nich to cechy wrodzone, czynniki genetyczne, temperament dziecka, masa , typ budowy ciała oraz doświadczenia docierające do niemowlaka ze środowiska zewnętrznego. Na co rodzic powinien zwracać szczególną uwagę podczas pierwszego roku życia dziecka. Na te pytania odpowiedział Paweł Zawitkowski - fizjoterpaeuta, konsultant Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz Poradni Diagnostyki i Terapii Neurologicznej "POLEK". Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Do wysłuchania podcastu PRD zaprasza jego autorka Ida Nowakowska
Do wysłuchania podcastu PRD zaprasza jego autorka Ida NowakowskaFoto: PR

- Bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest środowisko w którym dziecko się rozwija. Druga bardzo ważna sprawa to emocje, a trzecia to higiena. Pod tym trzecim pojęciem kryje ogrom ważnych spraw, np. higiena snu, emocji czy higiena jedzenia – powiedział Paweł Zawitkowski dodając, że dorośli bardzo często zapominają o tym, że nie tylko dla dorosłego, ale także dla dziecka ogromne znaczenie ma to w jaki sposób przygotowany został posiłek, czy jest on apetyczny, smaczny i pachnący a także w jaki sposób został podany. - Ta cała sfera zmysłów i czucia u małych dzieci to nic innego jak tworzenie "mapy drogowej" dla takiego małego brzdąca. A to jest z kolei bardzo ważne dla jego rozwoju ruchowego. Ten rozwój ruchowy jest bardzo zależny od jakości jakości tego świata zmysłów czyli dotyku, czucia i zapachów. - Nie wiem dlaczego dorośli zapominają, że dziecko rozwija się też w tej przestrzeni w sposób bardzo dynamiczny. Wszystkie te aspekty są niesłychanie ważne w kształtowaniu się tego małego człowieka i od tego zależy to, jaki ten człowiek będzie w przyszłości – podsumował gość Idy Nowakowskiej w podcaście dla PRD.

- Chcąc być idealnymi rodzicami, dorośli próbują mieć kontrolę nad wszystkim i wszystko planować, żeby dawać dziecku wszystko, co tylko może. W ten sposób "zawala" dziecko nadmiarem kompletnie nieistotnych, w tym momencie jego rozwoju bodźców. Robi się z tego misz-masz i bałagan. Efektem tego jest fakt, że np. dziecko w wieku 13, 14 czy 15 lat nie jest w stanie skupić się na tekście dłużej niż przez 15-20 sekund. Bierze się to stąd, że rodzice nie dają dzieciom czasu.
Warto więc nieco odpuścić z tą gonitwą spraw i obowiązków i zwolnić tempo życia dziecka. Kiedy da mu się trochę wolnego czasu, to dziecko samo zaczyna wymyślać i eksplorować przestrzeń co służy jego dobremu rozwojowi.

O tym w najnowszym podcaście Polskiego Radia Dzieciom. 

Ida Nowakowska, młoda mama, zwraca się w swoich rozmowach do ekspertów z różnych dziedzin z pytaniami, które ją nurtują. W rozmowach z ekspertami chce rozwiać wątpliwości oraz niepokoje i zweryfikować sprzeczne informacje dostępne w sieci. Kierując się sobą i swoim doświadczeniem, chce pomagać mamom takim jak ona, w ich pierwszych macierzyńskich doświadczeniach.

Premierowe podcasty przygotowane przez autorkę we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom usłyszeć można w każdą środę.

Każdy odcinek ma charakter interaktywny. W dniu premiery każdego odcinka na profilu facebookowym Polskiego Radia Dzieciom w komentarzach pod specjalnie przygotowanym, postem będzie możliwość zadawania pytań autorce. Więcej informacji na www.polskieradiodzieciom.pl.

Na platformie podcasty.polskieradio.pl dostępne są również podcasty "Strefa rodzica" przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom. Podejmowana w nich problematyka dotyczy m.in. wychowania i rozwoju dziecka. Podcasty przygotowane zostały z udziałem znakomitych ekspertów. W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Polskie Radio Dzieciom – całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! Zobacz spot PRD. 


Zobacz także
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mężczyzna staje się ojcem? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 11:18
Jak dziecko wpływa na relacje pomiędzy rodzicami, i jak mężczyzna staje się ojcem? Czy dzieje się to od razu, czy jest to proces, który wymaga czasu. Te pytanie zadała Ida Nowakowska, autorka podcastu "Strefa rodzica" dla Polskiego Radia Dzieciom. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy dziecko rodzi się za wcześnie. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 08:00
W najnowszym odcinku podcastu dowiemy się, jakie niebezpieczeństwa mogą się wiązać ze wcześniejszym urodzeniem dziecka. Ida Nowakowska, autorka podcastu "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, rozmawiała o wcześniakach z Martą Bieniak, mamą trójki dzieci. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci w wirtualnym świecie. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:54
Kiedy dziecko powinno stawiać pierwsze kroki w wirtualnej przestrzeni? Jak z głową wprowadzić młodego użytkownika do świata cyfrowego? Dlaczego rodzice obawiają się nowych technologii? W cyberświecie często brakuje obecności rodzica przy dziecku i wzajemnej komunikacji, która mogłaby nie tylko ułatwić mu funkcjonowanie w sieci, ale też uchronić pociechę od czyhających w wirtualnej przestrzeni niebezpieczeństw. Jak o to zadbać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń