Polskie Radio Dzieciom

Co zrobić by dzieci w przyszłości czuły się szczęśliwe?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 20:25
"Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa" to książka autorstwa Moniki Szubrycht i Moniki Wasilewskiej, które zagościły w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Głównym zamysłem książki było pokazanie ludziom, co wpływa na rozwój dziecka, jakie zachowania rodzicielskie mogą pomóc w tym, żeby dziecko wchodzące w dorosłość dobrze poradziło sobie z zadaniami, jakie stawia przed nimi świat oraz wskazanie, jakie czynniki mogą w tym przeszkadzać.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o wpływie dzieciństwa na poczucie szczęścia w dorosłości.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o wpływie dzieciństwa na poczucie szczęścia w dorosłości.Foto: Shutterstock.com/Andrey_Popov

Szczęśliwy dorosły to jest taka osoba, która jest świadoma siebie i swoich potrzeb, potrafi nie tylko sobie je uświadomić, ale również je zaspokoić. Te potrzeby czasami mogą być trudne do rozpoznania, to nie jest takie oczywiste – mówiła Monika Wasilewska. Psychoterapeutka zaznaczyła, że dostrzeżenie prawdziwych potrzeb, a tym samym odróżnienie ich od lęku czy zwyczajnych zachcianek to prawdziwa sztuka. Monika Szubrycht przekornie odpowiedziała, że szczęście istnieje jako wymysł specjalistów od marketingu, którzy chcą nam coś sprzedać, oferując w zamian poczucie szczęścia. – Myślę, że szczęście powinniśmy też definiować w stosunku do braków. Dla wszystkich nas szczęście wygląda trochę inaczej – dodała. 

Posłuchaj
59:07 2022_11_04 21_00_39_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Szczęśliwy dorosły bez szczęśliwego dzieciństwa? Cz. 1

Żeby czas dorosłości i realizowania swoich pragnień oraz potrzeb mógł być naprawdę szczęśliwy, pewne kwestie trzeba przepracować. – Nie da się czasami zamknąć za sobą pewnej historii w momencie kiedy wychodzimy z domu i wchodzimy w nowe życie. Nie da się zapomnieć – wyjaśniła Monika Wasilewska. Choć książka nie zastąpi terapii, może w pewnym sensie pomóc. Przy niewielkich problemach z przeszłości i odpowiedniej refleksyjności może wystarczyć, przy większych - stworzy grunt do dalszej pracy. Jedną z myśli przyświecających autorkom książki było trafienie do osób, które z jakiegoś powodu nie są w stanie umówić się na wizytę w gabinecie terapeutycznym.  

Posłuchaj
59:02 [DAB]Dzieciom (PCM) 4 listopad 2022 22_00_24.mp3 Szczęśliwy dorosły bez szczęśliwego dzieciństwa? Cz. 2

Rodzice, tak jak wszyscy ludzie popełniają błędy, nawet mimo wiedzy teoretycznej i uważności na potrzeby dzieci. Rodzic nie ma być perfekcyjny, a wystarczająco dobry, czyli taki, który popełniając błędy uczy dziecko, że można je popełniać i nie trzeba być idealnym, ale również taki, który przyznaje się do błędu i za błędy potrafi przeprosić nawet dziecko, nie tracąc przy tym autorytetu. W ten sposób rodzic buduje w dziecku poczucie własnej wartości. - Nie da się dać szczęścia drugiemu człowiekowi, jak jesteś w deficycie, jak jesteś Ty nieszczęśliwy, bo nie masz zasobów, nie masz z czego się podzielić – mówiła w Strefie Rodzica Monika Wasilewska. 

Podstawą jest responsywność, czyli właściwe odpowiadanie na potrzeby dziecka, a nie swoje wyobrażenie o potrzebach dziecka. Bardzo często rodzice dostawali przekaz, że muszą wiedzieć lepiej – mówiła psychoterapeutka. Owszem, trzeba nauczyć dzieci pewnych norm społecznych, ale musi iść za tym wytłumaczenie, dlaczego tak jest. Często fakt, że rodzice nie chcą powielać tego, jak sami byli wychowywani sprawia, że nie stawiają granic w ogóle, co też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kluczem jest tutaj znalezienie złotego środka. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Monika Szubrycht – dziennikarka, Monika Wasilewska – psychoterapeutka
Data emisji: 04.10.2022
Godzina emisji: 21:00.

Czytaj dalej:
Powrót do przeszłości. Jak poskładać się po trudnym dzieciństwie?
Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?
Poczucie własnej wartości wyniesione z domu. Jak pomóc dziecku i sobie?

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


 

Zobacz także
Czytaj także

Poczucie własnej wartości wyniesione z domu. Jak pomóc dziecku i sobie?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 12:53
Pewność siebie to stan, w którym mamy świadomość swoich możliwości i zdajemy sobie sprawę z zalet, jakie posiadamy. Gdy czujemy się dobrze sami ze sobą, społeczeństwo lepiej nas odbiera. Pewność siebie rzutuje na wiele aspektów życia i może przynieść liczne korzyści.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odnaleźć siebie w życiu? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 14:28
Poczucie własnej wartości jest nierozłącznie związane z kochaniem samego siebie. Cokolwiek by się z nim działo wcześniej, w każdej chwili życia można się o nie zatroszczyć, nakarmić je i złapać z nim kontakt. Jest z tym łatwiej, gdy mamy obok siebie ludzi, którzy pokażą nam, jak to robić. Ale to nie wszystko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót do przeszłości. Jak poskładać się po trudnym dzieciństwie?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 13:49
To, jak wygląda nasze obecne życie, jest ściśle związane z tym, jak przebiegało nasze dzieciństwo. To właśnie doświadczenia, które nabyliśmy we wczesnej fazie rozwoju mogą być źródłem problemów, z którymi zmagamy się teraz. Zarówno pierwsze lata życia, jak i kształtowanie się w wieku nastoletnim, ma wpływ na późniejsze relacje. Częstą przypadłością w tworzeniu relacji międzyludzkich jest lęk przed bliskością lub lęk przed odrzuceniem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:38
Terapia krótkoterminowa ukierunkowana na rozwiązanie opiera się na sprawie, z którą przychodzi klient lub która wynika w trakcie rozmów. Nie problemowi poświęca się całą energię, a poszukiwaniu rozwiązań. - To klient jest ekspertem od swojego życia, to on ma już pewne doświadczenia, swoją historię, swoje umiejętności, które może wykorzystać, żeby ten problem, z którym się boryka rozwiązać, żeby wygenerować taką wizję dobrej przyszłości – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aga Rogala – Terapeuta jest od tego, żeby mu pomóc nakreślić kroki, które są konieczne do wykonania. 
rozwiń zwiń