Polskie Radio Dzieciom

Jakie są wyzwania współczesnych nastolatków. Rozmowa w "Strefie rodizica"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 12:26
Dzisiejsi nastolatkowie mają przed sobą inne wyzwania niż te, przed jakimi staliśmy my, ich rodzice. Przepaść ta jest tym wyraźniejsza, że współczesna młodzież funkcjonuje w świecie przepełnionym technologią. W związku ze zbliżającą się 19 listopada „Konferencją o nastolatkach”, która odbędzie się w Warszawie w Strefie Rodzica pojawili się organizatorzy konferencji o współczesnych problemach, przed jakimi stoją nastolatki - Patrycja Frania, która jest terapeutką młodzieży i rodziców oraz wiceprezeską fundacji Wychowanie w szacunku, a także Anna Mazek - psycholożka i psychoterapeutka, która pracuje z młodzieżą w fundacji FFC. 
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o wyzwaniach współczesnych nastolatków
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o wyzwaniach współczesnych nastolatków Foto: Glow Images/East News

– Część wyzwań, które stoją przed młodymi ludźmi zmienia się wraz ze zmieniającymi się czasami, ale część jest niezmienna i uniwersalna – dodała Anna Mazek – Wyzwaniem numer jeden jest odpowiedź na pytanie, kim jestem. Jest to pytanie z pozoru proste, które wymaga zawiłej odpowiedzi i często związane jest uczuciem lęku lub niepokoju. Drugą kwestią jest odnalezienie się w grupie, czyli zbudowanie tożsamości społecznej. Oba te zadania kumulują się w jednym, stosunkowo krótkim czasie. Do tego dochodzi cała reszta zmiennych. 

Posłuchaj
59:22 2022_11_11 22_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wyzwania współczesnych nastolatków. Rozmowa w "Strefie rodzica" Cz. 1

Dojrzewanie to fascynujący okres pełen przemian nie tylko dla samych nastolatków, ale też dla ich rodzin - Ja mam taką myśl, że kiedy nasze dzieci wchodzą w wiek nastoletni, to my mamy okazję przeżyć nasze dojrzewanie właściwie po raz kolejny – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Patrycja Frania – Wyzwaniem jest kwestia relacji i obsługi relacji z rodzicami. Nastolatkowie potrzebują wsparcia, ale z drugiej strony mają silną potrzebę wyodrębnienia się, a więc negacji, która jest naturalnym etapem szukania własnej drogi.  

Posłuchaj
59:03 2022_11_11 21_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wyzwania współczesnych nastolatków. Rozmowa w "Strefie rodzica" Cz. 2

Nastolatkowie czasem wysyłają rodzicom dyskretne sygnały zapraszające do ich świata choć w niewielkiej części, tylko my jako rodzice bardzo często tych sygnałów nie dostrzegamy. Nie zawsze to jest bowiem zaproszenie, jakie byśmy sobie wyobrażali, ale może przybierać postać prowokacji czy nawet sporu. Choć rola rodzica zmienia się, gdy dziecko zaczyna dorastać, nie przestaje ona istnieć. W relacji rodzic-nastolatek ważna jest autentyczność i szczerość, a za strony rodzica – zaciekawienie dzieckiem. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Patrycja Frania – terapeutka młodzieży i rodziców, Anna Mazek – psycholożka i psychoterapeutka.
Data emisji: 11.11. 2022
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:09
Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dojrzewanie – jeszcze dziecko czy już dorosły? Jak budować relację z nastolatkiem?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 18:19
W okresie dorastania zachodzą bardzo duże zmiany, nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale też w mózgu młodej osoby, co oznacza również zmiany w zachowaniu. Dorastanie to czas trudny nie tylko dla nastolatków, ale często też dla ich rodziców. Bywa tak, że rodzice z dnia na dzień zaczynają czuć, że mają do czynienia z inną osobą i trudno im odnaleźć relację, którą budowali ze swoim dzieckiem wcześniej. 
rozwiń zwiń