Polskie Radio Dzieciom

Jak powstają emocje i jak je czytać?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 11:07
Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się "przyglądać"? Jak identyfikować emocje u dzieci i czym są emocje w stadzie? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Borys Bińkowski, autor książki "Szkoła od Nowa - Czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?"
Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się przyglądać?
Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się "przyglądać"? Foto: Glow Images/East News

- Emocje są jedną z form komunikacji i jedną z form kształtowania naszych zachowań. Być może nawet najpotężniejszym z mechanizmów, które mamy. Emocje niewątpliwie nie są tylko informacją o tym, co się dzieje w naszym ciele, ale również kształtują nasze zachowania – wyjaśnił na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Borys Bińkowski.  

Posłuchaj
59:29 2022_11_18 20_59_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak powstają emocje? Cz. 1

Posłuchaj
59:12 2022_11_18 22_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak powstają emocje? Cz. 2

W zależności od tego, jak odczytamy te emocje, to nasze zachowania się zmieniają i zachowania dzieci również się zmieniają – mówił gość Strefy Rodzica. Jeżeli dziecko ujawnia swoje emocje, w tym także emocje gniewu, oznacza to, że prawidłowo się rozwija. Jednym z dowodów na to, że dziecko dojrzewa jest to, że zaczyna panować nad emocjami. Nie bez znaczenia w tym temacie są doświadczenia, jakie nabywamy na przestrzeni lat. Na ich podstawie uczymy się, co nas czeka, również pod względem emocji.  

- Bardzo wiele rzeczy, które my robimy, robimy automatycznie – w zasadzie zdecydowaną większość, ale możemy wpływać na ścieżki emocji, czyli na to, w jaki sposób i jakie sytuacje prowadzą nas do poszczególnych emocji poprzez praktykę. Więcej o tym, skąd się biorą emocje, jak powstają i co możemy z nimi zrobić, żeby przestały nad nami panować w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Mikołaj Foks

Gość: dr Borys Bińkowski - autor książki "Szkoła od Nowa - Czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?"

Data emisji: 18.11.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 10:45
Emocje towarzyszą nam przez całe życie, nawet jeśli nie potrafimy ich nazwać, zdefiniować czy opisać oraz funkcjonują niezależnie od wieku. Pojawiające się w nas emocje nieustannie o czymś informują, tylko jak to rozpoznać i zrozumieć? W jaki sposób wyrażać emocje? Czy nad emocjami da się pracować w przedszkolu? Jak angażować do tego dzieci, nauczycieli i rodziców? Co się dzieje, gdy zaniedbujemy edukację emocjonalną? Na te pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedzieli uczestnicy programu edukacyjnego Land of Emotions, którego celem jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej u dzieci przedszkolnych. W jego realizacji biorą udział wszyscy, którzy uczestniczą w życiu dziecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica" w PR Dzieciom. Wysoko wrażliwe dziecko i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 09:45
Bardzo często, gdy rodzice dowiadują się, że ich dzieci są wysoko wrażliwe, przyjmują to i zostawiają, nic z tym dalej nie robiąc, mimo iż jest coś do zrobienia. Wówczas pojawia się niebezpieczeństwo przegapienia ważnego momentu w rozwoju dziecka, który być może należy skonfrontować podczas terapii bądź spotkania z psychologiem dziecięcym. Łatwiej jest mówić, że mamy do czynienia z wysoką wrażliwością niż ze swego rodzaju zaburzeniem lub trudnością, którą należy skonsultować ze specjalistą. Nie jest to jednak najlepsza droga. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:38
Terapia krótkoterminowa ukierunkowana na rozwiązanie opiera się na sprawie, z którą przychodzi klient lub która wynika w trakcie rozmów. Nie problemowi poświęca się całą energię, a poszukiwaniu rozwiązań. - To klient jest ekspertem od swojego życia, to on ma już pewne doświadczenia, swoją historię, swoje umiejętności, które może wykorzystać, żeby ten problem, z którym się boryka rozwiązać, żeby wygenerować taką wizję dobrej przyszłości – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aga Rogala – Terapeuta jest od tego, żeby mu pomóc nakreślić kroki, które są konieczne do wykonania. 
rozwiń zwiń