Polskie Radio Dzieciom

Jak dbać o serce? Rozmowa z kardiologiem w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 14:12
Skok cywilizacyjny, a więc lepsze warunki życia, większy komfort oraz świadomość, dostęp do najnowszych środków przekazu i edukacji, szybszy przepływ informacji, a także znacznie więcej wzorców do naśladowania i zmiana stylu życia – wszystko to ma istotny wpływ na wydłużenie życia. – Medycyna cały czas idzie do przodu. W tej chwili medycyna zmienia rzeczywistość w niesamowity sposób. Największym osiągnięciem ostatnich dwudziestu pięciu lat jest wydłużenie życia Polaków o siedem lat. To jest niebywałe, żeby w ciągu jednego pokolenia tak wydłużyć średni czas życia – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Zapraszamy!
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Explode

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne początkowo było związane wyłącznie ze środowiskiem naukowym, ale szybko okazało się, że niezwykle istotna jest działalność edukacyjna, która obecnie stanowi jeden z ważniejszych filarów jego działalności. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, którego członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, każdego roku publikuje wytyczne dotyczące postępowania w wybranych jednostkach chorobowych i diagnostyce oraz zalecenia interdyscyplinarne. Są one oparte na analizie licznych badań. – Postępu, który dokonał się w niewydolności serca, nie da się porównać do żadnej dyscypliny medycyny, w której współczesne leczenie byłoby w stanie w taki sposób poprawić rokowania – zaznaczył prof. Przemysław Mitkowski. 

Posłuchaj
59:26 2023_01_17 21_00_55_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak dbać o serca małych i dużych?_Strefa rodzica_17.01.2023

Serce a aktywność fizyczna

Gość Strefy Rodzica podkreśla, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jednym ze sposobów jest wprowadzenie choćby niewielkich zmian do swojego codziennego życia i wyjście na spacer. Nie chodzi więc o to, by od razu rzucać się na głęboką wodę i wystartować w maratonie, ale przejść się, zamiast jechać autem, kiedy to możliwe lub wysiąść kilka przystanków wcześniej i pewną odległość pokonać pieszo. Najbardziej fizjologicznym, a przy tym najchętniej polecanym przez specjalistów wysiłkiem jest szybki marsz. Aby żyć zdrowo, każdy z nas powinien wykonywać co najmniej dziesięć tysięcy kroków dziennie.  

– Dla naszego zdrowia najważniejszy jest wysiłek, który trwa długo. To nie ma być wysiłek kilkudziesięciosekundowy – podkreślił prof. Przemysław Mitkowski – Zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, które zostały opublikowane w ubiegłym roku mówią, że powinno to być 5-7 dni w tygodni. Ma to być spacer w rześkim rytmie, który powinien trwać około trzydziestu minut. Jeśli nie przyjmujemy leków, dobrze będzie, jeśli podczas takiego wysiłku doprowadzimy częstotliwość uderzeń naszego serca do około 130 na minutę.   

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Artur Wolski

Data emisji: 17.01.2022

Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Czy rak to wyrok? Jak sobie pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 16:05
Dlaczego warto pamiętać o regularnej samokontroli, zwłaszcza dolegliwości kobiecych? Jak reagować, kiedy dopadają nas choroby i dolegliwości? Dlaczego ważna jest też samokontrola i dokładne obserwowanie swojego organizmu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowy bliźniak - system asystowania kobiecie w ciąży. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 14:34
Już wkrótce kobietom w ciąży będzie mógł towarzyszyć "cyfrowy bliźniak", który będzie monitorował ich stan zdrowia. Bazujący na sztucznej inteligencji innowacyjny system asystowania pacjentce w ciąży opracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach międzynarodowego konsorcjum. Umożliwi on przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, jeszcze zanim pojawią się objawy. Zespół badawczy stworzy m.in. cyfrowego bliźniaka, który będzie wspierał monitorowanie stanu zdrowia pacjentki w domu i punkcie opieki. Testy kliniczne przeprowadzą specjaliści z gdyńskiej klinki Gameta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta związana z grupą krwi. Czy warto ją stosować?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 17:34
Historia związana z grupami krwi nie jest długa, ponieważ sięga XX wieku. My sami nie wiemy o nich zbyt wiele, a niekiedy nawet nie mamy świadomości, jaką my sami mamy grupę krwi. Jest to jednak wiedza, którą warto posiąść, ponieważ może nam się przydać w wielu sytuacjach. – W niektórych sytuacjach człowiek może wymagać szybkiego przetoczenia krwi – zauważyła prof. Ewa Bartnik. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, kiedy grupa krwi jest znana. – W przypadku ciąży bardzo ważne jest, czy nie ma konfliktu pomiędzy matką, która ma RH- a dzieckiem, które jest RH+.
rozwiń zwiń