Polskie Radio Dzieciom

Czego boi się macocha? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 11:47
Lęk przed tym, że pasierbowie nie będą liczyć się ze zdaniem macochy, lęk związany z byłą partnerką męża, czasem lęk przed tym, co powiedzą inni, widząc patchworkową rodzinę, a także lęki związane ze stroną prawno-formalną, a więc z dziedziczeniem i majątkiem – to tylko niektóre z obaw, z którymi mierzą się świeżo upieczone macochy. Do tego dochodzi zagubienie, niepewność, niekiedy zazdrość i poczucie, że nie jest się częścią rodziny. 
Czego boi się macocha tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Czego boi się macocha tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.Foto: Seasontime/Shutterstock.com

Odczuwane lęki często wynikają z nas samych, a nie z otoczenia. Duży wpływ na to, w jaki sposób odbieramy rzeczywistość mają bowiem własne doświadczenia z dzieciństwa. Justyna Szawłowska podkreśliła na antenie Polskiego Radia Dzieciom, że lęki te mogą się różnić w zależności od wieku macochy oraz czasu, w którym wchodzi ona w związek z mężczyzną, a więc od tego czy poprzedni związek został już zakończony.  

Posłuchaj
60:05 2023_04_12 20_59_53_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czego boi się macocha? _Strefa Rodzica 12 kwietnia godz. 21:00

Na samym początku macochy bardzo często starają się przejąć rolę biologicznej matki. Bardzo często dają z siebie za dużo, co nie zawsze spotyka się z oczekiwaną reakcją ze strony pasierbów. Zdarza się, że pasierb nie chce macochy słuchać, nie chce z nią rozmawiać i nie pozwala sobie narzucać czegokolwiek, posiłkując się argumentem: nie jesteś moją matką.

Nie ma co się łudzić – macocha nigdy nie zastąpi biologicznego rodzica. Nie starajmy się za wszelką cenę być lepszą w oczach pasierbów czy męża. Przestańmy się porównywać, ponieważ są to dwie nieco inne role. W wielu przypadkach kluczem na poradzenie sobie z pewnymi problemami wynikającymi z bycia macochą jest po prostu odpuścić.  

– Ja, jako macocha, jak stanę przed lusterkiem i sama do siebie powiem: jestem tą drugą, to jest mi z tym dobrze i to jest taki moment, w którym ma się większą pewność, że jest się we właściwym miejscu, czyli ja się godzę z tym, że jestem druga dla mojego ukochanego księcia z bajki, na tyle sama znam swoją wartość, że wiem, że druga to nie znaczy gorsza – tłumaczyła Justyna Szawłowska.  

Gość Strefy Rodzica podkreśla, że bycie byłą partnerką też jest ciężkie. Wiele z nich nie radzi sobie z sytuacją porozwodową, co może prowadzić do różnych nieprzyjemnych sytuacji. Tutaj autorka bloga Patchworkowo Wariatkowo zaleca uszanowanie byłej żony partnera oraz matki jego dzieci, nawet jeśli nie zachowuje się ona do końca w porządku.  

Mimo wszystko wchodzenie w rodzinę patchworkową to tworzenie nowej rodziny na nowych zasadach. O tym, jak je wprowadzać, by pogodzić ze sobą dwa często bardzo odmienne światy w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 

Audycja: Stefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Justyna Szawłowska - blog Patchworkowo Wariatkowo; osoba funkcjonująca w szeroko rozumianej rodzinie patchworkowej
Data emisji: 12.04.2023
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Jak to jest być mamą?" Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 13:43
Mimo stresu, strachu i nerwów z jakimi wiąże się rodzicielstwo, dla większości kobiet bycie mamą to jedno z najpiękniejszych doświadczeń życiowych. Czy można się jednak do niego przygotować? Co prawda, kobieta może przypuszczać, jak odnajdzie się w roli mamy, jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak nasze oczekiwania. O byciu mamą opowiedziała w "Strefie Rodzica" Iwona Kilińska, autorka kampanii społecznej #Stop Krytyce Mam, blogów parentingowych oraz przewodnika "Jak to jest być mamą", którego pierwsza część ukaże się już niedługo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macocha, macoszka, a może macosia? Wizerunek macochy w kulturze i w książce "Niezwykła macocha"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 13:42
"Niezwykła macocha" to książka, która stała się przyczynkiem do rozmowy na temat relacji w rodzinach patchworkowych. Słowo macocha w języku polskim nie brzmi najlepiej, a ponadto niesie za sobą negatywne konotacje. Motyw złej macochy pojawia się chociażby w baśniach. Kasia Huzar-Czub zwraca uwagę na to, że słowo macocha należy oswoić i w pewien sposób odczarować, nadając mu inne konotacje. A co jeśli zamienilibyśmy słowo macocha na macoszka albo macosia?
rozwiń zwiń