Polskie Radio Dzieciom

Jak działa cisza na rozwój dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 10:12
Badania naukowe potwierdzają, że cisza ma zbawienny wpływ na stan emocjonalny dziecka oraz na jego rozwój psychoruchowy oraz emocjonalny. Jakie są negatywne skutki nadwrażliwości słuchowej, jak walczyć ze zjawiskiem ciągle rosnącego hałasu w naturalnym otoczeniu dziecka, czyli w domu i w szkole? 
Jaki wpływ na rozwój dziecka ma cisza? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Jaki wpływ na rozwój dziecka ma cisza? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom.Foto: https://unsplash.com/

Z badań prof. Jamesa Westa w szpitalach wynika, że od roku 1960 do 2005 średnie równoważne poziomy dźwięku zwiększyły się o 15 dB w ciągu dnia i aż o 18 dB w nocy. – To jest bardzo dużo, ponieważ ludzkie ucho odbiera około 8-10 dB jako dwukrotne zwiększenie głośności – mówiła o decybelach w szpitalach Monika Sadłowska – To zazwyczaj jest tłumaczone większą liczbą sprzętu w szpitalach, większą ilością aktywności pacjentów w szpitalach, personelu także jest coraz więcej.   

Posłuchaj
58:58 2023_05_09 21_00_32_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 9 maja godz. 21:00

Na hałas narażeni jesteśmy jednak nie tylko w szpitalach. Średnie poziomy dźwięku na przerwie między lekcjami w szkole są na poziomie 85 dB. – Hałas jest stresorem, więc niesie za sobą skutki pozasłuchowe: przyspiesza nasze zmęczenie, powoduje irytację i na te skutki jesteśmy narażeni wszyscy, nawet w budynkach, w których spędzamy znaczną część czasu, dlatego bardzo ważne jest, żeby ten hałas pogłosowy ograniczać – wyjaśniła ekspertka ds. akustyki.

W akustyce wnętrz duże znaczenie ma zrozumiałość mowy, szczególnie w przypadku dzieci – Zrozumiałość mowy zależy w dużej mierze od różnicy poziomu dźwięku, sygnału, czyli naszej mowy od tła akustycznego – tłumaczyła Karolina Zienkiewicz – Dla dorosłego, normalnie słyszącego człowieka a różnica powinna wynosić co najmniej 10-15 dB, aby zrozumiałość mowy w pomieszczeniu była odpowiednia, dla dzieci do lat 15 ta różnica powinna być co najmniej 5 dB większa, więc ma ona duże znaczenie w kontekście rozwoju dzieci.  

O tym, jak zapewnić dziecku najlepsze środowisko do rozwoju, relacji i komunikacji, o ciszy, hałasie i zrozumiałości mowy przez dzieci w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Artur Wolski
Data emisji: 9.05.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak dbać o słuch na co dzień?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 21:46
Dbając o swoje zdrowie często pomijamy słuch, a na pewno nie bierzemy go pod uwagę w pierwszej kolejności, o ile sam nie da o sobie znać. Mimo to warto dbać o swój słuch chociażby poprzez unikanie smogu dźwiękowego, czyli dbanie o to, by natężenie dźwięku w pomieszczeniu, w którym przebywamy było odpowiednie.  W miejscach, w których nie mamy na to wpływu i jesteśmy narażeni na hałas, powinniśmy nosić specjalne ochronniki słuchowe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zadbać o sen niemowlaka? Posłuchaj "Strefa rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 12:55
Co zrobić, żeby niemowlak spokojnie zasypiał? Jak zadbać o to, by dziecko przesypiało odpowiednią liczbę godzin? Duży wpływ na to, jak dziecko będzie zasypiało, a także na to, co będzie się działo w ciągu nocy ma przebieg całego dnia. Istotna jest liczba i czas drzemek oraz dzienna aktywność. Im dzieci są starsze, tym więcej potrzebują aktywnego czasu w ciągu dnia. Równie istotna jest kwestia przygotowania dziecka do snu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Integracja sensoryczna. Ćwiczyć w domu czy w gabinecie terapeutycznym?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 09:58
Zaburzenia integracji sensorycznej pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
rozwiń zwiń