Polskie Radio Dzieciom

Jak otworzyć rynek pracy na osoby z niepełnosprawnościami?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 09:31
Przewidywana luka zatrudnienia w Polsce do 2025 roku to 1,5 miliona. Już teraz około 1 milion osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym znajduje się poza rynkiem pracy. Partnerstwo i napędzanie zmian na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami to priorytet Fundacji Aktywizacja. Celem jest ilościowy i jakościowy wzrost zatrudnienia. 
Jak otworzyć rynek pracy na osoby z niepełnosprawnościami - tematem audycji PRD.
Jak otworzyć rynek pracy na osoby z niepełnosprawnościami - tematem audycji PRD.Foto: Shutterstock/ALPA PROD

Z szerokiej palety usług dla każdego mamy możliwość po stworzeniu indywidualnego planu działania zrobienia naprawdę indywidualnej ścieżki w zależności od potrzeb – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Przemysław Żydok. 

Posłuchaj
60:14 2023_05_08 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 8 maja godz. 21:00

Są osoby, które mają problemy z tym, żeby napisać dobre CV, a już są tak zmotywowane, przygotowane w czymś, że potem szybciutko idą na rynek pracy, a są osoby, które wymagają kilkumiesięcznego, czasem nawet dłuższego okresu wspierania, wychodzenia z pewnych kryzysów, ustawienia się mentalnego i przygotowania kompetencyjnego, żeby dopiero wejść na rynek pracy – dodał gość Strefy Rodzica.

Fundacja Aktywizacja wspiera nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale też pracodawców, żeby proces ten był efektywny i korzystny dla obu stron. – Rozwijamy usługi doradcze, audyty stanowisk pracy, dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej, cyfrowej, ale też organizujemy szkolenia, czyli przygotowujemy na różnych poziomach – wyjaśnił prezes zarządu fundacji.  

Obecnie coraz więcej jest rozwiązań poszukujących większej jakości dla pracownika, ponieważ pracodawcy konkurują o pracownika. Mimo to rynek pracy osób z niepełnosprawnościami ciągle jest zjawiskiem w pewien sposób oddzielnym, które przez lata nie zmieniło się prawie wcale. Rynek ten rozwija się wolno, a zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami – podobnie jak wynagrodzenie - wciąż jest niewielkie.

O kongresie "Inclu(vi)sion: nowa wizja otwartego rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami" w Centrum Nauki Kopernik, o tym, jak różnorodność i inkluzywność wpływają na rozwój biznesu, dlaczego zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami się opłaca, co takie osoby wnoszą do firm i jak wygląda wizja otwartego rynku pracy w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Przemysław Żydok - Prezes Zarządu Fundacji Aktywizacja
Data emisji: 8.05.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Ogród zmysłów. Jak ośrodek dla dzieci niewidomych w Laskach wspiera uczniów?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 14:55
Pod Warszawą, w Laskach położony jest ośrodek szkolno-wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, do którego przyjeżdżają osoby z Polski i z zagranicy. Obecnie uczy się tam prawie 200 uczniów, jednak oprócz oferowanej opieki i edukacji wczesnoszkolnej i licealnej, w ramach działania Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego, wsparciem objęte są także małe dzieci i ich rodzice. Na wiosnę planowane jest również otwarcie Ogrodu Zmysłów; projektu, o którym w Polskim Radiu Dzieciom w audycji wieczornej "Strefa Rodzica" opowiedzieli goście z ośrodków dla osób niewidomych w Laskach, Elżbieta Szczepkowska, siostra Julitta, oraz Dorota Gronowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sportowa działalność osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 17:53
O sporcie osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Jak wyglądają treningi, zawody i praca, co jest trudne i najważniejsze w pracy z osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi i co daje im sport. Na antenie Polskiego Radia Dzieciom Paulina Gadomska-Dzięcioł z Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie przybliżyła temat sportowej aktywności osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Opowiedziała też o najważniejszych sukcesach, jakie udało im się osiągnąć na arenie międzynarodowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak włączać rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami do życia społecznego?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 10:14
3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. W "Strefie Rodzica" podjęliśmy ten temat w towarzystwie Ewy Kowalskiej i Adriana Rykowskiego – rodziców Neli, która jest dziewczynką z niepełnosprawnością. Dzieci z Księżyca, bo tak się nazywają, w szkołach i przedszkolach prowadzą warsztaty integracyjne pod nazwą Galaktyka Marzeń. Razem tworzą i realizują autorski program realnego włączania dzieci z niepełnosprawnościami do życia społecznego.
rozwiń zwiń