Polskie Radio Dzieciom

Czym jest seksualizacja, a czym edukacja seksualna?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 16:35
Zaburzeń związanych ze sferą seksualną dziecka jest w szkołach bardzo dużo. Są to m. in. cyberprzemoc, przekazywanie sobie nawzajem pornografii czy kwestie dotyczące obnażania. Rolą dorosłych jest przekierowanie uwagi na obszary, które nie są czysto fizyczne, a dotyczą uczuciowości i emocji. Wiedza, jaką dziecko otrzymuje powinna być dostosowana do wieku rozwojowego.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Larisa Rudenko/shutterstock.com

– Bardzo często mamy do czynienia z taką sytuacją, gdzie rodzic nie czuje się kompetentny, obawia się własnego dziecka i obawia się poruszania trudnych tematów. W szkole pojawiają się takie sytuacje, gdzie dziecko styka się z zagadnieniami dotyczącymi seksu i następuje pewnego rodzaju szok, który dotyczy nie tylko dziecka, ale także rodziców – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Danuta Kozakiewicz. 

Posłuchaj
59:41 2023_05_23 21_00_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak szkoła podstawowa może chronić dzieci przed seksualizacją życia?_Strefa Rodzica 23 maja godz. 21:00

 

Dla młodego człowieka bardzo ważny jest osąd i pogląd grupy rówieśniczej, która staje się najważniejszym źródłem oceny zachowania nastolatka, ale też źródłem wiedzy. Młodym ludziom łatwiej jest rozmawiać z rówieśnikami, ale to nie znaczy, że ci rówieśnicy potrafią dostarczyć wiedzy takiej, jaką my dorośli chcielibyśmy, aby dziecko uzyskało i nie zawsze w takiej formie, w jakiej powinno się o tym dowiedzieć. Ponadto dostęp do internetu to także dostęp do treści seksualnych.

Czym jest seksualizacja, a czym edukacja seksualna?

Seksualizacja i edukacja seksualna to dwa zupełnie odmienne pojęcia. Seksualizacja życia dziecięcego to uprzedmiotowianie dziecka, czyli traktowanie go jako obiektu seksualnego. Naprzeciw temu negatywnemu zjawisku, przez które dziecko w nieodpowiednim czasie, wieku i warunkach jest zachęcane do różnych czynności seksualnych stoi edukacja seksualna, czyli zaznajamianie dziecka z jego seksualnością, przynależnością do konkretnej płci oraz zagadnieniami dotyczącymi higieny z tym związanej, jest to więc dostarczanie dziecku wiedzy na temat własnej seksualności oraz seksu jako takiego.

Edukacja seksualna w szkole podstawowej

Szkołę podstawową rozpoczyna się jeszcze jako dziecko, a kończy się ją będąc nastolatkiem. W tym czasie zachodzi wiele procesów rozwojowych, również tych związanych ze sferą płciową.  

– Szkoła podstawowa to różne etapy w życiu dziecka. W klasach 1-4 zainteresowanie sprawami seksualności jest znacznie mniejsze, co nie znaczy, że dzieci nie mają styczności z tymi tematami, natomiast już w okresie dojrzewania sprawy seksu nabierają większego znaczenia – Mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Drożdż – To jest rozwój od strony płciowej, hormonalnej, a równocześnie brak dostatecznej wiedzy i próba odnalezienia jej w różnych źródłach. Coraz częściej młodzi ludzie mają trudności, z którymi sobie nie radzą, ponieważ cały czas ta intymna strefa jest dla dzieci bardzo trudna do rozmów.

Jak szkoła podstawowa może chronić dzieci przed seksualizacją życia i czy to w ogóle jest możliwe? Na jakie aspekty edukacyjno-wychowawcze warto zwrócić uwagę w procesie wychowania dziecka, aby zapewnić mu możliwie największą ochronę przed seksualizacją i pomóc zachować zdrowie psychiczne? Odpowiedzi na te i inne pytania w załączonej audycji. Zachęcamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: Danuta Kozakiewicz – pedagog, dyrektor szkoły podstawowej, Joanna Drożdż – psycholog, wicedyrektor szkoły podstawowej
Data emisji: 23.05.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przygotowanie nastolatka do dorosłości. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 11:11
Książki adresowane do młodych ludzi są bardzo ważne nie tylko dla nastolatków, ale też dla ich rodziców, ponieważ pomagają w zrozumieniu dorastających dzieci. To właśnie rodzice mogą być osobami, od których nastolatek dowiedzie się, jak funkcjonuje świat, czego ten świat od niego oczekuje, jak ma szukać ludzi, którzy będą dla niego wsparciem, jak kierować się swoimi potrzebami i zainteresowaniami oraz o tym że jak każdy człowiek ma prawo do błędów. Czego nastolatkowie powinni dowiedzieć się od dorosłych? Jak przygotować się na dorosłość? Zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z czym mierzy się dzisiejsza młodzież? Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:15
Jak wynika z danych NFZ, w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów z depresją wzrosła o 100 %. Na zaburzenia nastroju istotny wpływ może mieć brak samoakceptacji. Jak budować w dziecku poczucie wartości? W jaki sposób poruszać tak ważne tematy, jak akceptacja, empatia, tolerancja czy przeciwdziałanie cyberprzemocy? 
rozwiń zwiń