Polskie Radio Dzieciom

Jak rozmawiać z dzieckiem o Świętym Mikołaju. Podpowiada psycholog dziecięcy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 09:00
Czy warto pozbawiać dzieci wiary w Świętego Mikołaja? Może wystarczy nie podtrzymywać iluzji pozwalając dzieciom samym oswoić się z myślą, że jest to jedynie świąteczna przypowieść? Czy może się zdarzyć, że dziecko uświadomione przez rówieśników przeżyję wstrząs po którym straci zaufanie do najbliższych? Zapraszamy do lektury i wysłuchania rozmowy z psychologiem dziecięcym, który w audycji Polskiego Radia Dzieciom podpowiada kiedy zacząć i jak rozmawiać z dzieckiem o tajemnicy istnienia Świętego Mikołaja.
Jak rozmawiać z dzieckiem o świętym Mikołaju tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom
Jak rozmawiać z dzieckiem o świętym Mikołaju tematem audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: unsplash.com

Wielu rodziców przed Świętami Bożego Narodzenia ma dylemat co odpowiadać dziecku, które zadaje pytania dotyczące św. Mikołaja. Mówić czy próbować jak najdłużej podtrzymywać u dzieci frajdę i ekscytację związaną z pisaniem listu, a potem odpakowywaniem niespodzianek znalezionych pod choinką.

To, co my powiemy dzieciom zależy od tego jak my rozumiemy i widzimy dziecięcy umysł to jak dziecko postrzega rzeczywistość. My dorośli wiemy, że dziecięce lata obfitują w magię. – powiedziała Marta Bąkowska, psycholog dziecięcy dodając, że na bardzo wczesnym etapie życia dziecka, czyli mniej więcej do 7-go roku życia, dzieci bezgranicznie ufają swoim rodzicom i nie bardzo polegają na własnym umyśle. Dlatego trzeba zachować ostrożność. - Ja bym nie była za takimi ostrymi ruchami, żeby tak odzierać dziecko z magii związanej z wiarą w św. Mikołaja. Jeśli powiemy dziecku wprost, że to wszystko w co do tej pory wierzyło na przykład to, że św. Mikołaj naprawdę istnieje jest nieprawdą, to będzie odczuwalne jakby cały ten świat w którym dziecko żyje był nieprawdziwy. Może być to dla dziecka przerażające. 

Posłuchaj
42:40 [DAB]Dzieciom (PCM) 5 grudzień 2023 21_00_47.mp3 Jak rozmawiać z dzieckiem o świętym Mikołaju tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom

 

- Różne dzieci w różnym tempie dochodzą do prawdy same. Im starsze dziecko, tym bardziej jego rozwój intelektualny i poznawczy pozwala mu na większą elastyczność w rozumieniu świata. – przyznała psycholog i dodała, że kiedy dziecko samodzielnie zadaje pytania i ma gotowość do rozmowy na ten temat, to może oznaczać, ze jest gotowe aby dowiedzieć się jak naprawdę jest z tym św. Mikołajem.

"Mikołaj - mówić czy nie" to temat dzisiejszej "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Na jakie informacje jest gotowy uczeń, a na jakie przedszkolak? Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu rozmowy.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Marta Bąkowska - psycholog dziecięcy
Data emisji: 5.12.2023
Godzina emisji: 21.00

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:15
Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie ze św. Mikołajem w Polskim Radiu Dzieciom [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 17:00
Polskie Radio Dzieciom zaprosiło najmłodszych słuchaczy na wyjątkowe spotkanie ze świętym Mikołajem. Dziś o godz. 19.30 Mikołaj odpowiadał na pytania zadane przez dzieci. Jakie temperatury panują obecnie w Laponii w wiosce św. Mikołaja, z jaką maksymalną prędkością mogą się przemieszczać jego sanie? To tylko niektóre z pytań zadanych przez dzieci. Wszystkie wiadomości zostały przekazane Mikołajowi, a Mikołaj sprostał zadaniu i udzielił wyczerpujących odpowiedzi. To wyjątkowe spotkanie można teraz oglądać w formie wideo. Zapraszamy!
rozwiń zwiń