Polskie Radio Dzieciom

Poniedziałkowe propozycje dla dzieci i rodziców w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 08:59
Porozmawiamy o ładnych rzeczach i ozdobach. Po co właściwie one są? Do czego służą? Przypomnimy najsłynniejsze utwory wspaniałego kompozytora i pianisty Karola Szymanowskiego zaś Leszek i Miś Michaś spróbują wytłumaczyć dzieciom czym są żniwa i jakich urządzeń używano kiedyś podczas żniw. W "Strefie rodzica" po 21.00 będziemy przez 2 godziny rozmawiać na temat edukacji domowej. Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - W naszej audycji muzycznej świętujemy 137. rocznicę urodzin wspaniałego kompozytora, pianisty i pedagoga - Karola Szymanowskiego.  

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" - Leszek i Miś Michaś poznają żniwiarzy, dowiadują się czym są żniwa, jakich urządzeń używano podczas żniw kiedyś, a jakich używają rolnicy dzisiaj. Jaki jest radosny finał żniw, i jakie są związane z nim tradycje.

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik" – Bajka pt. „Grzmiąca góra”. O eskapadzie Skrzata Pulpecika do skrzaciej kuchni i komplikacjach jakie wyniknęły z jego spotkania z Zalewajką. 

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść góralska pt. "Jak góral chodził do piekła z kaszanką". 

15:00-17:00 "Popołudnik" - Porozmawiamy o ładnych rzeczach i ozdobach. Po co właściwie one są? Do czego służą? Np. Biżuteria, makijaż, ozdoby do domu, po co ludziom pałace, zamiast praktycznych domów, po co ustawiamy tapety na urządzeniach elektronicznych i wiele innych.

17:15 "Skarbonka" - Podróże z kanapką. Podczas wycieczki musimy jeść, a to dobry przykład, aby poprzez ceny jedzenia spojrzeć na gospodarkę odwiedzanego kraju. Ile muszą zarabiać mieszkańcy Norwegii, a ile Indii, aby codziennie kupić posiłek?​ 

18:00-19:00 „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” - Z Bartkiem Popczyńskim o jego rowerowej wyprawie po Parkach Narodowych w Polsce. Dlaczego Bartek postanowił odwiedzić wszystkie Parki Narodowe w Polsce, podróżując na rowerze i jak się do tej wyprawy przygotowywał? O tym jakie Parki już odwiedził i które jeszcze przed nim opowie w audycji.

19:10 "Książka do poduszki" – Książka "Biuro podróży nosorożki Papti. Przygody w dżungli Łubu - dubu" Marcina Mortki. Papti najbardziej na świecie kocha podróże, dżunglę Łubu-dubu i niesienie pomocy innym. Mała nosorożyca prowadzi biuro podróży dla zwierzaków. Pomagają jej w tym przyjaciele: wiecznie drzemiący leniwiec Śpioch i uwielbiająca naśladować dźwięki papuga Gaduła. Doradzając sąsiadom, gdzie wyjechać na wakacje, Papti wspiera ich również w rozwiązywaniu codziennych problemów. Czyta Wojciech Słupiński. 

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy" -  Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić. 

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o edukacji domowej, ale nie wiesz, kogo o to zapytać. Na pytania o edukację domowa odpowiadają redaktorzy Magazynu Kreda: Anna Marszałek i Agnieszka Pleti. 

Wtorek: 

8:00-10:00 "Poranek" - Kolory wakacji - żółty. To kolor słońca kojarzący się z ciepłymi, wakacyjnymi dniami. Poszukamy tej barwy w naszym otoczeniu. 

8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka" - Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy. 

9:30 "Pocztówka z wakacji" - Przez cały tydzień bohaterkami pocztówek będą siostry bliźniaczki, Polki, które mieszkają we Francji od urodzenia - 9-letnie Madzia i Julka. Opowiedzą o życiu we Francji i wakacjach w Polsce. Pocztówki z dziewczynkami do słuchaczy popłyną z Iławy, z łódki, z ogrodu u babci, ze spaceru, rowerów. 

jo

 

Zobacz także
Czytaj także

Rola przedszkola w życiu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 23:59
Rodzice często zwracają baczną uwagę na wybór szkoły dla swoich podopiecznych. Jednak najszybszy rozwój dziecka dokonuje się wcześniej, od trzeciego roku życia. Jak ważne jest przedszkole dla dziecka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom wspiera przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:03
Edukacja muzyczna, plastyczna, przyrodnicza, ekologiczna i matematyczna to tylko część oferty, jaką Polskie Radio Dzieciom od ponad 5 lat oferuje swoim słuchaczom. Wychowawcy przedszkolni, rodzice i opiekunowie mogą czerpać z szerokiego wyboru audycji realizowanych zgodnie z rytmem dnia przedszkolaka. Ramówka stacji realizuje zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ta stacja radiowa nie nadaje reklam.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Detektyw Maurycy Śladek w Muzeum Wsi Kieleckiej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 20:59
Słynny na całe Polskie Radio Dzieciom detektyw Maurycy Śladek ze swoimi przyjaciółmi, odwiedził dziś Kielecczyznę - region leżący między Małopolską, Mazowszem, ziemią lubelską i łódzką. Jakie przygody go tam spotkały i co ciekawego zobaczył w Muzeum Wsi Kieleckiej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język niemiecki. Lekcja 37. Wizyta w Holandii

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 16:50
Dzisiaj odwiedzimy Holandię, kraj, który sąsiaduje z Niemcami i który słynie nie tylko z sera i rowerów. A jeżeli znacie trochę język niemiecki i angielski to na pewno zrozumiecie język holenderski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język niemiecki. Lekcja 36. W studiu radiowym

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 16:50
Czy ktoś z was był już kiedyś w prawdziwym studio radiowym? Joachim dzisiaj pokaże wam radio od kuchni i da kilka wskazówek dla przyszłych radiowców.
rozwiń zwiń