X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Majówka z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 23:17
Na naszych słuchaczy czekała specjalna akcja - zabawa dla całej rodziny. Zaprosiliśmy do wykonania własnoręcznie przygotowanej flagi Polski. Wszystkimi pracami pochwalimy się w galerii na naszej stronie i mediach społecznościowych. Ponadto te 3 dni obfitowały w wyjątkowe audycje tematyczne.
Spędź Majówkę z Polskim Radiem Dzieciom. 1-3 maja 2021
Spędź Majówkę z Polskim Radiem Dzieciom. 1-3 maja 2021Foto: PR

Sobota 1 maja

Tego dnia rozpoczęliśmy zabawę w której zaprosiliśmy całe rodziny do wykonania flagi Polski. Gotową pracę należało sfotografować i zamieścić w komentarzu pod specjalnym postem na profilu facebookowym Polskiego Radia Dzieciom. Nadesłane zdjęcia opublikujemy na stronie internetowej w specjalnej galerii. Czas nadsyłania zdjęć minął 3 maja.

AUDYCJE DLA DZIECI

W porannej audycji 9:00-10:00 "Opowieści ludów świata" 1 maja w dniu Święta Pracy zaprosiliśmy do wysłuchania opowieści z najdalszych zakątków świata o różnych rzemiosłach.

13:00-14:00 Kulfon i Monika w audycji "Kurtyna w górę" zaprosili na teatralną majówkę. Majowa pogoda skłoniła ich do wyjścia z teatru pod dachem. Sprawdzili jak to jest wystawiać sztukę w teatrze otwartym, na świeżym powietrzu. Było trochę opowieści o najodleglejszej historii teatru. Wszak pierwsze przedstawienia w starożytnej Grecji odbywały na wolnym powietrzu, po prostu tam, gdzie mogliby się zebrać mieszkańcy całego miasta i obejrzeć duże widowisko, np. na zboczach wzgórz. Miało to  związek z ideą sztuki greckiej, głoszącej przyjaźń i zgodę z naturą. Kulfon i Monika wybrali więc miejsce, w którym będą mogli być blisko przyrody.​

14:00-15:00 w "Akademii muzycznej" dowiedzieliśmy się jakiej muzyki słuchano w Polsce po wojnie. Jaki miała ona charakter i do czego nawiązywała?  

17:00-18:00 "Mali strażnicy dzikiego królestwa" - W maju jak w raju. To była majowa przygoda z wiosennymi odgłosami ptaków nieodłącznie kojarzonymi z majową aurą. Wyruszyliśmy do kilku parków, by wysłuchiwać się w odgłosy lasu. Zaprosiliśmy rodziny do parków, które najlepiej odwiedzać w tym wyjątkowym miesiącu nawet online.​ 

DLA RODZICÓW

22:00-00:00 "Stare, znane, zapomniane" - W cyklu audycji dla dorosłych "Maj Polskiej Piosenki": Z Archiwum Polskiego Rocka- muzyka lat 80-tych- okres buntu, artystycznej dyskusji z władzą- młode pokolenie rockmanów i punk rockowców- archiwalne taśmy i ich płytowe wydanie. Debiutancki album Kobranocki- w ramach Pół Pięknej Płyty, zarys historyczny, opis, fakty, unikalna jubileuszowa płyta winylowa- z okazji XXXV lat istnienia MO i SB, "Za nasz spokojny dom"- płyta dedykowana także kobietom, zapomniani artyści, zaskakująca kompilacja, na której obok Piotra Janczerskiego i No To Co, Zdzisława Sośnicka, Daniel Kłosek i Orkiestra MO grająca Kurylewicza.  

PROPOZYCJE LITERACKIE

18:30 "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" –"Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.  

Niedziela 2 maja

Od 12:00 do 13:00 w "Radiowych figlikach Kulfona i Moniki" o czasie wolnym i zabawach w długi weekend majowy. Jak się bawiły dzieci dawniej a dziś?  

14:00-15:00 "Dziecięcy koncert życzeń", który umili każdemu majowy weekend. Każdy mógł zadzwonić złożyć życzenia swoim najbliższym i zadedykować im piosenkę.  

2 maja można było też świętować kulinarnie. Przekonaliśmy się o tym od 15:00 do 16:00 w audycji "Zapraszamy do stołu". Majówka w gronie najbliższych to świetna okazja do wspólnego przyrządzenia posiłku, choć obecnie możemy sobie na nią pozwolić tylko w bardzo ograniczonym gronie. Tradycyjny polski długi weekend upłynął na grillowaniu, jednak i ono może przybrać zdrowszą formę. Jak jeść zdrowo w weekend majowy? 

16:00 - 17:00 "Łowcy Dziecięcych Przygód". Nasi mali radiowi łowcy opowiedzą o tym, co wydarzyło się 3 maja 1971 roku. Co to jest konstytucja i jakie znaczenie miało dla Polski uchwalenie jej wtedy? Konstytucja i prawa - czym są i jaki mają wpływ na nasze codzienne życie. Gościem audycji była Mary Pawlak, specjalistka ds. edukacji w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.​

DLA RODZICÓW:

"Kulturalna Strefa" 21:00-22:00 - Już między 24 a 30 maja 2021 r. widzimy się na 23. już odsłonie festiwalu Biennale Sztuki dla Dziecka! Przez najbliższe dwa lata przyglądać się będziemy hasłu wywoławczemu "Spotkanie jako sztuka" - badać je na Obserwatorium Sztuki dla Dziecka, przyglądać się jego interpretacji w Konkursie na Projekt Wydarzenia Artystycznego, rozmawiać, słuchać się, dyskutować. O programie tegorocznej edycji rozmawialiśmy z Joanną Żygowską z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. 

"Muzyka dla rodzica" 22:00-00:00 - 3 maja 1933 roku w Macon urodził się Bohater i Ojciec Chrzestny Soulu! Najbardziej Zapracowany Człowiek w Show Biznesie, nazywany Mr. Dynamite, słynny wokalista James Brown.

W niedzielny wieczór 2 maja w Polskim Radiu Dzieciom królował funk, soul i rythm and blues! 

Poniedziałek 3 maja

W "Poranku w Polskim Radiu Dzieciom" od 8:00 do 10:00 słuchacze mogli poznać książki dla dzieci z konstytucją w tle. Przegląd książek dotyczących tej tematyki: "Luneta czasu i Konstytucja 3 Maja". Katarzyna Ostrowska-Biernacka, "Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach". Tekst:  Zofia Stanecka; Ilustracje: Daniel de Latour, "Alfabet Polski", tekst: Anna Skowrońska; Ilustracje: Agata Dudek i Małgorzata Nowak​
Razem ze Smokiem Adasiem opowiedzieliśmy też o fladze (w kontekście 2 maja oraz zabawy na radiowym facebooku) i o świętowaniu.  Audycję przeplatała zabawa rodzinna "w ukryte słowo". Tym razem poszukaliśmy, gdzie ukrył się "maj" (majster, majsterkowicz, majtek itp.).  

Od 11:00 do 12:00 naszych najmłodszych słuchaczy zabawiali Leszek i Miś Michaś. Pierwszy weekend majowy słynie z grillowania i odpoczynku. Leszek i Miś przygotowali więc przysmaki na grilla.  

Zaś w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" 18:00-19:00 poznaliśmy historię konstytucji naszego kraju.​ 

PROPOZYCJE LITERACKIE:

6:30 i 14:00 Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.  

19:10 W audycji "Książka do poduszki" - "Powrót Tappiego do Szepczącego Lasu" Marcina Mortki, czyta Leszek Filipowicz​.

 

Zobacz więcej na temat: edukacja czas wolny dzieci
Zobacz także

Czytaj także

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:55
Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom wspiera przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:03
Edukacja muzyczna, plastyczna, przyrodnicza, ekologiczna i matematyczna to tylko część oferty, jaką Polskie Radio Dzieciom od ponad 5 lat oferuje swoim słuchaczom. Wychowawcy przedszkolni, rodzice i opiekunowie mogą czerpać z szerokiego wyboru audycji realizowanych zgodnie z rytmem dnia przedszkolaka. Ramówka stacji realizuje zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ta stacja radiowa nie nadaje reklam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" Teatr pod Orzełkiem

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 16:45
Kukiełkowe teatrzyki od średniowiecza do czasów współczesnych wywoływały w małych widzach śmiech, radość i łzy wzruszenia. Do dziś są bowiem grupy aktorskie, które chętnej widowni przedstawiają teatralne historie - choćby w przedszkolach, szkołach czy domach kultury.
rozwiń zwiń