Polskie Radio Dzieciom

Czy demencja i otępienie oznaczają to samo?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 12:22
Kwestia demencji i opieki nad osobami chorującymi na nią wciąż stanowi temat tabu. Możliwym powodem tego jest to, iż wstydzimy się mówić, że bliski nam człowiek cierpi na chorobę mózgu lub staramy się wyprzeć ten fakt z naszej świadomości udając, że to nas nie dotyczy.  Przychodzi jednak taki moment, kiedy należy to zaakceptować i otoczyć daną osobę troską i zrozumieniem. Niemniej jednak zadanie to jest trudne i wymagające, o czym w Strefie Rodzica opowiedziała Karolina Jurga, psycholog i autorka bloga Poznaj Demencję.
Czy demencja i otępienie oznaczają to samo?
Foto: Pexels

Zarówno demencja i otępienie oznaczają to samo.  – Jest to uszkodzenie mózgu. Dotyka takich obszarów jak pamięć, uwaga, mowa, język, percepcja, analiza przyczynowo-skutkowa – skomentowała Karolina Jurga. Objawy te uniemożliwiają m.in. organizację życia i decydowanie o sobie, a w skutek tego prowadzą do braku samodzielności. Z kolei choroba Alzheimera stanowi formę demencji. Pierwszymi objawami, które mogą zwrócić uwagę są np. dezorientacja, kłopoty z nazwaniem dni tygodnia czy roztargnienie, które nie przemija. 

Posłuchaj
59:44 2021_06_09 20_59_54_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 9 czerwca godz. 21:00

Jednym z czynników wpływających na zmęczenie u osób, które opiekują się chorymi na demencję jest poczucie ogromnej odpowiedzialności za drugiego człowieka i podejmowanie decyzji w jego imieniu. W okresie tym mogą pojawić się różne myśli, do których warto się przyznać i zaakceptować, gdyż nie oznaczają one tego, że jest się osobą nieczułą lub niekochającą. Co więcej z czasem może okazać się, że dla kogoś taka opieka jest zbyt trudna, w związku z czym zacznie się rozważać umieszczenie osoby w domu opieki. W takiej sytuacji korzystne natomiast jest, aby wcześniej odwiedzić dany ośrodek, a w później przyjeżdżać na wizyty, w tym także te niezapowiedziane.

W przygotowaniu do opieki nad osobą chorą mogą pomóc książki, a także rozmowy z osobami, które doświadczyły tego samego. Dobrze jest także, aby nie bać się mówić o swoich emocjach, trudnościach i myślach, gdyż możemy w ten sposób znaleźć wsparcie,  ponieważ bardzo możliwe, że inni czują się tak samo lub podobnie. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Karolina Jurga, psycholog
Data emisji: 9.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Rola dziadków w wychowaniu dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 09:00
Bycie dziadkiem może nieść wiele radości. Po czasie zabiegania i pośpiechu w okresie rodzicielstwa, przychodzi upragniony czas spokoju i większej uważności. Dziadkowie mają więcej cierpliwości, mniejsze obciążenie i większy dystans także w kwestii wychowania dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filozofowanie z dzieckiem. Rozmowy w audycji dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 12:26
Słysząc pojęcie "filozofia", wiele osób może pomyśleć o nudnej i niepotrzebnej dziedzinie życia. Prawda jest taka, że nauka ta jest niezwykle przydatna dla człowieka, ponieważ pomaga uzupełnić braki, których edukacja szkolna nie jest w stanie wyrównać. Powodem tego jest fakt, że szkoły przygotowują w znacznej mierze do życia zawodowego, natomiast filozofia skupia się na znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące świata i nas samych. Jak rozmawiać z dziećmi na tematy filozoficzne? Polskie Radio Dzieciom zaprasza do wysłuchania kolejnej audycji dla rodziców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecko w świecie cyfryzacji. Jak być dobrym doradcą dla młodego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 23:00
Edukacja online sprawiła, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a to powoduje niepokój u dorosłych zastanawiających się nad skutkami takiego zachowania. Z racji tego, że nowe technologie będą się stale rozwijać, pomocne może okazać się posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które umożliwią dzieciom i rodzicom odpowiedzialne korzystanie z internetu. Jak zatem odnaleźć się w świecie cyfryzacji? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z nauczycielką Zytą Czechowską oraz pisarzem Mikołajem Marcelą, którzy razem stworzyli książkę "Jak nie zgubić dziecka w sieci".
rozwiń zwiń