Polskie Radio Dzieciom

"Nie do wiary!" 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 21:05
Za nami 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu…. - wszystko to było częścią tego niezwykłego wydarzenia. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia było hasło: "Nie do wiary!". W sobotę 15. czerwca na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia. Wstęp był bezpłatny. Więcej na antenach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl. 
27. Piknik Naukowy to okazja do poznania i przyjrzenia się z bliska wielu spektakularnym osiągnięciom naukowym. Będzie można zobaczyć wybuchowe bakterie, zarejestrować własny głos na płycie winylowej i zbudować gramofon, przetestować specjalne okulary do czytania na leżąco oraz buty do wykrywania metalu.
27. Piknik Naukowy to okazja do poznania i przyjrzenia się z bliska wielu spektakularnym osiągnięciom naukowym. Będzie można zobaczyć wybuchowe bakterie, zarejestrować własny głos na płycie winylowej i zbudować gramofon, przetestować specjalne okulary do czytania na leżąco oraz buty do wykrywania metalu. Foto: Polskie Radio

Organizatorzy przygotowali kilka stref, które umożliwiły poznawanie fascynujących zjawisk, odkryć i wynalazków: 

"Strefa twórców", w której można było budować, konstruować i majsterkować, a także znaleźć wiele pomysłów i inspiracji do samodzielnego tworzenia; w "Strefie przyszłości" - wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie, w tym najnowsze odkrycia naukowców; "Strefa organizatorów" – tam można było zapoznać się z listą wystawców, instytucji oraz atrakcji; w "Strefie cywilizacji" znajdowały się stanowiska związane z historią, sztuką, językiem, komunikacją i naukami społecznymi; "Strefa kultowych eksperymentów" to eksperymenty i doświadczenia: ciekły azot, suchy lód, para, piana i kolory; "Strefa rodzinna" to z kolei atrakcje dla najmłodszych uczestników, na których czekało wiele aktywności rozbudzających ciekawość; w "Strefie zdrowia" o odkryciach naukowych zmieniających oblicze medycyny i nowatorskie metody leczenia wielu chorób. 

Polskie Radio Dzieciom było obecne na tegorocznym Pikniku Naukowym. Redakcja przygotowała na ten dzień aktywności dla rodzin.
Od 11:00 do 15:00 zaprosiliśmy do wyjątkowej "Strefy rodzinnej" Polskiego Radia Dzieciom, a w niej zabawy rytmiczne, instrumenty muzyczne, aktywności sportowe, zagadki związane ze zwierzętami, quizy. 

17:00 – Audycja z Pikniku – "Nie do wiary co potrafi nasze ciało".
Wraz z dziećmi poznaliśmy tajniki ludzkiego ciała i jego supermoce. Jakich zdolności naszego ciała nie znamy i jak nas zaskakuje? Czy wiedzieliście, że mały palec odpowiada za 50% siły całej dłoni, a bez najmniejszego palca u nogi mielibyśmy problem z utrzymaniem równowagi? 

Aktywności na scenie:

12.20 - 12.50  i 19:25 – 19:55 – Polskie Radio Dzieciom  –  "Dźwięki Nie do wiary" prowadzący: Zbyszek  Kozłowski i Julia Rozbiecka.

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło młodych zwiedzających do wspólnej przygody z dźwiękiem. Na czym ta przygoda polegała? Podczas Pikniku Julia Rozbiecka - reporterka Polskiego Radia Dzieciom opowiedziała o swojej pracy i zapoznała uczestników z warsztatem reportera. Potem wręczyła dzieciom mikrofon do ręki i pod jej kierunkiem sami nagrywali dźwięki do reportażu. Na koniec dźwięk można było zobaczyć i zmontować.                                                                   

Strefa Polskiego Radia Dzieciom

11:00 – 12:00 – Martyna Sojka – zabawy rytmiczne

12:00 – 13:00 – Zbigniew Murawski – instrumenty muzyczne

13:00 – 14:00 – Julia Rozbiecka – warsztaty reporterskie

14:00 – 15:00 – Zbigniew Kozłowski – aktywności sportowe27. Piknik Naukowy był okazją do poznania i przyjrzenia się z bliska wielu spektakularnym osiągnięciom naukowym. Można było zobaczyć wybuchowe bakterie, zarejestrować własny głos na płycie winylowej i zbudować gramofon, przetestować specjalne okulary do czytania na leżąco oraz buty do wykrywania metalu. Ponadto można było  dowiedzieć się czy woda może być paliwem rakietowym, namalować obrazy farbami, które oczyszczają powietrze, porozmawiać z humanoidalnym robotem, obejrzeć pod mikroskopem komórki hodowane in vitro, sprawdzić co myślą zwierzęta, skorzystać z symulatora starości i poczuć dolegliwości z jakimi borykają się seniorzy i osoby niepełnosprawne. 

 

To nie koniec atrakcji – goście Pikniku mogli na przykład sklonować chryzantemę. Pojawił się także robotyczny pies Spot, który potrafi dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, patrolować niebezpieczne tereny, a nawet przeprowadzać wstępne badania lekarskie. Można było także zbudować łapacz mgły, pozwalający pozyskać wodę z atmosfery, poznać tajemnicę konstrukcji lewitującego stolika i odkryć jasną stronę polaryzacji. 

 

W tegorocznym wydarzeniu wzięło udział ponad stu wystawców z kraju i zagranicy,  wśród nich Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Dziennikarze Polskiego Radia relacjonowali przebieg imprezy i prowadzili z terenu Pikniku, audycje na żywo. 

ZOBACZ SPOT 27. PIKNIKU NAUKOWEGO POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK: 


Zobacz także
Czytaj także

Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 23:03
Widzieć świat oczami dziecka – czy jesteśmy jeszcze w stanie przypomnieć sobie, jak to jest? W powrocie do dziecięcego zachwytu nad światem może pomóc nam medytacja. Autor książki "Zachwyć się. Naucz się medytować od wielkich filozofów" definiuje medytację jako stan, w którym budzi się fascynacja, a usypia rządza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miś Michaś i Smok Adaś rozwiązują nową zagadkę. Jaką?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 12:33
Współpracownicy czyli dobrze znani dzieciom Miś Michaś i Smok Adaś, zajadają się dżemami otrzymanymi od dziadka Ignacego. Zajadając się uczą się dzielenia. Wojtek i Leszek szukają dobrej metafory na nazwę audycji. Opatrznie zrozumiana sprawa przez Misia i Smoka doprowadziła do stworzenia przenośni na zakupy. 
rozwiń zwiń