Polskie Radio
Section05
zagadka

Nieodparty urok dawnych seriali policyjnych: po latach wciąż je kochamy

Motyw walki dobra ze złem, przestępcy i stróża prawa, policjantów i złodziei jest w kinie tak stary, jak samo kino. A tematyka kryminalna, policyjna, detektywistyczna, wręcz rozkwitła dzięki serialom telewizyjnym. Niektóre z nich wciąż chętnie się wspomina i z przyjemnością ogląda. A coraz więcej takich starych, kultowych seriali kryminalnych trafia na platformy streamingowe: ostatnio np. dwa sezony o detektywie Columbo.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM serial zagadka kryminał Michał Kowarski Artur Cichmiński Michał Żołądkowski Trójka

Podstawowa tajemnica i zagadka "Imienia róży" Umberto Eco

"Imię róży", debiutancka powieść Umberta Eco, błyskawicznie stała się wielkim bestsellerem. Jest dziełem niezwykle erudycyjnym, niosącym w sobie wielowarstwowe treści, odwołującym się do wielu wcześniejszych powieści i książek, implikującym różnorakie skojarzenia i odniesienia. I właśnie o tej książce będzie mówił gość "Trójki pod księżycem", a głównymi bohaterami spotkania będą główne postaci powieści: mnich Wilhelm z Baskerville oraz jego pomocnik Adso z Melku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Umberto Eco Katarzyna Cygler zagadka tajemnica Trójka

Dziecko w szpitalu. Śmiech pomaga złagodzić strach

– Fundacja Czerwone Noski – Klown w Szpitalu zrzesza artystów różnej maści: muzyków, aktorów, pantomimistów, slapstickerów, którzy mają profesjonalne doświadczenie sceniczne i postanowili zostać klownami w szpitalu, to znaczy, że zdobyli podstawowe wiadomości medyczne, psychologiczne i społeczne po to, żeby dzieciom, ale także dorosłym – rodzicom i całemu personelowi medycznemu – przynieść to, czego w tym miejscu najbardziej potrzeba, czyli uśmiech – mówi Monika Dąbrowska-Jarosz z Fundacji Czerwone Noski – Klown w Szpitalu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk zagadka dzieci czytelnictwo KSIĄŻKA

Dzieciństwo w świecie realnym i wirtualnym. Jak wspierać najmłodszych?

– Dzisiaj dzieci mają trudniej niż my, choć są takie same i tak samo potrzebują akceptacji rówieśników, tak samo się zakochują, a jeśli jest to zakochanie nieszczęśliwe, to cierpią dokładnie tak samo, jak my, kiedy byłyśmy w ich wieku. Jednak oni mają też wirtualny świat, którego my nie miałyśmy. My cierpiałyśmy tylko w świecie realnym, a dziś świat może boleć dwa razy bardziej. Jak boli i realnie, i wirtualnie, to czasami jest to ponad siły – przyznaje Iwona Pietrzak-Płachta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk zagadka dzieci czytelnictwo KSIĄŻKA

"Dziwna wiosna". Opowieść o wojnie zrozumiała dla najmłodszych

– To, co jest takie urzekające w bajkach Olega Mychajłowa to fakt, że choć mówią o wojnie, to nie robią tego wprost. One opowiadają o wiośnie, która była nie taka, jak powinna być. Pojawia się tam wielu bohaterów, którzy mimo wszystko potrafią się zaopiekować sobą i przyjaźnią się – mówi reżyserka spektaklu Magda Małecka-Wippich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk zagadka spektakl spektakle dla dzieci wojna na Ukrainie

Sherlock Holmes: wspaniały detektyw, trudny i męczący mężczyzna

130 lat temu ukazał się pierwszy zbiór opowiadań poświęcony najsłynniejszemu detektywowi świata – Sherlockowi Holmesowi. Przyniósł sławę jego twórcy Arthurowi Conan Doyle’owi i na stałe wszedł do kanonu światowej kultury i popkultury. Dzisiaj Holmes jest także bohaterem wielu filmów oraz komiksów.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle kryminał opowiadanie zagadka tajemnica detektyw Londyn Karol Gnat Trójka KULTURA