Polskie Radio Dzieciom

Czwartkowe audycje dla dzieci i rodziców w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 23:55
Edukacja muzyczna, plastyczna, przyrodnicza, ekologiczna i matematyczna to tylko część oferty, jaką Polskie Radio Dzieciom od ponad 5 lat oferuje swoim słuchaczom. Wychowawcy przedszkolni, rodzice i opiekunowie mogą czerpać z szerokiego wyboru audycji realizowanych zgodnie z rytmem dnia przedszkolaka. Ramówka stacji realizuje zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jakie propozycje stacja przygotowała na dziś?
Propozycje Polskiego Radia Dzieciom dla dzieci i rodziców
Propozycje Polskiego Radia Dzieciom dla dzieci i rodzicówFoto: Polskie Radio

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Muzyka na dworze króla Słońce, czyli Ludwika XIV. Barokowy bal i tańce w pałacu królewskim. 

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" - Potrawy-symbole, czyli te które są charakterystyczne dla danego kraju. Francuskie żabie udka, polski bigos, grecka musaka i wiele innych.  

12:15 "Bajkowy kącik" – Bajka o porywaczach skarpetek.

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" - Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O utopcu, który przemienił się w kaczora”.  

15:00-17:00 "Popołudnik" – Co to jest państwo i jak jest zorganizowane? Państwa różnią się między sobą przede wszystkim zasadami organizacji i formą rządów. Co to jest państwo, jakie pełni funkcje, jak zorganizowane jest państwo polskie, jakie są źródła władzy, czym zajmują się prezydent i rząd? A po 16:00 Lista Przebojów Polskiego Radia Dzieciom. 

15:30 "Słowo do słowa" - "Zaraz, teraz, chwila", czyli o słowach, które słyszymy często, ale do końca nie wiemy co znaczą ponieważ są nieprecyzyjne.

16:45 "Mali Naukowcy" - Magister Sprężynka opowie o tym jak specjaliści zabezpieczają banknoty i monety. Dowiemy się również jak tworzyć znaki wodne na naszych pracach plastycznych. 

17:15-17:45 "Zbieraj z klasą" - Które sporty należą do najbardziej ekologicznych, a które środowisku nie sprzyjają? Jak uprawiać sport na powietrzu i nie szkodzić otoczeniu.​ 

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" – Królik i Lew wybiorą się na spacer po miastach w poszukiwaniu wspólnych cech, twórców i budynków. Jak można rozwijać wiedzę o świecie łącząc ze sobą różne miejsca, i patrząc z szerszej perspektywy (kontekstów kulturowych, artystów i władców) opowie Hanna Dzielińska, przewodniczka, tzw. Hanka Warszawianka​. 

19:10 "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura. 

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” -  Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Wulkaniczny amulet przeniósł naszych bohaterów na planetę zegarów. Wszechobecne tykanie nas otacza. Każdy zegar pokazuje inna godzinę. Staramy się rozwikłać tajemnice takiego stanu rzeczy. Wszystkie drogi prowadzą do wybitnego tancerza o imieniu Heinz. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.  

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - 1 temat: Jak w sytuacji pandemii przygotować się do wyjazdu dziecka na obóz. Jakie muszą być spełnione zasady bezpieczeństwa. Co mówi o tym prawo, co lekarz, a co osoba z Sanepidu. Czy obozy będą bezpieczne, a może lepiej w obecnej sytuacji z nich zrezygnować. Gość: Joanna Narożniak ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

2 temat: Karmienie piersią - gdzie szukać pomocy i wsparcia kiedy pojawiają się kłopoty. Czasem idzie gładko jak po maśle, a czasem dopadają nas wątpliwości, trudności w karmieniu piersią. Czym są, jak sobie z nimi poradzić, kiedy i gdzie szukać pomocy i wsparcia? Gość: Iza Sztandera, dula.​

Piątek w Polskim Radiu Dzieciom

7:00-10:00 "Poranek" - Zabawki o nietypowych nazwach. Jak wygląda kendama, jak bawić się kiwonem? Przyglądamy się zabawkom o nietypowych nazwach (Klepok, Klik-klak, Kołyska Newtona, Komboloi, Konik z Dalarna, Amigurumi, Lewitron).  

7:30 Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r.

Wykonawcy: Rysiówna Zofia (Maryla Cuthbert); Pieczka Franciszek (Mateusz Cuthbert); Kwaśniak Agnieszka (Diana Barry); Kron Gustaw (Lekarz); Gerson-Dobrowolska Bronisława (Ciotka Józefina Barry); Ciechomska Krystyna (Pani Barry, mama Diany); Bielska Olga (Małgorzata Linde); Bezak Monika (Ania Shirley). 

8:30 "Smak na tak" - S jak sałatka wg przepisu Tymka, czyli przepisy naszych słuchaczy. 

9:30 "Warsztat Małego Artysty" - zrobimy papierowe, sztuczne ognie.​

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja #zostańwdomu
Zobacz także
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom: 102 propozycje ciekawych audycji dla ucznia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 07:55
Kiedy szkoły i częściowo przedszkola są zamknięte, warto pamiętać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i rodziców na każdy dzień. To całodobowe radio nadaje w ciągu tygodnia ponad 100 premierowych audycji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Eksperymenty, rytmika, lekcje języków obcych, bajki, to tylko część tematów, które usłyszeć można każdego dnia, włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 12:10
87 młodych uczestników wyłonionych spośród blisko 700 zgłoszeń wystąpi podczas przesłuchań na żywo. Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Zwycięzcy wystąpią w uroczystym koncercie finałowym oraz wezmą udział w nagraniu płyty "Głosem dziecka vol. 2".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak narysować pływającego ptaszka? [zobacz video]

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 17:48
Stworek Potworek witał wszystkich bardzo serdecznie i zapraszał do wspólnej pracy. Tym razem Stworek pokazał swoim słuchaczom rysowaczom jak narysować ptaszka, którego przysłaniają własne skrzydła. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język niemiecki. Lekcja 27. Jaka jest wasza ulubiona książka?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 16:50
Dzisiaj Hania opowie nam o swojej ulubionej niemieckiej książce. A wiecie jak po niemiecku jest mól książkowy? Die Leseratte – czyli szczur książkowy.
rozwiń zwiń